Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > CUS już niedługo ma cieszyć Polaków. Prace już trwają
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 11.07.2021 02:00

CUS już niedługo ma cieszyć Polaków. Prace już trwają

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 28.09.2020. Mazowiecki Urzad Wojewodzki w Warszawie. Wydzial Spraw Cudzoziemcow. N/z tlum interesantow.
East News, Piotr Molecki

CUS to nowość, o której już w poniedziałek będzie rozmawiał Andrzej Duda z rządem. Celem jest ograniczenie konieczności chodzenia od urzędu do urzędu przez tych, którzy potrzebują pomocy w zakresie usług społecznych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest CUS

  • Jak CUS może usprawnić funkcjonowanie urzędów

  • Na jakim etapie znajdują się prace

CUS lekiem na urzędy?

Centrum Usług Społecznych (CUS) to autorski pomysł Andrzeja Dudy, który wszedł w życie 1 stycznia 2020 r. Jednakże dopiero 12 lipca br. rząd zajmie się projektem i jego kontynuacją. W spotkaniu z prezydentem weźmie udział m.in. minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg - informuje portal money.pl.

Piotr Ćwik, wiceszef kancelarii prezydenta wskazuje, że ideą CUS jest ograniczenie wędrówek Polaków od jednej instytucji do drugiej. Dodaje, że chodzi o to, "by w jednym miejscu te wszystkie obszary [usługi społeczne - red.] były skondensowane i aby można było swoje sprawy skutecznie załatwiać".

Jest to pomysł podobny do "jednego okienka dla przedsiębiorców". Ci od dłuższego czasu mogą urzędowe sprawy załatwiać w jednym miejscu.

CUS odciąży Polaków i urzędy

Realizacja projektu CUS rozłożona została na trzy etapy. Pierwszy etap - pilotażowy - już trwa i polega na zgłaszaniu się chętnych urzędów do utworzenia CUSów u siebie. Drugi etap to rok na analizę i przygotowanie kampanii promocyjnej, natomiast trzeci zakłada utworzenie CUSów w całym kraju.

Jak podkreślił Piotr Ćwik, rozmowy z rządem wchodzą w decydującą fazę. Będą najprawdopodobniej dotyczyły kontynuacji projektu.

Money.pl informuje, że na spotkaniu będą obecni przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. U boku Andrzeja Dudy zasiądą również jego doradcy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]