Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Sklepy próbują obejść dyrektywę Omnibus
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 04.01.2023 22:01

Sklepy próbują obejść dyrektywę Omnibus

sklep
East News

Nie zakończyła się czwarta doba obowiązywania unijnej dyrektywy Omnibus chroniącej konsumentów przed fałszywymi promocjami, a już są informacje o próbach jej obejścia przez sklepy. A to dopiero początek.

Wraz z początkiem roku, w życie weszła dyrektywa Unii Europejskiej o nazwie Omnibus. Jak przypomina portal money.pl, ma ona służyć konsumentom jako narzędzie w walce z nieuczciwymi praktykami sklepów.

Chodzi między innymi o sztuczne promocje, polegające na podnoszeniu ceny produktu przed obniżką. Za niedostosowanie się do nowych zasad grozi kara od Inspekcji Handlowej do 20 tys. zł, a po trzecim naruszeniu - do 40 tys. zł. Dodatkowo Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta dołoży karę do dwóch milionów złotych od siebie.

Zasady są po to… aby je łamać?

Dyrektywa faktycznie działa. Jak podaje portal money.pl, najniższe ceny ujawnione przez dostosowanie się sklepów do przepisów potrafią być niższe o ponad 100 proc. Można się o tym przekonać na własnej skórze, wchodząc np. na stronę sklepu z elektroniką i sprawdzając promocje sprzętu RTV.

Są już jednak próby obejścia nowych zasad. Jak powiedział w rozmowie z money.pl radca prawny Tomasz Palak, nowych przepisów “nie zauważono” lub omija się je indywidualnymi kodami rabatowymi.

Według radcy, takich działań będzie więcej. Przedsiębiorcy są również zobowiązani przez dyrektywę do sprawdzania autentyczności recenzji oraz informowania o personalizowanych cenach.

Są jednak wyjątki

Co zrobić, jeżeli jakiś sklep nie będzie przestrzegał zasad? Palak wskazuje, że wystarczy zwrócić uwagę na ten fakt UOKiK. Urząd zareaguje wezwaniem sklepu do zaprzestania nieuczciwych praktyk, a w ostateczności nałoży karę finansową.

Portal money.pl zwrócił jednak uwagę, że nie wszystkie towary są objęte dyrektywą. Wyjątki dotyczą towarów z krótkim terminem przydatności oraz wprowadzonych do sprzedaży na mniej niż 30 dni przed obniżką.

Tagi: sklep Handel