BiznesINFO.pl
15165646163 98ffc92347 k

flickr

Setki tysięcy ton węgla płyną już do Polski. Rząd wreszcie wyjawił jak łata braki po rosyjskim węglu

2 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Polska ma sprowadzać węgiel niemal ze wszystkich zakątków świata, zapowiedziała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. W Porcie Gdańsk rozładowywany jest właśnie węgiel z Kolumbii. Do Polski łącznie trafi 700 tys. ton węgla, a surowiec ma trafić do potrzebujących przed najbliższym sezonem grzewczym.

Węgiel płynie do Polski

Węgiel do Polski ma być sprowadzany z pięciu kontynentów, wynika ze wpisu Anny Moskwy na Twitterze. Statki przypłyną bowiem z Kolumbii (Ameryka Południowa), USA (Ameryka Północna), Australii (Australia i Oceania), RPA (Afryka) i Indonezji (Azja).

Łącznie do Gdańska ma dopłynąć 8 statków wyładowanych łączną ilością 700 tys. ton węgla. Statek z Kolumbii ma już znajdować się w Gdańsku.

8 mln ton węgla już zabezpieczone

Wczoraj minister Moskwa zapewniała, że Polska zgromadziła już 8 mln ton węgla, który ma posłużyć jako zapas przed jesiennym sezonem grzewczym. Przed wprowadzeniem embarga na rosyjski węgiel, Polska sprowadzała 10 mln ton węgla rocznie z Rosji.

Kolejne 700 tys. ton węgla mają być więc uzupełnieniem już istniejących zapasów. Minister obiecuje odpowiednią dystrybucję węgla, aby trafił on do najbardziej potrzebujących. Z deklaracji CEEB wynika, że węglem może być ogrzewanych ponad 2 miliony domów jednorodzinnych w Polsce.

Tagi:

węgiel

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Prezes PGE: czeka nas bardzo trudna zima. Powinniśmy oszczędzać energię

Czytaj więcej >
jacek sasin

Energetyka

Gazprom będzie rozliczony ze swoich działań. Jacek Sasin zapowiada konsekwencje

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa

Czytaj więcej >
sejm

Energetyka

Sejm podjął decyzję, ustalona cena węgla stała się faktem. 996,60 zł za tonę

Czytaj więcej >
Raty wzrosną o 200 zł?

Energetyka

Program "Czyste Powietrze" nadal czeka na wnioski. Możesz dostać nawet 69 tys. zł

Czytaj więcej >

Energetyka

PGNiG ruszyło z wydobyciem ropy naftowej w Polsce. Surowiec ma wzbogacić krajowy rynek

Czytaj więcej >