Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Spora grupa Polaków może liczyć na dodatkowy dzień wolny. Jest jeden warunek
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.03.2023 16:36

Spora grupa Polaków może liczyć na dodatkowy dzień wolny. Jest jeden warunek

flaga Polski
Domena publiczna

Jak wynika z dwóch projektów ustaw, Honorowi Dawcy Krwi będą mogli otrzymać zwrot kosztów przejazdu czy płatne zwolnienie. Zagwarantowane będą również dwa dni płatnego urlopu po oddaniu krwi. Jeden z projektów ustaw oczekuje już na podpis prezydenta.

Kolejne benefity za oddanie krwi

Interia informuje, że nowelizacja ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie znajduje się obecnie na etapie konsultacji publicznych. Na podpis prezydenta oczekuje z kolei ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej. Już teraz natomiast oddanie krwi można odliczyć w zeznaniu podatkowym.

Wspomniana powyżej druga ustawa wprowadza zmiany dla krwiodawców w kontekście płatnego urlopu. Honorowi Dawcy będą mieli dwa dni wolne niezależnie od tego, jaka panuje sytuacja epidemiczna.

Nie tylko zwrot kosztów

Zmiana ta, jak informuje Interia, miała swoje początki po wybuchu pandemii, gdy krwiodawcy otrzymali dodatkowy dzień wolny w wyniku obostrzeń. Teraz płatny urlop w wymiarze dwóch dni wejdzie w skład przywilejów na stałe.

Jednocześnie resort zdrowia pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie. Zagwarantowano w nim całkowity zwrot kosztów przejazdu w celu oddania krwi.

Do 1000 zł za niedogodności

Dodatkowych przywilejów będzie jednak więcej. Z informacji Interii wynika, że krwiodawcy otrzymają również rekompensatę energetyczną oraz rekompensatę pieniężną.

Zasady dotyczące zwrotu kosztów za przejazd zostaną ujednolicone w konkretnym rozporządzeniu ministra zdrowia. Z kolei rekompensata pieniężna ma jednorazowo wynosić do 1000 zł i być przyznawana za niedogodności wynikające ze stawienia się do oddania krwi.

Tagi: krwiodawstwo