Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Taki banknot może być wart fortunę. Lepiej sprawdź portfel
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 22.02.2024 09:32

Taki banknot może być wart fortunę. Lepiej sprawdź portfel

pieniądze, portfel
Biznesinfo

Codziennie przez ręce kasjerów przechodzą dziesiątki banknotów. Z pozoru wszystkie wyglądają tak samo, a klienci wydają je bez zastanowienia. Ten szczegół sprawia jednak, że banknot jest wart znacznie więcej, niż sugeruje jego wartość nominalna. Jeśli taki wpadnie w twoje ręce, możesz się nieźle wzbogacić.

10 zł za 1500 zł

Ostatnio na aukcji internetowej jeden z internautów sprzedał "zwykłe" 10 zł za 1500 zł. Kluczem do dużej wartości banknotu jest jeden szczegół, który docenią kolekcjonerzy, ale rozpoznać może go każdy. Wspomniana "dycha" to nie jedyny banknot, który może być wart nawet kilkaset razy więcej, niż nam się wydawało na pierwszy rzut oka.

Nowa akcja Biedronki ruszyła. Sieć rozdaje setki złotych

Po czym poznać banknot kolekcjonerski?

Każdy banknot bez wyjątku posiada numer seryjny. To właśnie on stanowi klucz do jego niesamowitej wartości. Każdy składa się z dwóch liter i siedmiu cyfr, jednak niektóre konfiguracje od razu przyciągają uwagę.

Sprzedane 10 zł posiadało specyficzny numer GJ3331333, który czytany od tyłu wygląda tak samo, jak czytany we właściwej kolejności.

Kosztowne będą również banknoty o numerach takich jak 1234567 czy zawierające "diaboliczne" 666, a najwięcej dostaniemy za sprzedaż banknotu o numerze składającym się z takich samych cyfr, np. 1111111.
 

Lepiej zwróć na to uwagę, zanim go wydasz

Cyfry widoczne na banknocie to jednak niejedyny element, który podnosi jego wartość. Kolekcjonerzy chętnie zapłacą więcej również za banknoty oznaczone literami ZA i YA, które przeznaczone są dla serii limitowanych, a także AA i AB. Te z kolei drukowane były w latach 90., na początku denominacji, na terenie Wielkiej Brytanii. Za taki banknot dostaniemy nawet kilkanaście razy więcej niż za klasyczny.

Musimy jednak pamiętać, że nie zrobi to wrażenia na każdym. Aby wzbogacić się na sprzedaży wyjątkowego banknotu, powinniśmy sprzedać go kolekcjonerowi, np. na aukcji internetowej.

źródło: interia BIZNES