Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Rząd dogrzewa program, będzie Czyste Powietrze Plus. Pieniądze dostaniesz przed remontem
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 03.07.2022 17:12

Rząd dogrzewa program, będzie Czyste Powietrze Plus. Pieniądze dostaniesz przed remontem

Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo (1)
Biznes info

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiła rozszerzenie dotychczasowego programu Czyste Powietrze. Teraz można już mówić o Czyste Powietrze Plus, ponieważ Polacy chcący z niego skorzystać będą mogli liczyć na pieniądze jeszcze przed dokonaniem inwestycji.

Zmiany w programie, który powstał w ramach walki ze smogiem i ma skłonić Polaków do wymiany źródeł ogrzewania na niskoemisyjne, są zapewne w dużej mierze podyktowane problemami ze zbyt małymi zasobami węgla w Polsce i jego wysoką ceną.

Węgla jest za mało, rząd zachęca do wymiany kotłów

W maju wydobyto w Polsce 4,5 mln ton węgla i całość produkcji trafiła do odbiorców. Obecna podaż węgla nie zaspokaja jednak popytu. Jak wynika z deklaracji składanych przez Polaków do CEEB wciąż większość domów jednorodzinnych w Polsce wciąż ogrzewanych jest paliwem stałym, z czego najwięcej stanowi węgiel.

Rząd opracował program, w którym chce umożliwić Polakom zakup maksymalnie trzech ton węgla na jedno gospodarstwo domowe w cenie 996,60 zł. 3 tony węgla jednak rzadko w którym domu wystarczą na cały sezon grzewczy, nawet gdy bardzo oszczędzamy surowiec.

Czyste Powietrze Plus zapewni finansowanie przed inwestycją

I tutaj naprzeciw Polakom wychodzi Czyste Powietrze Plus, w którym teraz będzie można uzyskać opcje prefinansowania inwestycji na wymianę starego kotła grzewczego, a także termomodernizację domu.

Rząd zapewne planuje zachęcić jak najwięcej Polaków do likwidacji pieców węglowych lub do termomodernizacji domów, tak by do ich ogrzewania trzeba było zużyć mniej węgla. Na program resort klimatu i środowiska chce przekazać 2 mld zł. Umożliwienie prefinansowania inwestycji ma zapewne zachęcić do tego, aby Polacy zaplanowali modernizację domów jeszcze w te wakacje przed sezonem grzewczym.

Więcej pomp ciepła, tańszy węgiel

Wiele osób przy wymianie źródeł ogrzewania zdecyduje się zapewne na montaż pomp ciepła, które są zeroemisyjnym źródłem ciepła. Nawet jeśli pompa ciepła będzie głównym, a nie jedyny źródłem ciepła, to zapotrzebowanie na węgiel znacznie maleje.

Jeżeli coraz mniej osób będzie potrzebowało węgla do ogrzewania swoich domostw, to naturalną koleją rzeczy ceny w składach zaczną maleć z powodu mniejszego zapotrzebowania. Dotacje na program Czyste Powietrze i zainteresowanie nim mogą więc znacznie bardziej wpłynąć na cenę węgla, niż proponowanie go w cenie "urzędowej", która zaprzecza zasadom rynku.

Tagi: węgiel smog