Jeśli OLED to tylko telewizor Samsung

Przy wyborze telewizora nadal dla większości z nas najważniejsza jest jakość obrazu. Nie jest to wbrew pozorom wyłącznie kwestia subiektywna – jest wiele technologii i metod pomiaru, które dowodzą przewagi jednych rozwiązań nad innymi. Doskonałym przykładem jest technologia Quantum Dot (kropki kwantowej) stosowana w telewizorach Samsung.
Nowa linia telewizorów Samsung OLED z technologią Quantum Dot
Tegoroczne portfolio telewizorów OLED Samsung 2025 składa się z trzech modeli: S85F, S90F i flagowy telewizor OLED Samsung S95F, na którym warto się skupić. Model oferuje procesor NQ4 AI trzeciej generacji, obsługę poszerzonej rozpiętości tonalnej HDR Pro, technologię zwiększonej częstotliwości odświeżania Motion Xcelerator (podbija częstotliwość odświeżania do 165 Hz), a także zaawansowaną powłokę antyrefleksyjną. Najważniejszym elementem pozostaje jednak ekran QD OLED, czyli matryca OLED zintegrowana z kropkami kwantowymi Samsung.
Samsung od ponad dekady inwestuje w rozwój tej technologii i efekty można podziwiać w najnowszych modelach telewizorów OLED na czele z S95F, ale też w telewizorach Samsung AI Neo QLED Mini Led czy QLED.
Certyfikowana jakość technologii Quantum Dot
Samsung uzyskał certyfikat przyznany przez firmę TÜV Rheinland potwierdzający, że kropki kwantowe stosowane w telewizorach z 2025 roku Neo QLED 8K Mini Led (QN990F, QN950F), Neo QLED 4K Mini Led (QN90F, QN85F, QN80F, QN70F) i QLED 4K (Q8F, Q7F, Q6F) oferują wysoką jakość zgodną z normą Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC) 62595-1-6. Określa ona zastosowanie modułu konwertującego światło kropki kwantowej (QD) w połączeniu ze źródłami niebieskiego światła w standardowych wyświetlaczach QLED. Wyniki potwierdzają, że zastosowanie kropek kwantowych przez firmę Samsung zapewnia intensywne, żywe i precyzyjne odwzorowanie kolorów, wyróżniając ofertę marki na tle konkurencji. Certyfikat gwarantuje, że telewizory Samsung oferują prawdziwą technologię Quantum Dot.

Kropki kwantowe – widoczne korzyści technologii Quantum Dot
Każdy, kto śledzi rynek elektroniki użytkowej wie, że nie stroni on od nośnych frazesów, tzw. buzzwordów, które mają wpisywać się w bieżące trendy i dawać sugerować klientom wrażenie, że mają do czynienia z najnowszymi osiągnięciami techniki. Kropki kwantowe nie są jednak wynikiem z hype'u na komputery kwantowe. Przeciwnie!

Kropki kwantowe w telewizorach Samsung QLED i OLED to realne rozwiązanie technologiczne, a nie chwilowy trend. Prace nad tą technologią rozpoczęły się już w latach 70. ubiegłego wieku, a zanim trafiła ona do ekranów, była wykorzystywana m.in. w medycynie jako niskoinwazyjny marker diagnostyczny. Ich zasadniczą cechą są wymiary – ich wielkość to zaledwie kilka nanometrów.
Kropka kwantowa w telewizorach Samsung QLED to duże wyzwanie technologiczne. Obrazowo opisał ją jeden z koreańskich naukowców Sanghyun Sohn – doktor, kierownik Zaawansowanego Laboratorium Wizualizacji z działu Visual Display Business w spółce Samsung Electronics.
Folia z kropkami kwantowymi stosowana w wyświetlaczach Samsung QLED jest wytwarzana poprzez dodanie roztworu kropek kwantowych do bazy polimerowej podgrzanej do bardzo wysokiej temperatury, rozproszenie kropek w cienkiej warstwie, a następnie utwardzenie. Choć może to brzmieć prosto to jak próba równomiernego wymieszania proszku cynamonowego z lepkim miodem bez tworzenia grudek. Nie jest to łatwe zadanie. Aby równomiernie rozproszyć kropki kwantowe w całej folii, należy dokładnie rozważyć kilka czynników, jak materiały, projekt i warunki przetwarzania.
W telewizorach Samsung QD-OLED ten proces przebiega inaczej. To technologia wyświetlania nowej generacji, która integruje kropki kwantowe z samoemisyjną strukturą OLED co przekłada się na szybszy czas reakcji, głębszą czerń i wyższy współczynnik kontrastu.Nie bez powodu ekran QD-OLED Samsung zdobył tytuł Produktu Roku 2023 od SID (Society for Information Display) – największej światowej organizacji technologii wyświetlania.
Jak dodaje Sohn: Samsung nie tylko jest liderem na rynku dzięki telewizorom z kropkami kwantowymi opartymi na fosforku indu, ale także pozostaje jedyną firmą, która z powodzeniem zintegrowała i skomercjalizowała kropki kwantowe w OLED-ach.
Samsung QD-OLED – przyszłość obrazu
Matryce QD OLED Samsung opierają się na ciekłych kryształach z nanokropkami, które pod wpływem światła emitują precyzyjnie określone kolory. Dzięki wąskim szczytom widma każda kropka generuje dokładnie zdefiniowany kolor bez rozmycia, co przekłada się na doskonałe odwzorowanie barw. Na całym spektrum kropka może wyświetlać konkretną barwę z gigantyczną precyzją – zredukowany jest zakres (wycinek) spektrum, a zwiększona dokładność odwzorowania.

Ponadto małe kropki świecą intensywnie, ale w swoich fizycznych granicach i nie rzucają światła na otaczające piksele. Można to porównać np. do światła odbitego przez Księżyc – jego krawędzie na nocnym niebie są ostre, a jego powierzchnia jasna i kontrastująca, bo widmo odbitego światła jest niewielkie. Podobnie jest z kropkami kwantowymi – świecą intensywnie, ale w granicach swojego obrębu.
Samsung OLED z jasnością ponad 2000 nitów
Korzyści są wymierne. Samsung gwarantuje, że telewizory z QD OLED, już poza samymi parametrami obrazu, wykazują zwiększoną trwałość i jasność rzędu ponad 2000 kandeli na mkw. Dla porównania, w najlepszych nowych smartfonach standardowa jasność wynosiła 1000 cd/mkw, zaś szczytowa – 1600 cd/mkw. Wyobraźmy więc sobie, że mamy jaśniejszy i bardziej nasycony obraz niż w smartfonie, jednak na powierzchni o przekątnej 55, 65 lub 77 cali – właśnie z takim doświadczeniem mamy do czynienia dzięki telewizorowi Samsung S95F. Użytkownicy zyskują niezrównane wrażenia podczas oglądania filmów, grania i korzystania z treści HDR.



































