Szpital w Belgii będzie przyjmował więcej młodszych niż starszych zakażonych koronawirusem?
pexels
Autor Maria Glinka - 21 Marca 2020

Młodsi mają pierwszeństwo w szpitalach? Szanse przeżycia mogą stać się głównym kryterium

Szpital w Belgii wprowadzi zasadę pierwszeństwa w dostępie do intensywnej terapii ze względu na wiek pacjenta? Takiego scenariusza nie wyklucza Szpital Uniwersytecki w Leuven, którego komisja podkreśla, że zrobi wszystko, aby uniknąć niesprawiedliwych praktyk. Sytuacja w Belgii nie jest dramatyczna, ale oddziały powoli przygotowują się na nadejście kolejnej fali zakażeń, co może poskutkować brakiem łóżek szpitalnych.

Szpital w Belgii dobrze wyposażony

Szpital zakaźny to jednostka, która pracuje w Belgii na pełnych obrotach. Zgodnie z doniesieniami publicznego nadawcy VRT trend zakażeń w tym kraju będzie się utrzymywał – blisko 4 tys. osób zostaną hospitalizowane do następnego wtorku, z czego 800 pacjentów znajdzie się na oddziale intensywnej terapii. W Belgii odnotowano jak dotąd 1795 przypadków zakażenia, a zmarło 21 osób.

Liczby te są znacznie niższe niż możliwości belgijskiej służby zdrowia w kontekście wyposażenia szpitali. Oddziały zakaźne dysponują 1900 łóżkami szpitalnymi, więc nawet w razie nagłego wzrostu liczby zakażonych, nie ma zbyt dużych powodów do obaw.

Nasze życia teraz zmienią się nie do poznania. Nowe ogranicza i nakazy, które już nadchodząNasze życia teraz zmienią się nie do poznania. Nowe ogranicza i nakazy, które już nadchodząCzytaj dalej

Brak uprzywilejowanych pacjentów

Mimo w miarę stabilnej sytuacji specjaliści już teraz rozważają, co zrobić, kiedy zabraknie łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

Belgijskie Stowarzyszenie Medycyny Intensywnej z pomocą etyka Ignaasa Devischa opracowało na wniosek belgijskich władz federalnych katalog porad etycznych dla szpitali. Mają one ułatwić regulowanie napływu pacjentów na oddziały intensywnej terapii – podaje tvn24.pl.

„Jesteśmy optymistami, ale musimy być także realistami” – oświadczyła profesor Erika Vlieghe ze szpitala uniwersyteckiego w Antwerpii.

Poradnik wyklucza uprzywilejowanie konkretnych grup pacjentów. Zgodnie z zaleceniami, w razie gdy na oddziale będzie jedno łóżko, a pacjentów dwóch lub więcej to należy zastosować zasadę „kto pierwszy, ten lepszy” lub podjąć decyzję losowo. Prezes Stowarzyszenia Geert Meyfroidt odwiadczył, że wiek nie może być kryterium świadczenia opieki względem pacjentów, którzy najbardziej tego potrzebują.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Biedronka wprowadziła ogromne zmiany w związku z wirusem. Musicie to wiedzieć

Sprzeciw niektórych specjalistów

Z takimi zaleceniami nie zgadzają się jednak członkowie komisji etycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven, według których w czasie epidemii lekarze muszą wziąć pod uwagę współczynnik przeżycia.

„Jeśli ktoś ma duże szanse na przeżycie, to taki pacjent będzie miał pierwszeństwo przed tymi, którzy mają mniejsze szanse” – oznajmił Martin Hielen, przewodniczący komitetu etyki szpitala w Leuven.

Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Oszacowanie szans przeżycia jest niezwykle trudne, dlatego specjaliści skłaniają się ku zastosowaniu kryterium wieku. „Jeżeli ktoś w wieku 38 lat będzie miał taką samą szansę na przeżycie jak 78-latek, to pierwszeństwo powinien mieć pacjent młodszy” - tłumaczy Hielen.

Komitet etyki ma jednak nadzieję, że sytuacja w Belgii nie będzie wymagała od lekarzy podejmowania tak trudnych decyzji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus. Tłumy nad Wisłą. Piją z jednej butelki, ćwiczą na siłowni
  2. Spotkał się z wieloma osobami, zataił, że może mieć koronawirusa. Wszyscy trafili na kwarantannę, jej kulisy są straszne
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Zmarła pierwsza kobieta, która miała koronawirusa. Sąsiedzi Polski ujawnili smutną prawdę
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News