BiznesINFO.pl

East News

Rząd właśnie ogłosił. Od kwietnia rusza nowa edycja programu „Mój prąd”

19 Marca 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Minister Anna Moskwa oświadczyła podczas niedzielnego spotkania z sympatykami partii PiS, że już od kwietnia ruszy nowa, V edycja programu Mój prąd. Będzie można sfinansować pompy ciepła lub kolektory słoneczne. Nabór do IV edycji programu miał trwać do 31 marca, jednak dwa dni temu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o jego wcześniejszym zakończeniu ze względu na wyczerpanie się budżetu.
 

Nowy nabór wniosków startuje już niebawem

Od kwietnia rusza nowa edycja Mojego prądu. Będzie można sfinansować m.in. pompę ciepła albo kolektory słoneczne – przekazała Anna Moskwa na spotkaniu z wyborcami, w Kozienicach (woj. mazowieckie). Na ten moment nie znamy większych szczegółów. Niemniej, specjaliści z branży OZE informują na łamach PAP, że 2023 rok ma być u nas rekordowy pod względem inwestycji w magazyny energii (koszt zakupu i montażu takiego urządzenia wynosi od 30 do 80 tys. zł dla klienta indywidualnego).

Minister klimatu zapowiedziała również, że pod koniec 2023 roku powinien ruszyć program dotacji dla przedsiębiorców na odnawialne źródła energii. Byłby on finansowany ze środków unijnych i krajowych.

Przypomnijmy, że 17 marca operator programu Mój prąd tj. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o wcześniejszym zakończeniu naboru wniosków do IV edycji programu. Powodem tej decyzji było wyczerpanie się budżetu przewidzianego na wypłaty dotacji.

W IV edycji można było otrzymać 31 tys. zł dofinansowania

Nowe zasady w czwartej edycji rządowego programu obowiązywały od 15 grudnia 2022 roku. Na zakup samych paneli fotowoltaicznych można było otrzymać 6 tys. zł, a na przedsięwzięcie z dodatkowymi elementami – 7 tys. zł. Natomiast decydując się na większą instalację – montaż paneli i magazyny energii, dofinansowanie mogło wynieść nawet 16 tys. zł. Wcześniej było to 7,5 tys. zł.

Właściciel domu, decydując się na panel, magazyn energii, magazyn ciepła oraz system zarządzania energią, będzie mógł otrzymać nawet do 31 tys. zł dofinansowania – przekazał w grudniu Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przyrost nowych mocy z fotowoltaiki

W 2022 roku przyrost nowych mocy z fotowoltaiki sięgnął w Polsce 104 proc., natomiast mocy wiatrowych przybyło o 22 proc. W przyszłości możemy spodziewać się wyższych wyników w tym zakresie, m.in. wskutek nowelizacji ustawy odległościowej, która liberalizuje zasady stawiania na lądzie nowych wiatraków. Minimalna odległość między turbiną wiatrową a budynkiem mieszkalnym wyniesie 700 metrów. Wcześniej obowiązywała zasada 10H, zgodnie z którą turbiny wiatrowe mogły znajdować się w odległości od zabudowań mniejszej niż dziesięciokrotność ich wysokości, czyli w praktyce ok. 1,5-2 km. Nowa ustawa zwiększa zatem powierzchnię dostępną pod budowę wiatraków.

Tagi:

prądenergetykadofinansowanie

Podobne artykuły

Finanse

Polski bank na sprzedaż. Proces już rusza
Czytaj więcej >

Energetyka

Korzystasz z zamrożonych cen prądu, i tak zapłacisz więcej. Szokujące dane
Czytaj więcej >

Finanse

300 zł na dziecko. Nabór wniosków rusza już niebawem
Czytaj więcej >

Finanse

Nie będzie podatku od zrzutek. Koniec długiej epopei
Czytaj więcej >

Energetyka

Polka ładowała telefon, nagle nastąpił wybuch. Chwile grozy z urządzeniem znanej marki
Czytaj więcej >

Finanse

Rząd się nie szczypie. Każdy kto pracuje w Polsce, zarobi nie mniej niż 4250 zł
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Magdalena Madoń

Od lipca świadczenie z ZUS będzie wyższe. Można je pobierać nawet rok
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

Niektórzy seniorzy będą mogli dostać więcej pieniędzy. Wiadomo kiedy Sejm zajmie się ważnym świadczeniem
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Dodatkowe 5540,25 zł miesięcznie dla konkretnej grupy seniorów. Jedno kryterium do spełnienia
Czytaj więcej >
Finanse

Paula Drechsler

Więcej pieniędzy dla Polaków. Popularny bank wprowadza zmiany
Czytaj więcej >
Finanse

Paula Drechsler

Alarm dla użytkowników Play i Plusa. Zagrożenie, o którym musisz wiedzieć
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

ZUS zdecydował. Będą dodatkowe pieniądze dla emerytów
Czytaj więcej >