BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Sztuczna inteligencja zastąpi ludzi? Tego boją się europejscy pracownicy

26 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Z raportu The Workforce View in Europe 2018 wynika, że Europejczycy boją się automatyzacji i efekcie bycia zastąpionymi przez roboty. Chociaż taką obawę wyraża prawie 28 proc. pracowników na Starym Kontynencie, to uważają, że proces ten potrwa jeszcze oko

Rozwijająca się w gwałtownym tempie automatyzacja spędza sen z powiek ludziom, którzy obawiają się zostać bezrobotnymi. Takie podejście nie ma co dziwić. Już teraz mówi się o niedługim zastąpieniu chociażby pracowników branzy odzieżowej, ponieważ drukarki 3d będą niedługo w stanie wydrykować w pełni kompletne ubrania. Wielu pracodawców zamierza jednak przystosowywać swoich podwładnych do automatyzacji. 

Zastąpią mnie, ale wcale nie tak szybko 

Jak już wspomnieliśmy, prawie jedna trzecia Europejczyków z 8 badanych krajów (Polska, Francja, Włochy, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Szajcaria, Wielka Brytania) obawia się bycia zwolnionym w ciągu dekady, ze względu na efekty robotyzacji i automatyzacji. 

Jeśli jednak ankietowani zostali zapytani o bardziej konkretni termin zwolnienia, to zdecydowanie przesuwają ten okres w czasie. Zwolnienia w ciągu następnego roku obawia się jedynie 2 proc. Europejczyków. Zapytani o to, że będzie to poniżej dwóch lat, tutaj już obawy wyraziło 8% pracowników. W ciągu 5 lat swoje zwolnienie zakłada już 15 proc. zapytanych. Najwięcej ludzi, którzy obawiają się zwolnienia przesunęło ten okres do 10 najbliższych lat

Najbardziej robotyzacji boją się Włosi, najmniej Polacy 

Z badań The Workforce View in Europe 2018 wynika, że lęk przed automatyzacją procesów produkcyjnych, a także pracy biurowej obawiają się mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego. Włoscy pracownicy znacznie przekraczają europejską średnią plasuje się na poziomie 40 proc., co jest wynikiem szczególnie wysokim. O automatyzację nie martwią się za to Polacy. Pod tym względem osiągnęliśmy najniższy poziom strachu, bo tylko jedna piąta naszych rodaków ma pod tym względem obawy. Również Szajcarzy nie lękają się robotów, zajmują bowiem w rankingu to samo miejsce co my. 

Młodzi lękają się sztucznej inteligencji

Najwięcej lęku o bezużyteczność swojej pracy przejawia grupa wiekowa 16-24 lat. Aż 39% młodych pracujących myśli, że zostanie zastąpiona w pracy przez sztuczną inteligencję. Dla porównania grupa wiekowa 55+ wyraziła strach wobec robotyzacji pracy zaledwie w 18 procentach. Badania grup wiekowych przedstawiają dość ciekawe proces. Ludzie zaczynający karierę, którzy mają zdecydowanie więcej kontaktu z SI powinni bać się jej mniej, niż pracownicy starsi, których lęk powinien być podytkowany brakiem biegłości w najnowszych technologiach. Fakt, że to młodsi ludzie obawiają się bardziej znaczy tylko o tym, że rozwój technologii galopuje do tego stopnia, że nie zapewnia dojrzewającemu człowiekowi zrozumienia otaczającego go świata, mimo jego w nim zakorzenienia.

Nasze pieniądze będą liczyć tylko maszyny? 

Równie ciekawie przedstawia się problem obaw jeżeli rozpatrzymy je przez cenzus wykonywanych zawodów. Najczęściej o utracie pracy na rzecz maszyn myślą pracownicy sektora finansowego, gdzie niemal połowa pytanych lęka się SI. Znaczy to tyle, że utratę zajęcia przewiduje coraz więcej osób pracujących umysłowo, a przecież jeszcze niedawno wieszczyło się jedynie zastąpienie pracowników fizycznych maszynami. Z osób pracujących umysłowo najmniej w zautomatyzowanie ich zajęcia wierzą pracownicy sektora edukacji (17%), a mało ustępują im inżynierowie, budowlańcy i architekci (19%).

Obawy finansistów są ciekawe, ponieważ jeżeli podzielimy ankietowanych znów na miejsce pracy, to Szawajcarzy wcale nie ufają, że gdy pewnego dnia przyjdą do pracy, to na ich miejscu będzie siedział robot. Faktem jest bowiem, że to Szwajcaria najbardziej w Europie kojarzy się ze światem finansów. Pracownicy w tym kraju również wcale nie wierzą w chęć pracodawców do przystosowania ich do nowych realiów. 

Pracodawcy nie chcą pozostawić ludzi samych sobie w świecie automatyki 

Respondenci uważają niemal w połowie (37%), że ich organizacje pracy dbają o wdrażanie ich w systemu rządzące współczesnym światem. Najmniej na opieszałość swoich pracodawców względem nowości narzekają pracownicy branży telekomunikacyjnej i informatycznej, co jest jednak w pełni zrozumiałe. W tym sektorze swoich pracodaców chwali pond 66 proc. przepytanych pracujących. 

undefined

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >