BiznesINFO.pl
sklep

East News

Sklepy próbują obejść dyrektywę Omnibus

4 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Nie zakończyła się czwarta doba obowiązywania unijnej dyrektywy Omnibus chroniącej konsumentów przed fałszywymi promocjami, a już są informacje o próbach jej obejścia przez sklepy. A to dopiero początek.

Wraz z początkiem roku, w życie weszła dyrektywa Unii Europejskiej o nazwie Omnibus. Jak przypomina portal money.pl, ma ona służyć konsumentom jako narzędzie w walce z nieuczciwymi praktykami sklepów.

Chodzi między innymi o sztuczne promocje, polegające na podnoszeniu ceny produktu przed obniżką. Za niedostosowanie się do nowych zasad grozi kara od Inspekcji Handlowej do 20 tys. zł, a po trzecim naruszeniu - do 40 tys. zł. Dodatkowo Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta dołoży karę do dwóch milionów złotych od siebie.

Zasady są po to… aby je łamać?

Dyrektywa faktycznie działa. Jak podaje portal money.pl, najniższe ceny ujawnione przez dostosowanie się sklepów do przepisów potrafią być niższe o ponad 100 proc. Można się o tym przekonać na własnej skórze, wchodząc np. na stronę sklepu z elektroniką i sprawdzając promocje sprzętu RTV.

Są już jednak próby obejścia nowych zasad. Jak powiedział w rozmowie z money.pl radca prawny Tomasz Palak, nowych przepisów “nie zauważono” lub omija się je indywidualnymi kodami rabatowymi.

Według radcy, takich działań będzie więcej. Przedsiębiorcy są również zobowiązani przez dyrektywę do sprawdzania autentyczności recenzji oraz informowania o personalizowanych cenach.

Są jednak wyjątki

Co zrobić, jeżeli jakiś sklep nie będzie przestrzegał zasad? Palak wskazuje, że wystarczy zwrócić uwagę na ten fakt UOKiK. Urząd zareaguje wezwaniem sklepu do zaprzestania nieuczciwych praktyk, a w ostateczności nałoży karę finansową.

Portal money.pl zwrócił jednak uwagę, że nie wszystkie towary są objęte dyrektywą. Wyjątki dotyczą towarów z krótkim terminem przydatności oraz wprowadzonych do sprzedaży na mniej niż 30 dni przed obniżką.

Tagi:

sklephandelpromocje

Paweł MakowiecAutor

Wydawca Biznesinfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Biedronka oferuje sprzęt elektroniczny w absurdalnie niskich cenach. Promocja od poniedziałku w sklepach

Czytaj więcej >

Handel

Niemiecki dyskont Woolworth wkracza do Polski. W tym roku pierwsze sklepy

Czytaj więcej >
Napoje energetyczne mogą być szkodliwe

Handel

Minister sportu Kamil Bortniczuk proponuje ograniczenie sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci i młodzieży

Czytaj więcej >

Handel

Masło już dawno nie było tak tanie. Kaufland zdecydowanie prześcignął inne sklepy

Czytaj więcej >

Handel

Alarmująca sprzedaż popularnych „małpeczek”. Na horyzoncie widać zmiany

Czytaj więcej >

Handel

Kaufland płaci klientom, jeśli stoją w kolejce do kas dłużej niż 5 minut

Czytaj więcej >