Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd szykuje zmiany w odszkodowaniach za wywłaszczenie. Wiemy kto może liczyć na bonusy
Radosław Święcki
Radosław Święcki 13.07.2021 02:00

Rząd szykuje zmiany w odszkodowaniach za wywłaszczenie. Wiemy kto może liczyć na bonusy

Rekompensaty za wywłaszczenie mają być wyższe
Pixabay/FZ

Rząd przygotowuje zmiany w odszkodowaniach za wywłaszczenie. Wiceminister infrastruktury Marcin Horała zdradził, kto będzie mógł liczyć na specjalne bonusy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest wywłaszczenie

  • Kto będzie mógł liczyć na wyższe rekompensaty

  • Kto straci na zmianach

Będą wyższe rekompensaty za wywłaszczenie

Przypomnijmy, że wywłaszczenie nieruchomości to pozbawienie albo ograniczenie - w drodze wydanej decyzji - prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego na nieruchomości. Wywłaszczenia dokonuje się w wyjątkowych sytuacjach, gdy np. cele publiczne jak np. budowa drogi nie mogą zostać zrealizowane inaczej.

Zasady dotyczące wywłaszczenia i kwestie dotyczące odszkodowań z tego tytułu reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami z 1998 roku.

Okazuje się, że rząd planuje zmiany w kwestii odszkodowań za wywłaszczenie. W poniedziałek - jak podaje tvn24.pl - do zespołu programowania prac Rady Ministrów skierowano projekt zmian w tym zakresie.

O zmianach mówił w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Polityk podkreślał, że zasady ustawy sprzed blisko 25 lat są "bardzo niesprawiedliwe społecznie".

Horała przypomniał, że zgodnie z ustawą z 1998 roku podstawą do naliczenia odszkodowania jest szacowana wartość rynkowa nieruchomości, ale nie przewidziano rekompensat np. w związku z kosztami przeprowadzki. Bywają też sytuacje, gdy odszkodowanie nie wystarcza na zakup nowej nieruchomości w innym miejscu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiceminister zwracał uwagę, że obecne zasady są szczególnie bolesne przede wszystkim dla drobnych przedsiębiorców, gdyż zawieszenie działalności, zaprzestanie produkcji bądź świadczenia usług choćby na kilka miesięcy, może wiązać się z likwidacją takiego biznesu. Horała podkreślał, że taki przedsiębiorca zgodnie z obecnymi zasadami nie może liczyć na zwrot kosztów związany z utratą klientów czy niedotrzymaniem zobowiązań. Za sprawą planowanych zmian tego rodzaju rekompensaty mają zostać wprowadzone.

Kto może liczyć na bonusy?

Proponowane przez rządzących rozwiązania zakładają, że podstawą odszkodowania pozostanie wartość rynkowa nieruchomości, ale właściciele będą mogli również liczyć na 10 proc. bonus np. na koszty związane z przeprowadzką.

Z kolei dodatkowy 20 proc. bonus mają otrzymać użytkownicy budynków, lokali mieszkalnych, czy usługowych, czyli osoby, które - jak mówił Horała - ponoszą większą niedogodność, gdyż zmuszeni są zmienić miejsce do życia, bądź przenieść w inne miejsce swój biznes.

Wiceminister infrastruktury mówił również o innych przywilejach na które po zmianach będą mogły liczyć osoby wywłaszczane. Chodzi o roszczenie cywilne o zwrot szkody rzeczywistej, w sytuacji, gdy ktoś twierdzi, że uzyskany bonus jest niewystarczający i jest w stanie udowodnić, że realnie poniósł większe szkody. Taka osoba będzie mogła wystąpić do sądu o przyznanie dodatkowej rekompensaty.

O wyższe rekompensaty będą mogły ubiegać się również osoby, którym otrzymane odszkodowanie nie wystarczy do zapewnienia sobie nowego, godnego miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji - jak zapowiedział Horała - kwota rekompensaty będzie mogła być podwyższona nawet do 100 proc., a o wszystkim będą decydowały rzeczywiste wartości nieruchomości.

Na nowych przepisach - jak podaje Business Insider Polska - mają stracić natomiast ci, którzy nabyli nieużytki, łąki czy grunty słabej jakości, aby na nich zarobić w przypadku realizacji inwestycji publicznej. Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]