Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Ceny Energii

Ceny Energii

pieniądze
08.08.2022 17:50 Polacy kupują pompy ciepła jak najęci. Wzrosty sprzedaży są największe w Europie

Polska stała się liderem wzrostu sprzedaży pomp ciepła w Europie. Skłaniają nas do tego przede wszystkim horrendalnie wysokie ceny surowców grzewczych, ale także program rządowych dotacji. Argumentów na korzyść pomp ciepła jest coraz więcej i Polacy się do nich przekonują. Umiejętność oszczędzania pieniędzy i znajdywanie najbardziej intratnych finansowo rozwiązań zdecydowanie należą do jednych z największych zalet polskiego społeczeństwa. Nie ma więc co się dziwić, że gdy ceny surowców niezbędnych do ogrzewania zaczęły rosnąć w zastraszającym tempie, Polacy zaczęli szukać rozwiązań bardziej opłacalnych dla domowego budżetu. Tak więc w ciągu zaledwie paru miesięcy piece gazowe zaczęły szybko ustępować pompom ciepła, co widać chociażby po wnioskach o dotacje z rządowego programu "czyste powietrze".

EN 01532739 0033
08.08.2022 15:54 Co zamiast kopciucha, czyli jak ogrzać dom bez węgla

Temat smogu oraz konieczności zmniejszenia jego emisji, staje się w naszym kraju coraz głośniejszy. Dzieje się tak za sprawą masowej wymiany starych pieców węglowych na przyjaźniejsze środowisku urządzenia grzewcze nowszej daty. W województwie śląskim, gdzie smog był odczuwalny najbardziej, mieszkańcy mieli obowiązek pozbycia się pieców węglowych do stycznia 2022 r. Dla kolejnych województw zostały wyznaczone terminy na kolejne lata, nawet do 2027 r. w województwie lubelskim.Co wybrać zamiast „kopciucha”? To chyba najważniejsze pytanie, które pojawia się w tej kwestii. Wybór urządzenia wskazuje nam dalsze wydatki związane z potrzebnym paliwem, zasilaniem oraz bardziej lub mniej potrzebnymi pracami termomodernizacyjnymi. Poniżej przedstawiamy najlepsze alternatywy dla pieców węglowych, wraz ze wskazaniem ich największych zalet oraz niedoskonałości.

Pieniądze
06.08.2022 09:04 Prąd w 2023 roku będzie droższy, ale mniej niż zakładano. URE będzie blokować podwyżki.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) będzie wstrzymywał podwyżki cen za ciepło, poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że maksymalna akceptowalna podwyżka ma wynieść 40 %.

Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo (1)
05.08.2022 16:48 Minister Moskwa poinformowała o wysokości dopłat, na które mogą liczyć ogrzewający innymi źródłami niż węgiel

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poinformowała w piątek w Sejmie, że na dopłaty do ogrzewania mogą liczyć nie tylko osoby palące węglem. Sprawa nie dotyczy tylko odbiorców indywidualnych, ale również osób podłączonych do lokalnych ciepłowni. Moskwa powiedziała, że dopłaty mają ochronić Polaków przed podwyżkami cen energii. Przypomniała również, że rząd zdecydował się na obniżenie akcyzy na gaz i paliwo oraz o dodatku osłonowym przyznanym dla osób palących węglem.

EN 01532101 0007
01.08.2022 17:52 Polsce zabraknie 11 mln ton węgla nadchodzącej zimy. Lepiej zaopatrzyć się w kurtki i koce

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla oszacowała, że nadchodzącej zimy może w Polsce zabraknąć 11 mln ton węgla. Przy tak wielkim wolumenie niedostatków należy nastawić się na naprawdę srogą zimę. Optymizmem nie napawa również sytuacja lokalnych ciepłowni na terenie całej Polski. Nie dość, że rząd najprawdopodobniej nie będzie w stanie zebrać odpowiednich zapasów węgla przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, to ceny surowca wzrosły, co przekłada się na koszt produkcji energii pochodzącej z węgla. Problem może dotknąć niemal całą Unię Europejską.

szkoła
31.07.2022 16:05 W Polsce brakuje papieru do produkcji książek. Uczniowie mogą nie mieć podręczników

Europejska gospodarka zaczyna borykać się z coraz większym problemem z dostępem do papieru i tektury. Zbliżający się rok szkolny może więc upływać pod znakiem braku odpowiedniej ilości podręczników. Papier staje się coraz droższy w produkcji, przede wszystkim ze względu na rosnące koszty energii. Odkąd rozpoczął się konflikt na Ukrainie ceny papieru wzrosły o kilkadziesiąt procent, podaje money.pl. Oprócz wzrostu cen energii potrzebnej do produkcji papieru problemy są także z samym surowcem.

prąd-gniazdko-ceny prądu-drogi prąd-iberion
24.07.2022 19:35 Francja wprowadzi podatek za nieoszczędzanie energii. Europa broni się przed kryzysem surowcowym

Francja walczy z kryzysem energetycznym jak tylko może. W tym celu postanawia wprowadzić podatek od jej nieoszczędzania. Właściciele sklepów będą płacić m.in. za pozostawienie otwartych drzwi w lokalach z klimatyzacją. Francuzi będą musieli nauczyć się zamykać drzwi w lokalach, w których włączona jest klimatyzacja. W innym przypadku muszą nastawić się na mandat w wysokości 750 euro.

EN 01408678 7701
21.07.2022 16:27 Ceny węgla zaczynają zbierać żniwo, Energetyka Cieszyńska może zbankrutować. To będzie oznaczało odcięcie jej klientów od ogrzewania

Rosnące ceny węgla i związane z nią koszty emisji CO2 zaczynają zbierać żniwo na polskim rynku energetycznym. W fatalnym stanie znalazła się Energetyka Cieszyńska, która potrzebuje kilkadziesiąt milionów złotych, w przeciwnym razie klienci firmy mogą zimą zastać zimne kaloryfery. O skomplikowanej sytuacji, w jakiej znalazła się Energetyka Cieszyńska pisze portal wysokienapiecie.pl. Spółka nie jest jednak jedyną lokalną ciepłownią, która wpadła w tarapaty. Jej ewentualne bankructwo może pociągnąć za sobą szereg kolejnych bankructw, a rezultacie zimne kaloryfery w wielu miejscach w Polsce, szczególnie w małych miastach.

ogrzewanie-kaloryfer-grzejnik-ceny energii-biznesinfo
20.07.2022 20:32 Komisja Europejska planuje obniżyć temperaturę ogrzewania w kaloryferach

Komisja Europejska szuka rozwiązań na panujący od wybuchu wojny kryzys energetyczny. Najnowszy pomysł KE, to zmniejszenie natężenia ciepła w kaloryferach, co zmniejszy zużycie gazu ziemnego. Unia Europejska nie zakłada, że do najbliższej zimy kryzys energetyczny w Europie się rozwiąże. Wynika to m.in. z transformacji, która ma uniezależnić Europę od rosyjskich surowców energetycznych, a ten proces będzie trwał co najmniej parę lat.

kaloryfer-ogrzewanie-iberion
11.07.2022 19:34 Fatalna sytuacja małych ciepłowni. Coraz więcej jest bliski bankructwa, a problem dopiero się zaczyna

Lokalne ciepłownie przestają wiązać koniec z końcem z powody coraz wyższych cen gazu i węgla. Wiele z nich jest na skraju bankructwa, a to dopiero początek podwyżek cen energii. Zimą mogą nas czekać nawet przerwy w dostawach ciepła. Ceny energii idą coraz bardziej do góry. Brak surowców z Rosji i rosnące przez to ceny zaczynają niszczyć biznes ciepłowniczy. W konsekwencji zmian w cenach może radykalnie zmaleć liczba lokalnych ciepłowni, a co za tym idzie, zmniejszą się możliwości produkcji ciepła.

DSC0959 (2)
08.07.2022 15:13 Gaz ziemny zdrożał o 700 proc. i zaczyna mieć coraz większe znaczenie strategiczne

Gaz ziemny jeszcze nigdy nie miał takiego znaczenia strategicznego jak obecnie. Wszystko z powodu wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego, który jest jej następstwem. Uboga w surowiec, a potężnie rozwinięta gospodarczo Europa znalazła się w wyjątkowo fatalnym położeniu. Rosnące ceny gazu mogą znacznie ograniczyć jej możliwości wytwórcze. Forsal.pl podaje, że gaz ziemny od początku zeszłego roku podrożał o 700 proc. Na cenę wpłynęły pandemia COVID-19, wojna na Ukrainie, a ostatnio pożar w amerykańskim terminalu LNG Freeport w Teksasie (dokładana lokalizacja miejscowości na mapie poniżej). Na cenę surowca na pewno nie wpłynie też korzystnie wiadomość o planowanym na 11 lipca zamknięciu Nord Stream w celach konserwacyjnych. Choć gazociąg Nord Stream ma zostać zamknięty na 10 dni i poddany pracom naprawczym, to Niemcy dopuszczają ewentualność, że po zakończeniu naprawy Rosjanie do Nord Stream gazu już nie wtłoczą. Jeżeli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ceny gazu na światowych rynkach powinny się nieco obniżyć.

Pieniądze
28.06.2022 18:09 Pompy ciepła biją kolejne rekordy popularności. Widać to już nawet na giełdzie

Rządowe programy oraz niepewna sytuacja na rynku surowców kopalnych sprawiły, że Polacy coraz częściej sięgają po pompy ciepła. Popularność urządzeń rośnie niemal w postępie geometrycznym, a producenci liczą coraz większe zyski. Na niezłe oszczędności mogą również liczyć osoby, które pompy ciepła już zamontowały. Pompy ciepła bardzo szybko zaczęły wypełniać lukę jaka powstała po zrażeniu się wielu osób do montażu fotowoltaiki. Montaż przydomowych instalacji fotowoltaicznych miał się świetnie, dopóki rząd nie zmienił systemu rozliczeń na tzw. net-billing. W konsekwencji jeszcze niedawno wielka popularność paneli fotowoltaicznych zaczęła spadać. W kwestii przydomowego OZE nie ma jednak próżni i wysoką popularnością zaczęły cieszyć pompy ciepła, na które dofinansowanie można otrzymać z rządowych programów "Czyste powietrze" i "Moje ciepło".

EN 01386913 0035
28.06.2022 15:26 Prezes PGE: czeka nas bardzo trudna zima. Powinniśmy oszczędzać energię

Prezes PGE i Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych Wojciech Dąbrowski prosi klientów o oszczędne gospodarowanie energią w wywiadzie udzielonym dla PAP podczas Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym. Jak mówi, Polska jest zabezpieczona energetycznie, ale czekają nas trudne czasy. Jako przyczyny trudnej sytuacji energetycznej w jakiej znalazła się Polska prezes PGE wskazał nie tylko toczącą się wojnę na Ukrainie i związany z nią brak zakupów surowców energetycznych z Rosji, ale także restrykcyjną politykę UE wobec emisyjności.

Zamrożone mięso
25.05.2022 18:04 Ceny mięsa idą na rekord. Wyjścia z sytuacji raczej szybko nie będzie

Ceny mięsa w kwietniu poszybowały rekordowo w górę, o czym świadczy wskażnik cen mięsa przygotowywany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Za wysokie ceny mięsa odpowiadają wyjątkowo drogie pasze dla zwierząt, ale utrudniony dostęp do zbóż związany z działaniami wojennymi na Ukrainie. Na wysokie ceny mięsa składa obecnie bardzo wiele czynników. Utrzymanie trzody i bydła kosztuje coraz więcej, na co składają się coraz droższe pasze dla zwierząt, zastoje w dostawach zbóż oraz coraz droższa energia. Dodatkowym czynnikiem są choćby zjawiska meteorologiczne takie jak susze, jak również choroby zwierząt.

EN 01382148 0029
16.05.2022 16:26 Fatalna sytuacja na rynku węgla. Prezes URE nie ma dobrych wieści, będziemy płacić nawet połowę więcej

Ceny węgla mogą mieć najistotniejszy wpływ na ceny energii w taryfach na przyszły rok. Trzeba być gotowym na wzrosty nawet o 50 proc., bo dostawcy węgla wypowiadają umowy ciepłowniom, mówił dzisiaj prezes URE Rafał Gawin. Embargo na węgiel sprowadzany z Rosji oraz wysoka cena wydobycia surowca w Polsce doprowadzają do wzrostów cen węgla. Z tego powodu dostawcy węgla zrywają umowy z ciepłowniami i elektroenergetyką licząc na wynegocjowanie wyższych cen za dostarczany surowiec. W efekcie nie da się przewidzieć cen energii w przyszłym sezonie, mówi Rafał Gawin prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

EN 01473843 0011
05.05.2022 17:28 Polakom coraz bardziej doskwiera brak magazynów energii. Tracimy mnóstwo pieniędzy

Energia pozyskiwana w Polsce z odnawialnych źródeł energii ma coraz większe wolumeny. Pomimo kolejnych rekordów produkcji energii z OZE, nadal brak w naszym kraju magazynów zdolnych tę energię pomieścić. Biorąc pod uwagę, że w pierwszym kwartale 2022 r. cena za 1MWh wyniosła 466,60 zł, budowa magazynów energii powinna znacznie przyspieszyć. Moc zainstalowana w polskich instalacjach OZE już teraz wynosi 18 GW, podaje portal oze.pl. To daje możliwości na produkcję coraz większej ilości energii bez użycia paliw kopalnianych, a co za tym idzie, zwiększa bezpieczeństwo Polski. Dodatkowo większa podaż energii elektrycznej znacząco wpłynie na cenę produktu, który obecnie bije rekordy.

german-gb76bb37ea 1920
26.04.2022 13:12 Ceny energii w Niemczech już straszą, a podwyżki mogą sięgnąć 800 proc. Wzrost cen nieunikniony

Za zachodnią granicą firmy cierpią z powodu rosnących cen energii elektrycznej, gazu i ropy. Rezultatem podwyżek będzie nie tylko zamrożenie inwestycji.Rachunki za gaz i za prąd mogą pogrążyć przedsiębiorców. Zapłacenie potężnych podwyżek może się okazać ciosem większym niż obostrzenia i lockdowny. Skala podwyżek sięgać może nawet 300- 800 proc. Może się przyczynić do upadłości małych i średnich firm.Efekty podwyższenia cen odbijają sobie firmy w cenach produktów i usług. Jednak nie wszystkim firmom uda się w ten sposób zrekompensować gigantyczne rachunki. Istnieją jednak branże, w których ceny gazu i prądu wykażą większe ryzyko utraty prowadzenia działalności.

hutnictwo
20.04.2022 18:08 Ceny metali opanowane przez totalny chaos. Fatalne wieści dla stabilności wielu gospodarek

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała całkowity chaos na rynku metali. Ceny miedzi, niklu i cynku, które w olbrzymich ilościach importowane były z terenów Rosji, wyrwały się do góry na skutek dużych i nagłych niedoborów. Ma to być jednak dopiero początek problemów.

Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo (1)
28.03.2022 15:46 Rząd dołoży 21 tys. zł do pompy ciepła. Możesz pokazać nawet stary rachunek

W Polsce zainteresowanie pompami ciepła do ogrzewania domostw rośnie wręcz w postępie geometrycznym. Pompa ciepła jest świetnym sposobem na zastąpienie ogrzewania gazem czy węglem. Program "Moje ciepło" może jeszcze zwiększyć ich popularność. W 2021 r. w Polsce sprzedano prawie 80 tys. pomp ciepła typu powietrze/woda. W 2022 r. sprzedaż może być jeszcze wyższa. Pompy ciepła jako źródło energii nieuzależnione od paliw stałych i gazu może mieć kluczowe znaczenie dla wyborów Polaków.

EN 01508640 0232
22.03.2022 09:31 Polski gigant miedziowy będzie miał własne reaktory jądrowe. Sasin: to historyczne wydarzenie

Polski gigant miedziowy podpisał umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Historyczne porozumienie podpisano w Waszyngtonie 14 lutego 2022 roku w obecności wicepremiera Jacka Sasina i przedstawiciela amerykańskiej administracji. – Polska podjęła realizację wielkiego wyzwania, jakim jest transformacja energetyczna. To dla nas wyzwanie ważne, ale i niezwykle trudne. Polska energetyka jest w dalszym ciągu w ogromnej mierze oparta o węgiel – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wicepremier uczestniczy w podpisaniu przez KGHM umowy w sprawie budowy w Polsce małych reaktorów atomowych. – To nie tylko ważne wydarzenie dla tych dwóch wspaniałych firm. To także historyczne wydarzenie dla przyszłości Polski. To kolejny krok w kierunku energetyki jądrowej w naszym kraju – powiedział Jacek Sasin.Przedstawiciele KGHM oraz NuScale Power ogłosili na konferencji w USA przyjęcie wspólnego zobowiązania do rozwoju technologii SMR w Polsce. KGHM i amerykańska NuScale Power wybudują w Polsce małe reaktory jądrowe. Chodzi o cztery reaktory modularne typu SMR. Każdy z nich będzie miał moc 77 MWe, a zasilą zakłady produkcyjne należące do KGHM i zagwarantują im w ten sposób stabilne źródło energii. W ramach umowy NuScale podejmie współpracę z KGHM w celu wsparcia wdrożenia tej technologii. Jednocześnie obie spółki podejmą kroki w celu uruchomienia pierwszej elektrowni NuScale VOYGR™ w Polsce już w 2029 roku, co pomoże Polsce uniknąć emisji do 8 mln ton CO2 rocznie. Budowa elektrowni VOYGR do 2029 roku jest bezpośrednio związana z polityką klimatyczną KGHM Polska Miedź i nowym kierunkiem strategicznym spółki – energetyką.– Polska podjęła realizację wielkiego wyzwania, jakim jest transformacja energetyczna. To dla nas ważne, ale i niezwykle trudne. Podjęliśmy ten wielki wysiłek, by nasza gospodarka mogła konkurować i dawać Polakom poczucie bezpieczeństwa, dlatego zdecydowaliśmy, że paliwem, który uzupełni paliwa z OZE, będzie energia jądrowa – dodał Sasin.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Ostatnia szansa na złożenie oświadczenia ws. zamrożenia cen prądu, czas tylko do jutra

Ministerstwo Energii wskazuje dokładnie jakie podmioty mogą skorzystać z zamrożonych cen energii, jeżeli oczywiście zdążą złożyć odpowiednie oświadczenie. Tak więc prawo do stabilizacji cen prądu na poziomie 2018 r. w II półroczu 2019 r. mają tacy odbiorcy końcowi jak: mikro i mali przedsiębiorcy, szpitale, uczelnie publiczne, samorządy terytorialne i różnego rodzaju jednostki państwowe jednostki administracyjne - wyliczył Business Insider Polska. Jeżeli właściciele małych przedsiębiorstw nie zdążą ze złożeniem oświadczenia, to nie mają szans na zachowanie obniżonych cen energii.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:07 Oficjalne: Co roku będą zabierać każdej polskiej rodzinie 96 złotych. Jest więcej złych wiadomości

Według wiadomości podanych przez Jadwigę Emilewicz, Minister Rozwoju w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego, podwyżki prądu będą wynosić ok. 5-7% - Ja myślę, że biorąc pod uwagę ten miniony rok, stopę inflacyjną i zahamowany ubiegły rok, to dla gospodarstw domowych ewentualna podwyżka powinna się zamknąć w 5-7 proc - mówi Emilewicz. Co jednak liczby te oznaczają w praktyce?

Enea Optima
22.03.2022 08:31 Rynek Mocy w Polsce. Opłata mocowa – nowy koszt dla przedsiębiorstw

Według aktualnych regulacji prawnych od 1 stycznia 2021 r. wejdzie w życie nowa opłata, tzw. opłata mocowa - nowy składnik na fakturach za dystrybucję energii elektrycznej. Opłata wynikająca z wprowadzenia Rynku Mocy będzie stanowiła istotny element kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. W tej sytuacji jeszcze większego znaczenia nabiera konieczność zarządzania poborem energii elektrycznej w godzinach największego zapotrzebowania na moc.

EN 01435691 0007
23.02.2022 01:00 Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o OZE – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Zmiany mają umożliwić samorządom terytorialnym zakończenie realizacji rozpoczętych tzw. projektów parasolowych i grantowych na montaż lub zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej. Chodzi o ustawę z dnia 27 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma na celu wprowadzenie rozwiązań prawnych umożliwiających zakończenie realizacji przez jednostki samorządu terytorialnego rozpoczętych tzw. projektów parasolowych i grantowych na montaż lub zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej" – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

Polska-unia europejska-falaga-biznesinfo (1)
14.02.2022 01:00 Antyunijna kampania dotycząca cen prądu, powstała w resorcie Sasina

Kampania Polskich Elektrowni, obarczająca Unię Europejską za wysokie ceny energii została wymyślona w Ministerstwie Aktywów Państwowych – podaje portal WP.pl. Na ulicach miast pojawiły się billboardy przekonujące, że "opłata klimatyczna Unii Europejskiej to aż 60 proc. kosztów produkcji energii". Eksperci z branży wskazują jednak, że to manipulacja . Na realizacje pomysłu resortu kierowanego przez Jacka Sasina złożyły się polskie elektrownie. Informację o swoich wydatkach jednak starły się ukryć. Jak podaje WP.pl na jej realizację przeznaczono 12,4 mln złotych. W momencie, w którym Rząd PiS doszedł do wniosku, że podwyżki cen prądu są nieuniknione, podjęto decyzję o rozpoczęciu działań propagandowych. Jak informuje Szymon Jadczak, dziennikarz Wirtualnej Polski, na manipulującą kampanię społeczną wydano ponad 12 milionów złotych. Składają się na nią billboardy oraz reklamy w mediach. Z jej publikowania zrezygnowały m.in. portale Gazeta.pl i WP.pl. Jak ustalił dziennikarz Wirtualnej Polski, po 3 mln złotych miały zapłacić PGE GiEK, Tauron Wytwarzanie i Energa, po 1,5 mln złotych Enea Połaniec i Enea Wytwarzanie, zaś do całości dorzuciła się jeszcze PGNiG Termika z kwotą 400 tysięcy złotych. Razem 12,4 mln złotych. – To, co widnieje na plakatach, to koszty generacji energii, które dotyczą spółek energetycznych. Wpływ tego, co nazywamy unijną polityką klimatyczną na rachunkach dla odbiorców indywidualnych, to około 20 proc., czyli trzykrotnie mniej, niż wskazują na to plakaty. Ten znak równości między unijną polityką klimatyczną a drogą energią jest kompletnie dezinformujący – powiedział Wirtualnej Polsce Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com. Wskazał też, że ceny prądu w Polsce rosną, bo nasz sektor elektro-energetyczny, który jest w 70 proc. uzależniony od węgla, nie radzi sobie z czynnikami wynikającymi z polityki klimatycznej UE. Do zarzutów odniosła się także Komisja Europejska, która kilka dni temu na Twitterze opublikowała post wyjaśniający, na czym polega manipulacja. Jak wyjaśnia UE: koszty emisji CO2 stanowią 60 proc. kosztów produkcji energii, ale tylko ok. 20 proc. Twojego rachunku za prąd, przychody z handlu emisjami CO2 nie trafiają do Brukseli, ale zasilają polski budżet, co powinno się równać z inwestycjami w czystą i tanią energię oraz ochronne konsumentów. to, co winduje ceny energii w Polsce, to nie ETS, ale rosnące koszty utrzymania starej infrastruktury, w szczególności elektrowni węglowych. Środki z ETS mogłyby być wykorzystane na modernizację polskiej energetyki. Polityka UE nie jest odpowiedzialna za 60% rachunków za energię. Europejski system opłat za emisję gazów cieplarnianych odpowiada za ok. 20% rachunków za energię. Pieniądze z tych aukcji pozostają w Polsce. Tylko w 2021 r. do polskiego budżetu wpłynęło z tego tytułu 28 mld zł. pic.twitter.com/tnQnoWSYwf— Komisja Europejska (@EUinPL) February 3, 2022

Ważne
08.02.2022 01:00 Nawet 21 tys. zł na pompy ciepła. Program rusza już niebawem

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje rozpoczęcie dopłat do pomp ciepła w wysokości nawet 21 tys. zł. Program "Moje ciepło", zapowiadany był już w ubiegłym roku, ma ruszyć kwartale 2022 r. Budżet całego programu ma wynieść ok. 600 mln zł, a wysokość jednej dotacji może sięgnąć nawet 21 tys. zł.Beneficjentami programu „Moje Ciepło” będą osoby fizyczne – właściciele lub współwłaściciele (odbiorcy końcowi) nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych.Z programu "Moje Ciepło" będzie można otrzymać dofinansowanie instalacji pompy tylko w nowym budynku, ale, co ważne, wsparcie przysługuje też na pompy instalowane od 1 stycznia 2021 r., a więc także te zamontowane w całym zeszłym roku i w pierwszych miesiącach 2022 r. jeszcze przed uruchomieniem naboru wniosków o dofinansowanie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie sfinansuje jednak inwestycji w całości. Dofinansowanie obejmie do 30 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Zazwyczaj koszt pompy ciepła wraz z montażem to przynajmniej 30-50 tys. zł. Budżet całego programu to 600 mln zł. Zakłada się, że program potrwa kilka lat, a dotacje będzie można uzyskać na pompy instalowane do końca 2026 r.

11
25.01.2022 01:00 Tauron zbuduje największą w Polsce farmę fotowoltaiczną

Tauron planuje zbudować w Mysłowicach na Śląsku największą w Polsce farmę fotowoltaiczną o mocy 100 megawatów, będzie to największa taka instalacja w Polsce. Obiekt powstanie na terenie poprzemysłowym. Na realizację pierwszego etapu inwestycji spółka pozyskała 82,5 mln zł nieoprocentowanej, częściowo umarzalnej pożyczki z NFOŚiGW.Farma zostanie zlokalizowana na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Inwestycja będzie realizowana dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Farma PV powstanie dwuetapowo: w pierwszym do eksploatacji oddanych zostanie około 37 MW, drugi z kolei przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW. Budowa pierwszego etapu zostanie dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. – Wykorzystanie terenów poprzemysłowych należących do Grupy pod budowę farm fotowoltaicznych, to jeden z głównych kierunków budowy nowych zielonych mocy w miksie wytwórczym TAURONA. Pierwszą taką farmę uruchomiliśmy w Jaworznie, dziś rozpoczynamy realizację inwestycji w Mysłowicach na znacznie większą skalę – mówi Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu TAURON Polska Energia. – Konsekwentnie realizujemy Zielony Zwrot TAURONA, a dzięki takim przedsięwzięciom chcemy osiągnąć w 2025 roku 1,6 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii – dodaje Artur Michałowski.

Piotr Molecki/East News
24.01.2022 01:00 Enea domaga się wsparcia z państwowego funduszu. Podąża za PGE

Enea złożyła wniosek do prezesa Rady Ministrów o objęcie przez Skarb Państwa nie mniej niż 45,5 mln i nie więcej niż 88,3 mln nowych akcji serii D. Chce pozyskać do 900 mln zł w zamian za wkład pieniężny pochodzący ze środków Funduszu Reprywatyzacji. Ostatnio informowaliśmy, że PGE zawnioskowało o wsparcie finansowe Skarbu Państwa. Takie działania energetycznych gigantów mogą być zwiastunem ich kłopotów. Enea tłumaczy, że emituje nowe akcje, bo potrzebuje pieniędzy na inwestycje. Enea poinformowała w komunikacie, że chce wyemitować maksymalnie 88,3 mln akcji serii D z wyłączeniem prawa poboru (tzn. emisja kierowana będzie tylko do wąskiego grona wybranych inwestorów). Nowe akcje mają stanowić do 20 proc. akcji spółki. Celem emisji jest finansowanie projektów inwestycyjnych w obszarze dystrybucji grupy.Inwestorzy biorący udział w procesie budowania księgi popytu, którzy będą posiadali udział przekraczający 0,1 proc. ogólnej liczby akcji Enei w kapitale zakładowym w dniu rejestracji uczestnictwa w planowanym NWZ, będą mieli pierwszeństwo przed pozostałymi inwestorami do uzyskania przydziału takiej liczby akcji serii D, która umożliwi im utrzymanie ich obecnego udziału w kapitale zakładowym spółki. W razie podjęcia decyzji o objęciu akcji spółki zgodnie z wnioskiem, prezes Rady Ministrów, reprezentujący Skarb Państwa, zawrze ze spółką umowę inwestycyjną regulującą m.in. zasady dysponowania przez spółkę środkami pozyskanymi od Skarbu Państwa.