Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Sanatorium za darmo. Te osoby nie zapłacą ani złotówki
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 10.08.2024 22:10

Sanatorium za darmo. Te osoby nie zapłacą ani złotówki

sanatorium
fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Pobyt w sanatorium to dla wielu osób szansa na poprawę zdrowia i odzyskanie pełnej zdolności do pracy. Niestety dla niektórych koszty związane z leczeniem i rehabilitacją w takich ośrodkach mogą stanowić istotną barierę. Na szczęście Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oferuje możliwość skorzystania z bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych, pokrywając wszelkie związane z tym koszty. Komu przysługują i jak z nich skorzystać?

Czym jest rehabilitacja lecznicza finansowana przez ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1996 roku realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach tzw. prewencji rentowej. Program ten został stworzony z myślą o osobach, które są zagrożone utratą zdolności do pracy ze względu na choroby zawodowe lub inne schorzenia uniemożliwiające wykonywanie pracy. Celem jest przywrócenie pełnej sprawności oraz zapobieganie trwałej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych.

ZUS pokrywa koszty związane z leczeniem, zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz dojazdem do sanatorium najtańszym możliwym środkiem transportu publicznego. Turnus rehabilitacyjny trwa standardowo 24 dni i może być realizowany w systemie stacjonarnym (całodobowy pobyt w ośrodku) lub ambulatoryjnym (codzienne dojazdy do ośrodka).

Gigantyczne podwyżki dla tych dwóch grup zawodowych. Padły konkretne kwoty

Dla kogo przeznaczony jest turnus rehabilitacyjny?

Turnus rehabilitacyjny jest przeznaczony dla osób, które są zagrożone utratą zdolności do pracy i jednocześnie są objęte ubezpieczeniem społecznym w ZUS. Do grupy uprawnionych należą:

  • Osoby pracujące zawodowo.
  • Osoby pobierające zasiłek chorobowy.
  • Osoby korzystające ze świadczenia rehabilitacyjnego.
  • Osoby pobierające okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy

Jedną z ważnych grup beneficjentów są osoby, których głównym narzędziem pracy jest głos, np. nauczyciele. Tego typu zawody są narażone na ryzyko zaburzeń funkcji narządu mowy, co może prowadzić do czasowej lub trwałej niezdolności do pracy. Z tego powodu rehabilitacja narządu głosu jest jednym z priorytetów w ramach prewencji rentowej ZUS.

Aby skorzystać z turnusu rehabilitacyjnego na koszt ZUS, konieczne jest uzyskanie skierowania od lekarza orzecznika ZUS. Skierowanie to może zostać wydane w różnych sytuacjach:

  • Podczas kontroli zwolnienia lekarskiego.
  • Przy staraniu się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.
  • Na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS po badaniu lub analizie dokumentacji medycznej.
  • W celu złożenia wniosku o skierowanie na rehabilitację można skorzystać z dwóch opcji:
  • Lekarz prowadzący może złożyć wniosek elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
  • Pacjent może osobiście złożyć wniosek w placówce ZUS.
  • ZUS może zlecić dodatkowe badania przed wydaniem decyzji o skierowaniu na rehabilitację, aby upewnić się, że pacjent spełnia wszystkie kryteria
     

Rodzaje rehabilitacji oferowane przez ZUS

  • Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS obejmuje różne schorzenia i jest realizowana w dwóch systemach:
  • System stacjonarny (pobyt całodobowy w ośrodku):
  • Schorzenia narządu ruchu (w tym wczesna rehabilitacja powypadkowa),
  • Schorzenia układu krążenia,
  • Schorzenia układu oddechowego,
  • Schorzenia psychosomatyczne,
  • Schorzenia onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,
  • Schorzenia narządu głosu.
  • System ambulatoryjny (codzienny dojazd do ośrodka):
  • Schorzenia narządu ruchu,
  • Schorzenia układu krążenia, w tym monitorowanego telemedycznie

Warto podkreślić, że rehabilitacja narządu głosu obejmuje szeroką gamę zabiegów, w tym diagnostykę foniatryczną, ćwiczenia emisji głosu, zajęcia z logopedą i psychologiem, a także terapie manualne i fizykoterapię. Jest to szczególnie ważne dla osób, których praca wymaga intensywnego używania głosu.

Sanatorium na NFZ a sanatorium na koszt ZUS - różnice

W Polsce istnieje kilka możliwości skorzystania z leczenia sanatoryjnego, w tym finansowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) oraz przez ZUS. Choć obie formy wsparcia mają podobny cel - poprawę zdrowia pacjenta - różnią się one w kwestii zasad finansowania i dostępnych świadczeń.

Pobyt w sanatorium finansowany przez NFZ jest częściowo odpłatny, a koszty zależą od sezonu oraz standardu pokojów. Wysokość opłat reguluje rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Dzieci oraz młodzież do 18. roku życia, a także osoby niepełnosprawne, mogą skorzystać z bezpłatnego pobytu. W innych przypadkach pacjenci muszą pokryć część kosztów związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem.

W przypadku sanatorium na koszt ZUS, wszystkie koszty są pokrywane przez instytucję, co stanowi istotne odciążenie dla pacjentów. Dodatkowo ZUS pokrywa koszty transportu do ośrodka rehabilitacyjnego.

Pobyt w sanatorium na koszt ZUS to doskonała opcja dla osób zagrożonych utratą zdolności do pracy, które potrzebują intensywnej rehabilitacji. Program prewencji rentowej pozwala na skorzystanie z 24-dniowego turnusu, który obejmuje nie tylko leczenie, ale również zakwaterowanie, wyżywienie i transport. Aby skorzystać z tej formy wsparcia, wystarczy uzyskać skierowanie od lekarza orzecznika ZUS.