BiznesINFO.pl

biznesinfo

Eksmisja z mieszkania może wrócić. Rząd przestraszony gradu pozwów, po cichu zmieniają prawo

13 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Joanna Buczyńska

Zakaz eksmisji już za chwilę może przestać obowiązywać. Właściciele mieszkań mieli do tej pory związane ręce. Od dwóch lat z decyzji rządu mieli zablokowaną możliwość zarobku z tytułu najmu mieszkania. Rząd błyskawicznie wycofał się z postanowień a regulacje włożono do specustawy o pomocy Ukraińcom. 

Zakaz eksmisji a prawa właścicieli

Zgodnie z art. 15 “ustawy covidowej” od 31 marca 2020 roku na wskutek obowiązywania stanu epidemicznego nie można było nakazać najemcy opuszczenia zajmowanego lokalu mieszkalnego. Zakaz miał obowiązywać do czasu odwołania stanu pandemii

Minister Sprawiedliwości tłumaczył zakaz eksmisji humanitarnym czynem właściciela mieszkania, do którego był zobowiązany, mając na względzie możliwość pogorszenia się sytuacji majątkowej najemcy: “Zakaz wprowadzono ze względów humanitarnych wobec osób, których sytuacja majątkowa pogorszyła się wskutek pandemii, co uniemożliwiło im regulowanie zobowiązań” czytamy w bip. 

Błyskawiczna specustawa 

Z czasem coraz częściej do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływały skargi od właścicieli mieszkań, podnoszące problem uniemożliwienia obywatelowi przez Rząd korzystania im z własnego mieszkania jak i z możliwości zarobku.

Zakaz eksmisji, który w czasie pandemii miał obowiązywać przez kilka miesięcy, przedłużył się do 2 lat. Nie można było usunąć kogoś z zajmowanego lokalu nawet gdy ten z premedytacją nie opłacał czynszu i rachunków.

Prawnicy poruszyli temat naruszenia praw konstytucyjnych powołując się na dwa artykuły:  art. 64 ust. 3, który głosi “Własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności.” oraz  art.  31  ust. 3 Konstytucji: “Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.”

Wątpliwości, czy dalsze utrzymywanie zakazu eksmisji nie narusza standardów konstytucyjnych wobec właścicieli mieszkań doprowadziło do tego, że zmęczeni sytuacją właściciele mieszkań zwrócili się do Rzecznika Praw Obywatelskich. Interweniowała również Krajowa Rada Komornicza. 

Rząd zajął się tą absurdalną sytuacją, którą sam ustanowił i uchylił zakaz w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. 

Kto poniesie konsekwencje decyzji Rządowych?

Od 31 marca 2020 roku usunięcie lokatora było przez dwa lata niemożliwe. Lokatorzy mogli z premedytacją nie płacić czynszu i żyć na koszt innych. Tracili właściciele a oszuści zyskali. Takie było prawo stworzone przez rząd, które tłumaczyło to przymusową pomocą dla osób w trudnej sytuacji, nawet gdy sam właściciel był w trudniejszej sytuacji, mając na głowie kredyt i rachunki do spłacenia przez najemcę. 

Rząd wprowadzając ustawę o zakazie eksmisji chciał zapobiec bezdomności osób z trudną sytuacją najmujących, którzy na wskutek pandemii straciły pracę, możliwość zarobku, straciły bliskich. Na barki właścicieli mieszkań został przerzucony obowiązek państwa o przeciwdziałaniu bezdomności.

Właściciele mieszkań chcą pozwać Skarb Państwa. Po dwuletnim zakazie eksmisji, lokator mógł mieszkać w lokalu i nie płacić czynszu i czuć się bezkarnie. Wynajmujący był stratny a przyczynił się do tego przepisy.

Starty właścicieli mogą być ogromne i trudne do odzyskania

Właściciel mieszkania mógł stracić nie tylko zyski przypadające z prawa do wynajmowania   swojego lokalu, ale też jeśli ktoś kupił mieszkanie na kredyt, wówczas musiał spłacać kredyt wraz z opłatami, które generował najemca. Koszty tego mogą być duże. Biorąc za przykład średnią stawkę za najem kawalerki w 2021 roku, która wynosiła 2216 zł, mnożąc razy 24 miesiące, właściciel mieszkania mógł być stratny o 53 184 zł. 

Jak tłumaczy Jacek Kosiński, partner kancelarii Adwokaci i Radcowie Prawni Jacek Kosiński  “właściciele mieszkań mają szanse na otrzymanie rekompensat od państwa za ostatnie dwa lata, ale straty będą trudne do odzyskania“.

Tagi:

Nieruchomościprawo cywilne

Podobne artykuły

Finanse

Przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności. ZUS zapowiada kontrole wielu firm
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina. Chodzi o wysokość emerytur
Czytaj więcej >

Finanse

Tusk założył się o jedno euro, że rozwiąże problem inflacji w dwa lata
Czytaj więcej >

Finanse

Dwie Biedronki, dwie różne ceny produktu. Sieć się tłumaczy
Czytaj więcej >

Finanse

Glapiński: ”Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego”
Czytaj więcej >

Finanse

Ponad 4000 zł rekompensaty za drożyznę. Otrzymają ją tylko wybrani Polacy
Czytaj więcej >
Joanna Buczyńska

Redaktor prowadząca Biznesinfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]