Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Szykują się spore zmiany w sposobie wypłacania 500 plus. Rząd wreszcie zdecydował
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 09:19

Szykują się spore zmiany w sposobie wypłacania 500 plus. Rząd wreszcie zdecydował

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

500 plus już niebawem przejdzie poważną zmianę organizacyjną. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej proponuje, aby wnioski o dodatek były wysyłane wyłącznie drogą elektroniczną. W planach jest także odejście od corocznego odnawiania prawa do świadczenia i przekazanie kompetencji w zakresie jego obsługi w ręce ZUS.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany w 500 plus zakłada MRiPS

  • Dlaczego to ZUS ma odpowiadać za obsługę systemu

  • Jakie inne świadczenie również ma przejść rewolucję

500 plus do zmiany. ZUS przejmie nadzór nad programem

500 plus to najbardziej popularne świadczenie w Polsce, do którego uprawnionych jest ok. 6,6 mln dzieci. Za obsługę całego programu „Rodzina 500 plus” odpowiadają gminy, które na ten cel dostają ok. 350 mln rocznie w formie dotacji celowych. Po świadczenie należy zgłaszać się do wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast.

Już niebawem się to zmieni. Portal money.pl donosi, że Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją ustawy o pomocy w wychowywaniu dzieci, która ustala zasady funkcjonowania 500 plus.

Resort proponuje, aby kompetencje w zakresie obsługi programu przekazać w ręce ZUS. Jeżeli zmiany wejdą w życie to już od 1 stycznia 2022 r. to ZUS będzie wypłacał świadczenia, a od 1 lutego 2022 r. będzie przyjmował wnioski na nowy okres rozliczeniowy, który zacznie się 1 czerwca 2022 r.

500 plus wyłącznie przez internet

Jednak zmiana organu zarządzającego to nie jedyna modyfikacja, którą proponuje MRiPS. Obecnie wnioski o świadczenie można składać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Projekt resortu wskazuje, że po 500 plus będzie można zgłaszać się przez internet.

Co więcej, pojawiła się także propozycja, aby 500 plus było wypłacane tylko w formie bezgotówkowej. Obecne pieniądze można otrzymać za pośrednictwem poczty, w gotówce lub na rachunek bankowy.

Poza tym resort chce zlikwidować obowiązek, który ciąży na barkach rodziców. Od 2023 r. świadczeniobiorcy nie będą musieli przedkładać corocznych wniosków, ponieważ prawo do 500 plus na kolejny okres rozliczeniowy ma być odnawiane automatycznie.

Skąd te wszystkie zmiany? Resort przekonuje, że celem reformy organizacyjnej 500 plus jest optymalizacja procesu przyznawania i obsługi programu, a w rezultacie - obniżenie kosztów całego przedsięwzięcia. Według oficjalnych wyliczeń obsługa 500 plus kosztuje ok. 0,85 proc. wartości wypłat. Wdrożenie nowelizacji ma sprawić, że wydatki spadną do 0,1 proc.

Nie tylko 500 plus czeka rewolucja

Próbą dla zmian w 500 plus mogą być nowe zasady programu „Dobry start”, które zostały przyjęte przez Sejm w kwietniu 2021 r. W tym roku za 300 plus na wyprawkę szkolną ma odpowiadać ZUS, a o pieniądze będzie można wnioskować tylko przez internet.

Na trudności, jakie może zrodzić reforma zwróciła uwagę Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Z oficjalnego oświadczenia instytucji wynika, że w ubiegłym roku prawie co trzeci wniosek o 300 plus był składany w formie papierowej. W opinii Federacji zmiany sprawią, że rodziny ubogie i wykluczone cyfrowo mogą mieć ograniczony dostęp do świadczenia.

W reakcji na te obawy resort rodziny postanowił przygotować nowe rozwiązanie. Dziennik Gazeta Prawna donosi, że mają powstać specjalne punkty, w których będzie można złożyć wniosek o 300 plus przy pomocy urzędników. Jeżeli ta metoda zda egzamin to być może z identycznej możliwości będą mogli skorzystać także wnioskodawcy 500 plus.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]