Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Skrajne ubóstwo w Polsce wzrosło. Według rządu to przejściowe
Joanna Leja
Joanna Leja 22.10.2021 02:00

Skrajne ubóstwo w Polsce wzrosło. Według rządu to przejściowe

dzieci-park-spacer-jesień-biznesinfo
Biznesinfo

Skala skrajnego ubóstwa rośnie. Najnowsze dane mówią o prawie 400 tys. Polakach, którym brakuje środków do życia. Według minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg „problem jest przejściowy”.

W poniedziałek Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska) opublikował raport na temat biedy w Polsce. Wynika z niego, że w 2020 r. zasięg ubóstwa skrajnego zwiększył się z 4,2 do 5,2 proc., a liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie zwiększyła się o około 378 tys. – z 1,6 mln w 2019 do 2 mln w 2020 r.

Minister rodziny i polityki społecznej komentując najnowszy raport EAPN Polska, podkreśliła, że mimo tych danych ubóstwo skrajne wciąż utrzymuje się na dużo niższym poziomie niż w 2015 r. – Owszem, w ujęciu statystycznym w 2020 r. ubóstwo skrajne wzrosło względem roku poprzedniego z 4,2 proc. do 5,2 proc., ale wciąż utrzymuje się na poziomie niższym niż jeszcze w 2018 r., kiedy wskaźnik zagrożenia ubóstwem skrajnym wynosił 5,4 proc. i dużo niższym niż w 2015 r., kiedy wynosił 6,5 proc. – wskazała szefowa Marlena Maląg. Dodała, że w ocenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wzrost ten ma charakter przejściowy i związany jest z pandemią koronawirusa.

– Mówiąc wprost, gospodarstwa domowe w okresie pandemii wydawały mniej, ponieważ część sklepów, restauracji czy punktów usługowych była zamknięta. Warto także zaznaczyć, że gospodarstwa ubogie to w dużej mierze gospodarstwa emerytów, rencistów i rodzin o niższych kompetencjach cyfrowych, co jest warunkiem koniecznym do korzystania z elektronicznych kanałów sprzedaży towarów i usług - mówiła Marlena Maląg.

Eksperci są innego zdania

Jak twierdzą eksperci, z którymi rozmawiał portal money.pl ubóstwo może jeszcze wzrosnąć i nie zgadzają się ze słowami minister Maląg. Zdaniem Piotra Kurowskiego, eksperta z Instytutu Pracy i Polityki Społecznej, trudno, jaki będzie wskaźnik skrajnego ubóstwa za 2021 r. Jak tłumaczy, z jednej strony dostępność do świadczeń socjalnych w 2021 r. nie została zmieniona.

Tagi: Polska