BiznesINFO.pl
Fot. Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Sondaż bezlitosny dla koalicji rządzącej. Satelity PiS bez żadnych szans

3 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Sondaż IBRiS jest wyjątkowo niekorzystny dla koalicjantów PiS. Bez współpracy z partią Jarosława Kaczyńskiego mogą liczyć na znikome uznanie wśród obywateli. Jedno z nowych ugrupowań osiągnęło nawet zerowe poparcie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie poparcie dla Zjednoczonej Prawicy ujawnia nowy sondaż

  • Jakim uznaniem cieszą się koalicjanci

  • Ile osób popiera opozycję

Sondaż: prawica silna tylko jako zjednoczona. Szczątkowe poparcie dla koalicjantów

Sondaż, zorganizowany przez IBRiS dla “Wydarzeń” Polsatu, wskazuje, jakim poparciem cieszą się poszczególne partie polityczne. Koalicjanci mogą mieć powody do obaw - ich polityczne “być albo nie być” coraz bardziej zależy od powiązań z PiS-em.

Z badania wynika, że w kolejnych wyborach parlamentarnych Zjednoczona Prawica zyskałaby 34 proc. Na dokładnie takie samo poparcie wskazywał majowy sondaż poparcia dla partii politycznych. Rzeczpospolita przypomina, że jest to również identyczny wynik, jak w dwóch ostatnich elekcjach.

Zupełnie inaczej kształtuje się poparcie dla poszczególnych partii, które wchodzą w skład Zjednoczonej Prawicy. Gdyby ugrupowania nie startowały ze wspólnej listy to na największe uznanie wśród wyborców mogłoby liczyć PiS - 30,3 proc.

Satelity PiS wypadły w tym badaniu fatalnie. Sondaż wskazuje, że Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro zdobyłaby 1,5 proc. głosów, a Porozumienie Jarosława Gowina - 1,4 proc. Wszystko wskazuje zatem na to, że bez PiS mniejsze prawicowe ugrupowania nie mają żadnych szans na kształtowanie polskiej polityki. 

Najnowszy sondaż dowodzi, że Adam Bielan nie zrobił na wyborach zbyt dobrego pierwszego wrażenia po tym, jak ostatecznie zakończył współpracę z Jarosławem Gowinem. Partia Republikańska, z którą związał się europoseł, ma obecnie zerowe poparcie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wszystkie większe partie weszłyby do Sejmu

Sondaż wskazuje, że na drugim miejscu wśród partii politycznych uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni. Ugrupowanie może liczyć na poparcie 17,1 proc. ankietowanych. To o 3 pkt. proc. mniej niż sugerował sondaż w maju.

Na najniższym stopniu podium poparcia znalazła się wspólna lista m.in. Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Partii Zielonych. Koalicja przekonała do siebie 16,9 proc. respondentów. To o 2,7 pkt. proc. więcej niż w trakcie majowego badania. 

Kto jeszcze wszedłby do Sejmu, gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz? Lewica, z poparciem 9,5 proc., Konfederacja z uznaniem 8,4 proc. (+ 1,5 pkt. proc.) i PSL-Koalicja Polska z głosami 6,6 proc. wyborców (+ 1,4 pkt. proc.).

Kolejny sondaż poparcia dla partii politycznych może kształtować się nieco inaczej, ponieważ w sobotę 3 lipca powrót do Platformy Obywatelskiej ogłosił Donald Tusk. Czy wpłynie to pozytywnie na wizerunek partii?

Sondaż, który przeprowadziła w czerwcu Rzeczpospolita, dowodzi, że aż 44,8 proc. ankietowanych uważa, że były premier nie powinien wracać do krajowej polityki. Odmiennego zdania jest 28,3 proc. osób.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

sondażPiSKoalicja Obywatelska

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

wikimedia.org

Polska i Świat

Sankcje nie rujnują rosyjskiej gospodarki. Rosja odnotowała rekordową nadwyżkę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poseł PiS zarobił 13 tys. zł za pięć minut pracy w podkomisji sejmowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rekordowa sprzedaż polskich jabłek. Nie jest to jednak powód do radości

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym

Polska i Świat

Polski producent soków ogłosił upadłość. Firma idzie pod młotek

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Embargo paliwowe wystartowało. Drożej jednak nie będzie

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poczta Polska wprowadza rewolucję. Będziesz mógł wysłać list przez… internet

Czytaj więcej >