BiznesINFO.pl
Rekompensaty za wywłaszczenie mają być wyższe

Pixabay/FZ

Rząd szykuje zmiany w odszkodowaniach za wywłaszczenie. Wiemy kto może liczyć na bonusy

13 Lipca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Rząd przygotowuje zmiany w odszkodowaniach za wywłaszczenie. Wiceminister infrastruktury Marcin Horała zdradził, kto będzie mógł liczyć na specjalne bonusy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest wywłaszczenie

  • Kto będzie mógł liczyć na wyższe rekompensaty

  • Kto straci na zmianach

Będą wyższe rekompensaty za wywłaszczenie

Przypomnijmy, że wywłaszczenie nieruchomości to pozbawienie albo ograniczenie - w drodze wydanej decyzji - prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego na nieruchomości. Wywłaszczenia dokonuje się w wyjątkowych sytuacjach, gdy np. cele publiczne jak np. budowa drogi nie mogą zostać zrealizowane inaczej.

Zasady dotyczące wywłaszczenia i kwestie dotyczące odszkodowań z tego tytułu reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami z 1998 roku.

Okazuje się, że rząd planuje zmiany w kwestii odszkodowań za wywłaszczenie. W poniedziałek - jak podaje tvn24.pl - do zespołu programowania prac Rady Ministrów skierowano projekt zmian w tym zakresie.

O zmianach mówił w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Polityk podkreślał, że zasady ustawy sprzed blisko 25 lat są "bardzo niesprawiedliwe społecznie".

Horała przypomniał, że zgodnie z ustawą z 1998 roku podstawą do naliczenia odszkodowania jest szacowana wartość rynkowa nieruchomości, ale nie przewidziano rekompensat np. w związku z kosztami przeprowadzki. Bywają też sytuacje, gdy odszkodowanie nie wystarcza na zakup nowej nieruchomości w innym miejscu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiceminister zwracał uwagę, że obecne zasady są szczególnie bolesne przede wszystkim dla drobnych przedsiębiorców, gdyż zawieszenie działalności, zaprzestanie produkcji bądź świadczenia usług choćby na kilka miesięcy, może wiązać się z likwidacją takiego biznesu. Horała podkreślał, że taki przedsiębiorca zgodnie z obecnymi zasadami nie może liczyć na zwrot kosztów związany z utratą klientów czy niedotrzymaniem zobowiązań. Za sprawą planowanych zmian tego rodzaju rekompensaty mają zostać wprowadzone.

Kto może liczyć na bonusy?

Proponowane przez rządzących rozwiązania zakładają, że podstawą odszkodowania pozostanie wartość rynkowa nieruchomości, ale właściciele będą mogli również liczyć na 10 proc. bonus np. na koszty związane z przeprowadzką.

Z kolei dodatkowy 20 proc. bonus mają otrzymać użytkownicy budynków, lokali mieszkalnych, czy usługowych, czyli osoby, które - jak mówił Horała - ponoszą większą niedogodność, gdyż zmuszeni są zmienić miejsce do życia, bądź przenieść w inne miejsce swój biznes.

Wiceminister infrastruktury mówił również o innych przywilejach na które po zmianach będą mogły liczyć osoby wywłaszczane. Chodzi o roszczenie cywilne o zwrot szkody rzeczywistej, w sytuacji, gdy ktoś twierdzi, że uzyskany bonus jest niewystarczający i jest w stanie udowodnić, że realnie poniósł większe szkody. Taka osoba będzie mogła wystąpić do sądu o przyznanie dodatkowej rekompensaty.

O wyższe rekompensaty będą mogły ubiegać się również osoby, którym otrzymane odszkodowanie nie wystarczy do zapewnienia sobie nowego, godnego miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji - jak zapowiedział Horała - kwota rekompensaty będzie mogła być podwyższona nawet do 100 proc., a o wszystkim będą decydowały rzeczywiste wartości nieruchomości.

Na nowych przepisach - jak podaje Business Insider Polska - mają stracić natomiast ci, którzy nabyli nieużytki, łąki czy grunty słabej jakości, aby na nich zarobić w przypadku realizacji inwestycji publicznej.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

odszkodowaniepieniądzePolskaNieruchomości

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >