Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > W Polsce zaczynają poważnie myśleć o emerytach. Rozwija się rynek mieszkań dla seniorów
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 09.09.2020 02:00

W Polsce zaczynają poważnie myśleć o emerytach. Rozwija się rynek mieszkań dla seniorów

Seniorzy i emeryci mieszkania
PxHere/CC0

Emerycki rynek budowlany nie zwalnia. Mimo, że epidemia koronawirusa nieco wyhamowała lokowanie środków w mieszkania dla seniorów, to przed tym sektorem jawi się wizja ogromnych perspektyw. Europa już od dawna unosi się na fali budownictwa przeznaczonego dla osób starszych, ale do Polski ten trend dopiero wkracza.

Mieszkania dla emerytów

Seniorskie budownictwo to tzw. "alternatywna część rynku nieruchomości", zajmuje ono pozycję obok mieszkań na wynajem i akademików. Rzeczpospolita donosi, że każdego roku ten sektor prężnie się rozwija, a inwestorzy wkładają w niego coraz więcej pieniędzy. Dziennik zaznacza jednak, że "pandemia zamroziła możliwość zawierania transakcji, ale nie zdusiła popytu". Rzeczpospolita dociera do danych z Zachodu. Podaje ona, że w niemiecki rynek budownictwa dla emerytów w I kwartale zainwestowano 515 mln euro, czyli około 2,3 mld złotych. Taka kwota to skok o 25 proc. w skali rok do roku, mimo pandemii. A wyniki mogłyby być jeszcze lepsze gdyby nie zamrożenie gospodarki. Wówczas rynek skurczył się o niebagatelne 32 proc. rdr.

Budownictwo dla emerytów to rozwojowy sektor. Starzejąca się Europa i rosnąca liczba seniorów powodują, że przed inwestorami pojawiła się ogromna szansa, a popyt będzie tylko rósł. Rzeczpospolita wskazuje, że portfele emerytów są również bardziej odporne na zawirowania związane z kryzysami gospodarczymi i rynkiem pracy. Dla inwestorów i deweloperów emeryci, to także dodatkowe pieniądze, bo poza opłatą czynszów sypią oni hojnie groszem na usługi dodatkowe.

Rzeczpospolita podkreśla, że w Polsce rynek nieruchomości dla seniorów dopiero się rozwija, ale szansy tej nie wykorzystują nasi rodacy. – Na naszym rynku działa należąca do francuskiej grupy Orpea Polska. Fundamentem biznesu są domy opieki i rehabilitacji, ale przy niektórych firma tworzy mieszkania serwisowane. Takie apartamenty działają we Wrocławiu, kolejne powstaną w Poznaniu. To mieszkania pozwalające na niezależne życie, jednak najemcy mają możliwość korzystania z opieki, także w ramach centrów rehabilitacji – czytamy w "Rz".