Sukcesja w firmach rodzinnych to nie tylko władza i własność. W jej ramach przejmujemy nie tylko przywileje, ale i odpowiedzialność. Warto też podkreślić, że w dynastiach średniowiecznych w zasadzie niemożliwe było obsadzanie tronu kimś spoza rodziny. To natomiast możliwe jest dzisiaj. Osoby, które wyraźnie nie mają chęci przebywania niełatwej drogi i wykonywania mozolnej pracy polegającej na poznawaniu swojej firmy, udzielaniu się w niej i dbaniu o nią, mogą i powinny zostać zastąpione kimś innym.Primogenitura działała tylko w teorii, w praktyce decydowała opinia ówczesnego władcy, kto jest największym faworytem do tronu. W centrum do dziś jest tron – czyli władza. I niestety, wciąż zdarzają się firmy, które ulegają takiemu spłaszczeniu idei i myśląc o sukcesji, myślą o niej jedynie w kwestii przekazywania fotela prezesa, własności firmy, władzy w niej. Takie spłaszczenie szkodzi wszystkim, którzy ulegają takiej konotacji.Może pracownikiem, a może kimś z zewnątrz. Mam nawet definicję sukcesji, która jest jednak dedykowana czasom współczesnym – definicja 4W. Najpierw jest wiedza. Sukcesor musi najpierw się nauczyć, jak działa firma – z jakimi klientami mamy do czynienia, w jakim otoczeniu działamy, kto jest naszym partnerem, a kto konkurentem. Kolejna jest władza, czyli stanie na czele firmy i odpowiadanie za kierunek, który ona obejmuje. Trzecia jest własność – firma należy do sukcesora.Dr Adrianna Lewandowska: Gdybyśmy wyobrazili sobie czasy średniowieczne i dynastię, która chce kontynuować swoje trwanie przez kolejne pokolenia, to centralnym punktem wokół którego toczy się dyskusja, ale również i intrygi, knowania jest problem obsadzenia tronu nestora. Kolejni królowie, władcy, możni, za wszelką cenę starali się zadbać o ciągłość dynastii i posiadanie dziedzica, któremu mogliby przekazać liczne ziemie, pałace, wioski czy ruchomości. Państwo było niejako własnością panującego, a tron dziedziczył „naznaczony” przez poprzednika sukcesor, najczęściej najstarszy.Przemysław Terlecki: Czytając o firmach rodzinnych i widząc nomenklaturę, która dotyczy tego zagadnienia – sukcesja, sukcesor, nestor – zacząłem się zastanawiać, czy można porównywać i szukać z powodzeniem punktów wspólnych w działaniu, funkcjonowaniu dynastii średniowiecznych, od których to przecież wyżej wymienione słowa pochodzą? Czy więc obecne firmy rodzinne mają coś wspólnego z działaniem Jagiellonów, Hochenzollernów czy Habsburgów?
GUS co dwa lata publikuje badanie "Struktura wynagrodzeń według zawodów". Jest to najdokładniejsze badanie rozłożenia wysokości wynagrodzeń. Ujęto w nim zarówno firmy zatrudniające powyżej 9 osób, jak i mikro i małe przedsiębiorstwa. Warto podkreślić, że analiza wynagrodzeń dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.O badaniu GUS pisze Business Insifer. Portal zwraca uwagę, że choć dane dotyczą października 2018 roku, to dobrze pokazują dysproporcję rozłożenia płac w Polsce.
Biedronka w Polsce radzi sobie coraz lepiej. Choć mogłoby się wydawać, że sytuacja sieci się ustabilizowała, a rosnąca konkurencja ze strony Lidla czy Dino utrudnia jej działanie, w 2019 roku Biedronka zanotowała 54 mld złotych ze sprzedanych towarów.Jak mówi Pedro Soares dos Santos, prezes Jeronimo Martins, do którego Biedronka należy, Polska jest kołem napędowym firmy. Jednak plany na przyszłość firmy wykraczają już poza granice naszego kraju. Prezes Jeronimo Martins stwierdził, że sieciówka powinna pojawić się w kolejnym europejskim kraju. - Polska jest kołem napędowym naszej działalności. Biedronka powinna rozwijać się poza granicami Polski - oświadczył dos Santos.
Emerytura w postaci trzynastki ma być wypłacona emerytom w kwietniu i na przełomie tego miesiąca z majem. Przypomnijmy jednak, że sprawa dotyczy nie tylko emerytur, ale także rent. Choć już wiadomo, że świadczenie będzie wypłacane w konkretnym terminie, to stosowna ustawa wciąż nie jest podpisana przez prezydenta. Datę złożenia jego podpisu już jednak znamy.Tę informację ujawniła Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jak się okazuje Andrzej Duda swój podpis pod ustawą wprowadzającą rokroczną wypłatę trzynastek złoży podczas "specjalnego wydarzenia", jak podaje Business Insider Polska. To ma mieć miejsce w najbliższy wtorek 25 lutego. Co to za wydarzenie?
Paliwo w ostatnich tygodniach było stosunkowo tanie, jeśli mowa o hurcie. Najbardziej korzystały na tym jednak stacje paliw, które podnosiły marże, delikatnie tylko zmieniając cenę surowca. Dochodziło przez to do sytuacji, kiedy w jednym mieście paliwo kosztowało nawet 20 groszy mniej na jednej stacji względen cen paliw na drugiej.To jednak koniec tego okresu. Analitycy z e-petrol.pl wskazują, że nie będzie już dochodziło do takich sytuacji, a to ze względu na pogłoski o opanowaniu epidemii koronawirusa. Wieść ta sprawić miała, że hurtowe ceny paliw szybko wzrosły. Jak donosili w piątek eksperci, "krajowi producenci paliw - PKN Orlen oraz Grupa Lotos pięciokrotnie zmieniali cenniki paliw w hurcie".
Czternasta emerytura to świadczenie zapowiedziane przez Prawo i Sprawiedliwość w konwencji przed wyborami na początku września 2019 roku. To wówczas partia rządząca zaznaczyła, że oprócz trzynastej emerytury, która została wypłacona w maju 2019, Polaków czeka także czternasta emerytura. Gazeta.pl przypomina, że Morawiecki obiecał wprowadzenie czternastki już w pierwszych stu dniach urzędowania rządu PiS.Tymczasem nie brak zawirowań w sprawie samej trzynastej emerytury. Kilka dni temu prorządowe media oskarżały senatorów o spowolnienie procedowania nad prawem dotyczącym trzynastek. To z kolei miało skuktować przesunięciem dat dotyczących wypłat świadczenia. Obecnie planowane jest, że trzynasta emerytura zostanie wypłacona w kwietniu, ale i na przełomie tego miesiąca z majem.
Nie ma co dziwić się kierowcom, którzy oczekują znacznych zniżek na stacjach paliw. Sytuacja zaczyna być co najmniej dziwna gdy porównamy różnicę w cenach hurtowych o ostatnim czasie a tych na stacjach. Znaczy to, że stacje nakładają coraz większe marże na sprzedawane paliwa.
Mama 4 plus to program wypłacania świadczeń dla tych kobiet, które większość życia spędziły na wychowywaniu sporej gromadki dzieci. Program jednak nie jest kierowany do młodych polskich mam, a takich, które swoje dzieci już odchowały - skupia się bowiem na przyznaniu im odpowiednich emerytur. Stąd też inna nazwa programu Mama 4 plus - matyczne emerytury.Program został stworzony z myślą o tych kobietach, które w trakcie swojego życia skupiły się przede wszystkim na pracy przy dzieciach i nie zdołały wypracować takich składek, by uzyskać najniższą emeryturę, czyli 1200 zł miesięcznie. Nie też z kolei środków do utrzymania na zasłużonym odpoczynku. Jednak, jak się okazuje, nie tylko kobiety mają prawo ubiegać się o pieniądze.
Waloryzacja 2020 jest już znana. Jak podaje Super Express, Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje dotyczące realnego wzrostu płac. Jest to o tyle istotna kwestia, że to właśnie na jego bazie określa się dokładnie, jaki wskaźnik waloryzacja osiągnie w danym wypadku. Dotąd mówiono o waloryzacji na poziomie 3,24%, ale już wiadomo, że ta będzie wyższa.Już nie 3,24% jak dotąd zapowiadano, a znacznie więcej. Emeryci i renciści mogą liczyć na zwiększenie otrzymywanego dotąd świadczenia o 3,56%. Waloryzacja kwotowo-procentowa doprowadzi także do tego, że najniższy wzrost emerytury wyniesie około 57 złotych. W innych wypadakch może być tylko lepiej.
Koronawirus - czym właściwie jest zagrożenie, o którym słyszymy zewsząd? Wszystkie media mówią o wirusie z Wuhan, ale wielu mogło już się pogubić. W takim razie garść wiedzy: koronawirus to wirus należący do podrodziny Coronavirinae z rodziny Coronaviridae w rzędzie Nidovirales. Nie wszystkie organizmy żywe mogą być ich nosicielami. Zwykle są to ssaki lub ptaki. Wśród tych pierwszych mowa także o ludziach.Same koronawirusy nie są niczym nowym. Po wniknięciu do ciała człowieka powodują zwykle infekcje oddechowe, ale najczęściej te mają łagodny przebieg. Rzadko walka z nimi kończy się śmiercią - przede wszystkim dzieje się tak w wypadku zarażenia osoby z osłabioną odpornością lub w przypadku seniorów. Co ciekawe, hodowla tych wirusów w warunkach laboratoryjnych nie jest łatwa.
Serwis do natychmiastowego odwiedzenia dla 17 tys. aut. Mowa o najróżniejszych markach samochodów, w których nie domaga system bezpieczeństwa czy wspomagania jazdy. Co ciekawe, to same marki zwróciły się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, by poinformować o problemie z ich samochodami. Bankier.pl wskazuje, że dokładna liczba aut zgłoszonych do UOKiK wynosi 16 805 samochodów.Poznaj marki, które wymagają sprawdzenia, klikając w kolejny slajd.
PRL to czas, kiedy mało kto mógł ocenić swoją sytuację materialną, jak dobrą. Przede wszystkim trudno było w latach 80., kiedy to po krótkim prosperity z lat 70. trzeba było przenieść się na system kartkowy i ogólną reglamentację towarów. Mimo tak niesprzyjających warunków już wówczas w Polsce zaczęli się pojawiać pierwsi milionerzy. Majątki, które udało im się zgromadzić, zawdzięczają tzw. firmom polonijnym
Waloryzacja 2020 będzie wyższa niż zakładano. Wszystko z powodu podstaw działania waloryzacji. Ta jest rokrocznym zwiększeniem poziomu świadczeń emerytalnych i rentowych, które korygowane są według realnego wzrostu płac oraz wskaźników cen i usług, jak przypomina Gazeta.pl. Fakt, że w grudniu inflacja w Polsce przeszła wszelkie oczekiwania, nie pozostał w tym wypadku bez wpływu na wysokość waloryzacji.Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów w 2019 roku uplasowała się na poziomie 2,7%. Rząd zakładał natomiast 2,1%. Dlatego też rządzący zdecydowali się na korektę w planach marcowej waloryzacji. Waloryzacja 2020 nie wyniesie więc 3,24%, jak dotąd zakładano.
Odszkodowanie w dolarach czeka na ludzi z Polski. Okazuje się, że prawnicy ze Stanów Zjednoczonych szukają osób, którym należy się przynajmniej 90 tys. dolarów, co w przeliczeniu na naszą rodzimą walutę daje około 342 tys. zł. To jednak dolny pułap kwoty, którą może przyjąć odszkodowanie. W najwyższym wymiarze mowa o kwocie nawet o ćwierć miliona dolarów.Kto jednak kwalifikuje się na osobę, która może otrzymać takie pieniądze? Jak wskazuje Onet.pl, amerykańscy prawnicy szukają konkretnych osób - mowa o ludziach, którzy po atakach z 11 września 2001 roku pomagali w akcjach ratunkowych lub w oczyszczaniu zgliszczy pozostałych po zniszczonych wieżach World Trade Center. Jak się okazuje, ludzie zajmujący się porządkowaniem terenu nie zostali poinformowani o zagrożeniach zdrowotnych, jakie na nich czekały.
OFE ostatecznie zostaną zlikwidowane. Finał ich istnienia planowany jest na 27 listopada 2020 roku. To właśnie wówczas środki zgromadzone na Otwartych Funduszach Emerytalnych trafią do Indywidualnych Kont Emerytalnych. Jednak taki obrót sprawy wcale nie jest korzystny dla Polaków.Osoby, które posiadają środki zgromadzone na OFE, mają wybór - mogą przerzucić pieniądze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo na wspomniane IKE. Czas na decyzję jest od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku. To właśnie wówczas należy składać deklaracje dotyczące przeniesienia pieniędzy do ZUS. Ich wzór już pojawił się na rządowych stronach.
Waloryzacja da im setki złotych do i tak już wysokich emerytur. Takich świadczeniobiorców jest jednak w Polsce zaledwie 40. Jak podaje Money.pl, grono szczęśliwców, którzy zgarniają miesięcznie emeryturę na poziomie ponad 20 tys. złotych jest w Polsce jedynie czworo. Jak widać więc, mowa o bardzo niewielkiej liczbie osób.
PRL oficjalnie skończył się 30 lat temu. Po zmianie ustrojowej szybko wymienialiśmy stare na nowe, niejednokrotnie decydując się na całkowite przearanżowanie nie tylko życia, ale i otoczenia. Goniąc za zachodnimi trendami Polacy pozbywali się na potęgę starych ubrań, przyzwyczajeń, mebli.To właśnie te ostatnie obecnie przeżywają drugą młodość. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele może zarobić na starociach, które dziś mają nawet po 50 - 60 lat. Lepiej przejrzyjcie swoje strychy i piwnice.