BiznesINFO.pl
emerytka-spacer-park-jesień-emerytura-urlop-biznesinfo (3)

Biznes Info

Rząd nie chce wypłacać dalej 14. emerytury. Koszty są przerażające

9 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 25 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Choć rządowe obietnice wskazywały na to, że 14. emerytury będą wypłacane co roku, rząd wcale nie przewidział dalszych wypłat świadczenia. W 2022 r. dodatku więc już nie będzie, co może znaczenie nadwyrężyć domowe budżety emerytów.

Rzecznik rządu Piotr Müller podczas wczorajszej wypowiedzi jednoznacznie powiedział, że 14. emerytura miała być świadczeniem jednorazowym i rząd nie planuje dalszych wypłat. Również minister finansów Tadeusz Kościński w wywiadzie dla TVP Info przyznał, że nic mu nie wiadomo o wypłacie kolejnych "czternastek".

14. emerytura miała być na stałe?

"W kolejnym roku, też już na stałe, będzie także 14 emerytura" - przypomina wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji wyborczej w 2019 r. Rafał Mundry.


Emeryci, którzy wypowiedzi władzy zinterpretowali jako świadczenie jednorazowe w ciągu roku, mogą teraz czuć się zawiedzeni. Rząd nie przewidział bowiem w budżecie pieniędzy na kolejne wypłaty 14. emerytury, a już na pewno nie w 2022 r. - wynika z danych przedstawionych na Twitterze także przez Rafała Mundrego.

14. emerytura kosztuje zbyt dużo

Z kalkulacji kosztów wynika, że wypłaty 14. emerytur pochłonęły niemal 11 mld zł. Duży koszt świadczeń z pewnością zniechęcił rząd do dalszych wypłat świadczenia.

14. emerytura była wypłacana w wysokości od 51 zł do 1251 zł brutto. Pełną kwotę świadczenia otrzymywały tylko osoby, których emerytury nie przekraczały 2900 zł brutto. Emeryci otrzymujący świadczenia wyższe dostawali kwoty odpowiednio pomniejszone.

Z 14. emerytury w 2021 skorzystało 9,1 mln osób z czego zdecydowana większość otrzymała świadczenie w pełnej wysokości.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Wielu użytkowników straciło dostęp do HBO GO

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowy kalkulator od ZUS dla obliczenia składki zdrowotnej już działa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będą kary kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo "na koronawirusa". Policja alarmuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

OBYWATELSKIE WYSŁUCHANIE PUBLICZNE O ROZWOJU WIELKOPOLSKI WSCHODNIEJ

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujące słowa prezesa Pfizera w izraelskiej telewizji. Mówił o kolejnych szczepieniach

Czytaj więcej >