Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Młodsi mają pierwszeństwo w szpitalach? Szanse przeżycia mogą stać się głównym kryterium
Maria Glinka
Maria Glinka 21.03.2020 01:00

Młodsi mają pierwszeństwo w szpitalach? Szanse przeżycia mogą stać się głównym kryterium

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Szpital w Belgii dobrze wyposażony

Szpital zakaźny to jednostka, która pracuje w Belgii na pełnych obrotach. Zgodnie z doniesieniami publicznego nadawcy VRT trend zakażeń w tym kraju będzie się utrzymywał – blisko 4 tys. osób zostaną hospitalizowane do następnego wtorku, z czego 800 pacjentów znajdzie się na oddziale intensywnej terapii. W Belgii odnotowano jak dotąd 1795 przypadków zakażenia, a zmarło 21 osób.

Liczby te są znacznie niższe niż możliwości belgijskiej służby zdrowia w kontekście wyposażenia szpitali. Oddziały zakaźne dysponują 1900 łóżkami szpitalnymi, więc nawet w razie nagłego wzrostu liczby zakażonych, nie ma zbyt dużych powodów do obaw.

Brak uprzywilejowanych pacjentów

Mimo w miarę stabilnej sytuacji specjaliści już teraz rozważają, co zrobić, kiedy zabraknie łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

Belgijskie Stowarzyszenie Medycyny Intensywnej z pomocą etyka Ignaasa Devischa opracowało na wniosek belgijskich władz federalnych katalog porad etycznych dla szpitali. Mają one ułatwić regulowanie napływu pacjentów na oddziały intensywnej terapii – podaje tvn24.pl.

„Jesteśmy optymistami, ale musimy być także realistami” – oświadczyła profesor Erika Vlieghe ze szpitala uniwersyteckiego w Antwerpii.

Poradnik wyklucza uprzywilejowanie konkretnych grup pacjentów. Zgodnie z zaleceniami, w razie gdy na oddziale będzie jedno łóżko, a pacjentów dwóch lub więcej to należy zastosować zasadę „kto pierwszy, ten lepszy” lub podjąć decyzję losowo. Prezes Stowarzyszenia Geert Meyfroidt odwiadczył, że wiek nie może być kryterium świadczenia opieki względem pacjentów, którzy najbardziej tego potrzebują.

Sprzeciw niektórych specjalistów

Z takimi zaleceniami nie zgadzają się jednak członkowie komisji etycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven, według których w czasie epidemii lekarze muszą wziąć pod uwagę współczynnik przeżycia.

„Jeśli ktoś ma duże szanse na przeżycie, to taki pacjent będzie miał pierwszeństwo przed tymi, którzy mają mniejsze szanse” – oznajmił Martin Hielen, przewodniczący komitetu etyki szpitala w Leuven.

Oszacowanie szans przeżycia jest niezwykle trudne, dlatego specjaliści skłaniają się ku zastosowaniu kryterium wieku. „Jeżeli ktoś w wieku 38 lat będzie miał taką samą szansę na przeżycie jak 78-latek, to pierwszeństwo powinien mieć pacjent młodszy” - tłumaczy Hielen.

Komitet etyki ma jednak nadzieję, że sytuacja w Belgii nie będzie wymagała od lekarzy podejmowania tak trudnych decyzji.