Szczepionki na koronawirusa czasowo zwolnione z podatku VAT
pxhere.com/Tmaximumge
Autor Radosław Święcki - 8 Grudnia 2020

Jest zgoda w sprawie szczepionek. Chodzi o podatek, już podjęli decyzję

Jest zgoda państw unijnych w sprawie czasowego zwolnienia z podatku VAT szczepionek przeciwko koronawirusowi i zestawów cenowych. Decyzja w tej sprawie zapadła w poniedziałek w ramach Rady Unii Europejskiej. Tymczasem pierwsze szczepienia przeciwko wirusowi rozpoczną się już dziś w Wielkiej Brytanii.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Szczepionki na koronawirusa będą czasowo zwolnione z VAT
 • Dziś ruszają szczepienia w Wielkiej Brytanii
 • Kiedy można spodziewać się szczepionek w Polsce

Szczepionki zwolnione z podatku

Ważna decyzja krajów członkowskich Unii Europejskiej w sprawie szczepionek. W poniedziałek, jak podaje Polska Agencja Prasowa, w ramach Rady Unii Europejskiej przyjęto zmiany w dyrektywie w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, aby umożliwić krajom członkowskim czasowe zwolnienie z podatku VATszczepionek i zestawów testowych na obecność koronawirusa oraz usług ściśle z nimi związanych. Wszystko po to, aby były one dla krajów unijnych przystępne cenowo.

Czternastej emerytury nie będzie? Minister poleciła co innego, projektu na razie nie maCzternastej emerytury nie będzie? Minister poleciła co innego, projektu na razie nie maCzytaj dalej

Uzgodnienia, jak zauważa PAP, dotyczą wyłącznie szczepionek przeciwko koronawirusowi zatwierdzonych Komisję Europejską lub państwa członkowskie oraz zestawów testowych na obecność koronawirusa, zgodnych z obowiązującym prawodawstwem Unii Europejskiej.

Tymczasowe regulacje mają obowiązywać do końca 2022 roku, a już dziś pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi rozpoczną się w Wielkiej Brytanii (jak już pisaliśmy jest to pierwszy kraj na świecie, który podjął tak odważne kroki w sprawie szczepień).

W zeszłym tygodniu jak przypomina PAP brytyjska agencja ds. regulacji leków MHRA dopuściła do użycia szczepionkę przeciw koronawirusowi opracowaną przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech. Rząd Wielkiej Brytanii zawarł umowę na zakup 40 milionów dawek, dzięki czemu zaszczepionych będzie mogło być ok. 20 mln osób.

Biorą się za sprzedaż w internecie. Szukają sposobu na kolejne ściąganie VAT-uBiorą się za sprzedaż w internecie. Szukają sposobu na kolejne ściąganie VAT-uCzytaj dalej

Dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii szczepionka jest produkowana w Belgii. Pod koniec ubiegłego tygodnia jej pierwsza partia dotarła ciężarówkami przez tunel pod kanałem La Manche. W związku z tym, że szczepionka wymaga przechowywania w temperaturze -70 stopni Celsjusza, jej transport jest skomplikowaną logistycznie operacją.

Według szacunków brytyjskiego rządu w pierwszym tygodniu szczepień pacjentom zostanie podane ok. 800 tys. dawek leków. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną pensjonariusze domów opieki społecznej oraz ich opiekunowie, osoby powyżej 80. roku życia, a także część pracowników ochrony zdrowia.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Strasburger jest zażenowany wysokością swojej emerytury. Ostre słowa
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone
Od soboty aż 5 wielkich zmian na drogach. Kierowco, lepiej się strzeżOd soboty aż 5 wielkich zmian na drogach. Kierowco, lepiej się strzeżCzytaj dalej

Kiedy szczepienia w Polsce?

Co ze szczepieniami w Polsce? Konferencja na ten temat została zaplanowana na dziś, tymczasem w zeszłym tygodniu podczas wizyty w hurtowni farmaceutycznej Urtica i Pharmalink - grupa Pelion S.A. w Łodzi premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że „Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już złożone zamówienia na 45 mln dawek z firmami takimi jak Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson&Johnson”.

Szef rządu powiedział, że ten jest gotowy na podpisanie kolejnych umów w sprawie dostaw szczepionki i czeka na odpowiedni sygnał ze strony Komisji Europejskiej, aby podjąć stosowne kroki w tym zakresie. A pojawienie się szczepionek w naszym kraju jest zależne od momentu zarejestrowania preparatu przez odpowiednią agencję Unii Europejskiej.

- Sprawa jest najwyższej wagi. Już od lutego, powiedzmy na to są widoki, ale czekamy na ostateczne decyzje Europejskiej Agencji Lekowej, od niej zależy ten moment startu, to naciśniecie guzika „start” i wtedy rozpoczynamy szczepienia, my będziemy na pewno na to gotowi – powiedział premier.

Ile można zarobić na starej monecie? Pewien kolekcjoner właśnie kupił jedną za 2,8 mln złIle można zarobić na starej monecie? Pewien kolekcjoner właśnie kupił jedną za 2,8 mln złCzytaj dalej

Przypomnijmy, że wcześniej szef rządu dawał do zrozumienia, że szczepionek można spodziewać się w drugiej połowie stycznia. W pierwszej kolejności jak już informowaliśmy zaszczepiony ma zostać personel medyczny, funkcjonariusze służ mundurowych, a także seniorzy. Szczepienia mają być dobrowolne.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Strajk Kobiet podał miejsce protestów. Zaczął się paraliż
 2. Szczepionka na COVID-19 testowana również na dzieciach. Nagła zmiana planów
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Trwa zmasowana obława. 20-latek porwał dziecko i dopuścił się najgorszego
 7. Piotr Żyła straszy Polaków. "Pojawiły się objawy" (FOTO)
Klikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelniKlikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelniCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News