BiznesINFO.pl
pixabay, renateko

pixabay, renateko

Telewizja po nowemu, wielu będzie miało spory problem. Trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Telewizja przejdzie mały lifting w związku ze zmianami nadawania sygnału naziemnego. Część Polaków będzie zmuszona do wymiany swoich odbiorników. Urząd Komunikacji Elektronicznej apeluje, aby zwłaszcza zadbać o osoby starsze.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zmiany wpłyną na odbieranie telewizji przez Polaków

  • Dlaczego część Polaków musi wymienić odbiornik

  • Czy nowa telewizja wpłynie na posiadanie odbiorników w polskich gospodarstwach domowych

Telewizja ze zmianami

Telewizja naziemna jest obecna w naszym kraju od prawie dziesięciu lat. Niebawem jednak nastąpi rewolucja, która zaprowadzi Polaków w inny wymiar telewizji. Już wiosną 2022 r. znany nam sygnał DVB-T zacznie odchodzić w zapomnienie, a zastąpi go DVB-T2/HEVC.

Witold Tomaszewski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej w rozmowie z portalem money.pl wyjaśnia czym jest nowy sygnał telewizji naziemnej. Tłumaczy, że jeszcze kilkanaście lat temu telewizja naziemna odbierała zaledwie kilka programów. Zaś teraz jest to trzydzieści stacji telewizyjnych i lepsza jakość odbioru.

Wiosną przyszłego roku sygnał ma być jeszcze lepszy, a telewizja naziemna oferować będzie więcej programów niż dotychczas. Nowa jakość telewizji umożliwi nadawanie programów w jakości 4K, ale będzie także wymagała od Polaków wkładu finansowego.

Obecnie testy telewizji w nowej jakości prowadzi szereg flagowych stacji telewizyjnych. Z nadawców komercyjnych możemy wyróżnić stację m.in.: TVN HD, TVN 7 HD, a z nadawców publicznych TVP.

Wszystko związane jest z ewentualną wymianą odbiorników. Jak wskazuje Michał Kanownik, prezes stowarzyszenia Cyfrowa Polska, Polacy będą musieli sprawdzić, czy ich odbiornik daje radę odtwarzać telewizję naziemną. Wskazuje, że należy znaleźć całą specyfikację sprzętu.

Telewizja uderzy w portfele Polaków

W przypadku nowego sprzętu trzeba uważać na promocje. Sklepy mogą chcieć "wcisnąć" zalegający towar na magazynie, który nie jest dostosowany do najnowszej częstotliwości. Eksperci przestrzegają, że od stycznia 2020 r. nie można w polskich sklepach takich telewizorów sprzedawać, jednakże wszystko się może zdarzyć.

Na takie sytuacje warto uczulać osoby starsze, które nie znają się na nowych technologiach i mogą stać się łatwym celem sprzedawców sprzętu elektronicznego. Warto także pamiętać o tym, że na rynku istnieją tańsze zamienniki.

Zamiast telewizora można wymienić dekoder, z którego korzystamy i sprawdzić czy wtedy sygnał będzie działać. Eksperci podkreślają, że osoby odbierające telewizję kablową oraz satelitarną nie muszą się niczym martwić, bowiem to dostawca ma obowiązek wymiany sprzętu.

Czy zmiana sygnału przyniesie same dobre rzeczy? To kwestia dość zastanawiająca, ponieważ wielu polskich seniorów nie ma pieniędzy na dodatkowe wydatki, niezależnie od tego czy jest to telewizor, czy dekoder. Z danych Nielsena wynika, że w Polsce zaledwie 35 proc. gospodarstw domowych ma odbiornik na telewizję naziemną, co oznacza, że 1/3 posiadających telewizor będzie musiała go wymienić. Zmiany niewątpliwie doprowadzą do tego, że ta liczba gwałtownie spadnie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >