Niektóre samochody będą zwolnione z kontroli liczników
Pxhere
Autor Radosław Święcki - 30 Maja 2020

Spisywanie stanu liczników niektórych ominie. Kilka grup samochodów wyłączone z obowiązku

Za chwilę minie pół roku od wejścia w życie obowiązku kontroli przez policję stanu licznika zatrzymanego samochodu. Okazuje się, że resort infrastruktury planuje zmiany zgodnie z którymi takich kontroli unikną pewne grupy pojazdów. Decyzja ta tłumaczona jest względami bezpieczeństwa państwa.

Jakie samochody zwolnione z kontroli?

Od 1 stycznia tego roku policja ma obowiązek spisywania stanu licznika w kontrolowanych samochodach. Zmiana ta miała na celu ukrócenie patologii, jaką było cofanie liczników w autach czy motocyklach (grozi za to obecnie kara nawet pięciu lat pozbawienia wolności).

Po blisko pół roku funkcjonowania takich kontroli, Ministerstwo Infrastruktury chce z nich wyłączyć pewną grupę pojazdów. Jak informuje serwis autokult.pl, będą to samochody będące w posiadaniu służb. Zmiana ta – jak podano – ma "fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa". Jak pisze portal, auta te stanowią wyodrębnioną część Centralnej Ewidencji Pojazdów i nie można przekazywać do niej danych tak, jak wygląda to w kwestii "cywilnych" czterech kółek.

Kontrole liczników nie będą obowiązywały w samochodach znajdujących się w posiadaniu policji, sił zbrojnych, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wywiadu, kontrwywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej czy Służby Celno-Skarbowej. Zmiany mają wejść w życie w trzecim kwartale tego roku.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Krystyna Pawłowicz w nocy opublikowała dziwne zdjęcia. Co jej się stało?

Kuriozalny obowiązek

Zmiany mają dotyczyć jednak nie tylko samochodów należących do służb. Portal zwraca uwagę, że obowiązek odczytu licznika przez diagnostę dotyka również pojazdów niepodlegających rejestracji takich jak np. wózek widłowy czy maszyny budowlane, co oznacza, że zapisy te wykraczają poza ustawę o ruchu drogowym, bo jak wiadomo nie poruszają się one po drodze. Ministerstwo Infrastruktury zauważa, że diagnosta, który miałby weryfikować stan licznika, nie ma ani uprawnień, ani kompetencji do sprawdzania podzespołów maszyn, które nie są drogowe. Resort zwraca również uwagę, że same Stacje Kontroli Pojazdów nie są przystosowane do przyjmowania takich pojazdów.

NBP wypuścił nowe monety. Różnią się diametralnie od tych, które mamy w portfelachNBP wypuścił nowe monety. Różnią się diametralnie od tych, które mamy w portfelachCzytaj dalej

Planowana modyfikacja regulacji – jak podaje portal - skupia się jednak pierwotnie na czymś zupełnie innym. Chodzi o rosnącą liczbę podań w sprawie odstępstwa od warunków technicznych, jakim powinien odpowiadać pojazd. Okazuje się, że rocznie jest ich ok. 1400, co oznacza, że jeśli wydanie decyzji w tej sprawie pozostało w rękach resortu infrastruktury, to konieczne byłoby zatrudnienie kolejnych urzędników. Zadanie to ma przejść w ręce podlegającemu resortowi Dyrektorowi Transportowego Dozoru Technicznego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Martwy były milicjant w mieszkaniu. Jego żona też nie żyje
  2. Pierwsze objawy cukrzycy. Lepiej ich nie lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Zwiedzali piękną rezydencję, nikt nie spodziewał się tego, co znajdą w piwnicy. Niesamowite
Gdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneGdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News