Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Słowacja gra ostro na granicach. Nie wpiszesz się na listę i płacisz 1,6 tys. euro
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:22

Słowacja gra ostro na granicach. Nie wpiszesz się na listę i płacisz 1,6 tys. euro

Słowacja zmiania reguły na granicach
Wikimedia/Andrzej Harasek

Być może nie wszyscy wiedzą, ale od tygodnia obowiązują zasady zgodnie z którymi osoby wjeżdżające na teren Słowacji mają obowiązek rejestracji podróży. Brak takiej rejestracji wiązać się będzie z konsekwencjami, także finansowymi.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Osoby wjeżdżające na teren Słowacji mają obowiązek rejestracji podróży

  • Jakie konsekwencje grożą za brak rejestracji

  • Co z osobami będącymi przejazdem

Słowacja zmienia zasady na granicach

Od wczoraj myślimy o Słowacji głównie w kontekście sportowym (nie są to zbyt dobre myśli, choć mało w tym winy naszych sąsiadów), tymczasem od tygodnia obowiązują w tym kraju zasady, które z pewnością zainteresują turystów.

Od 8 czerwca br. zasady wjazdu i powrotu na terytorium naszego sąsiada z zagranicy - jak podaje "Rzeczpospolita" - reguluje tzw. semafor turystyczny. Słowackie Ministerstwo Zdrowia wprowadziło obowiązek rejestracji podróży.

Na wskazanej stronie internetowej (korona.gov.sk) należy podać: imię, nazwisko, telefon kontaktowy, e- mail, a także adres zamieszkania. Na tym jednak nie koniec, gdyż wymagane będzie także podanie rodzaju szczepionki bądź informacji o aktualnym wyniku testu PCR lub statusie ozdrowieńca.

Gazeta zwraca uwagę, że regulacje w tej kwestii prawdopodobnie będą obowiązywały niezależnie od unijnych paszportów covidowych.

Brak rejestracji podróży wiązał się będzie z konsekwencjami. "Rzeczpospolita" powołując się na ambasadę polską w stolicy Słowacji podaje, że osoby, które nie wypełnią formularza zostaną automatycznie objęte 14-dniową kwarantanną. Czeka ona również osoby, które nie zostały zaszczepione, nie są ozdrowieńcami, a także nie posiadają aktualnego testu na Covid-19.

Kwarantanna (prowadzona w warunkach domowych bądź hotelach kwarantannowych) będzie mogła zakończyć się wcześniej, o ile okazany zostanie negatywny test na koronawirusa.

Kwarantanna to jednak nie wszystko. Brak rejestracji podróży to także konsekwencje finansowe, a konkretnie mandat, który może wynieść nawet 1659 euro, czyli niemal 7500 zł.

Powyższe obostrzenia nie będą dotyczyć osób, które spełniają jeden z następujących warunków: posiadanie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR (nie starszego niż 72 h) ; wjazd z Austrii, Czech, Polski lub Węgier i posiadanie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu antygenowego na Covid-19 (nie starszego niż 24 h, wykonanego w jednym z tych krajów lub w Słowacji); posiadanie dokumentu potwierdzającego, że w ciągu ostatnich 180 dni przebyto zachorowanie na Covid-19.

Z obostrzeń zwolnione będą także osoby, które nie ukończyły 18 roku życia i osoby posiadające dokumenty potwierdzający, iż zostały zaszczepione przeciw Covid-19.

Mniej restrykcyjne są natomiast zasady dotyczące tranzytu. W tym wypadku - o ile wizyta nie przekraczać będzie 8 godzin - nie jest konieczne wypełnienia formularza, czy posiadanie negatywnego testu na Covid-19.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Koronawirus