BiznesINFO.pl
"Sasin kłamie jak z nut" na opolskiej elektrowni

Wikipedia/Piorog , CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70225542

Sasin pod ostrzałem Greenpeace. Napis na kominie mówi sam za siebie

20 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Napis "Sasin kłamie jak z nut" pojawił się na chłodni kominowej elektrowni Opole. Za wyświetlenie sloganu odpowiadają aktywiści Greenpeace. To już kolejny wymowny komentarz tej organizacji w sprawie nieudolnych działań polskich rządzących, któ

Z tego napisu dowiesz się:

  • Jakie jest przekaz napisu „Sasin kłamie jak z nut”

  • Jakie zarzuty względem Sasina mają aktywiści Greenpeace

  • Na czym polegał drugi happening działaczy

„Sasin kłamie jak z nut”. Greenpeace ostro o polskiej polityce węglowej

Hasło „Sasin kłamie jak z nut” rozświetlało okolice opolskiej elektrowni w nocy z 18 na 19 marca 2021 r. Za wyświetlenie wymownego napisu odpowiada organizacja Greenpeace. Portal money.pl podaje, że w ten sposób aktywiści chcieli zwrócić uwagę, że minister aktywów państwowych Jacek Sasin wprowadza opinię publiczną w błąd co do planowanego zakończenia wydobycia węgla w Polsce.

„Jacek Sasin i jego podwładni, wśród nich Artur Soboń, kłamią jak z nut, mówiąc, że wydobycie węgla w Polsce uda się utrzymać do 2049 r. W obecnych warunkach produkcja energii z węgla, nawet w najnowszych elektrowniach, jak ta w Opolu należąca do PGE, będzie nieopłacalna po 2030 roku”, czytamy w komunikacie, który opublikował Greenpeace po wyświetleniu napisu „Sasin kłamie jak z nut”.

Aktywiści zwracają uwagę, że przeciągnięcie wydobycia węgla w Polsce byłoby również niegodne z prawem Unii Europejskiej. Polski rząd zadeklarował, że odejście od węgla ma nastąpić w 2030 r., a kopalnie przestaną wydobywać surowiec do 2049 r.

- Chyba że minister zakłada nielegalne finansowanie wydobycia węgla i wyjście z UE. Nie zdziwię się, jeśli niedługo Jacek Sasin lub Artur Soboń obiecają, że aby utrzymać zatrudnienie w górnictwie, wydobywany do 2049 r. węgiel zaczniemy z powrotem zakopywać - stwierdził Paweł Szypulski, dyrektor Greenpeace Polska.

Poprzez napis „Sasin kłamie jak z nut” działacze chcieli także podkreślić, że niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań komunikacyjnych, przede wszystkim z organizacjami, które działają w branży wydobywczej. „Na Jacku Sasinie, który nadzoruje państwowe koncerny górnicze i energetyczne, takie jak Grupa PGE, ciąży szczególna odpowiedzialność. Społeczności, których funkcjonowanie zależy od wydobycia i spalania węgla, pilnie potrzebują uczciwej rozmowy”, czytamy w dalszej części komunikatu opublikowanego w mediach społecznościowych.

Greenpeace uważa, że „Sasin kłamie jak z nut”, a polski rząd ignoruje kryzys klimatyczny

Napis „Sasin kłamie jak z nut” to już druga próba zdyskredytowania polityki rządu PiS. Rano 17 marca aktywiści Greenpeace wkroczyli na teren kopalni węgla brunatnego Turów i wspięli się na koparkę, która służy do poszerzania terenu wydobycia surowca. Portal oko.press.pl donosi, że działacze zawiesili na niej wymowny transparent z hasłem „Kryzys klimatyczny? No i ch*j”, który był opatrzony logotypami PGE i Ministerstwa Aktywów Państwowych.

- Transformacja sektora energetycznego i zaplanowanie odejścia od węgla jest jednym z największych wyzwań obecnej władzy. Zadanie to powierzono Jackowi Sasinowi, który znany jest z przedsięwzięć zakończonych spektakularnymi porażkami. Czas, jaki mamy, by uniknąć katastrofy klimatycznej ucieka, a ogromne fundusze na transformację sektora mogą zostać zmarnowane. W tym czasie minister aktywów państwowych, podobnie jak PGE woli zasłaniać oczy rękoma i udawać, że wszystko jest w porządku. Tym samym mówi nam wszystkim „no i ch*j” - oznajmiła Joanna Flisowska, koordynatorka zespołu klimat i energia w Greenpeace.

Poprzez happening aktywiści chcieli zwrócić uwagę, że brak planu odejścia od węgla dla Turowa i Bełchatowa może przełożyć się na utratę środków unijnych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, a rezygnacja z surowca do 2030 r. jest absolutnie konieczna. Przypomnijmy, że nie tylko Greenpeace ma wątpliwości co do działania kopalni. Oficjalny pozew do Trybunału Unii Sprawiedliwości Unii Europejskiej na kopalnię Turów złożyli niedawno Czesi, którzy są niezadowoleni z wydłużenia koncesji na wydobycie węgla o kolejne 6 lat (do 2026 r.).

Gazeta Wyborcza przypomina, że za nieudolne działania i „efektywne wdrażanie strategii no i ch*j” Jacek Sasin otrzymał tytuł Człowieka Roku Instytutu Sztuki i Rozwoju. Ironiczne nagrody, które zdobyły rozgłos przed szczytem klimatycznym COP w Katowicach 2018 r., powróciły z wielkim przytupem.

- W dużym skrócie nasza strategia zakłada, żeby jednocześnie, deklarując dużą troskę o kwestie klimatyczne, nie robić absolutnie nic, by zapobiec katastrofie klimatycznej. Po dwóch latach widzimy, że coraz więcej jest osób, przedsiębiorstw i instytucji, którym świetnie idzie łączenie tych tylko pozornie sprzecznych postaw - oznajmił dr Karol Mikos, dyrektor Instytutu Sztuki i Rozwoju.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >