BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Rząd daje dodatkowe pieniądze funkcjonariuszom. Specjalny dodatek wprowadzono w konkretnym celu

22 Lutego 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

Władzy zależy na tym, żeby zatrudnieni pracowali jak najdłużej. Ostatnimi czasy rząd procedował nad dodatkiem „antyemerytalnym”. We wtorek, 21 lutego, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadzi nowy dodatek dla funkcjonariuszy i żołnierzy, przysługujący im po 15 latach służby. 

Prezydent wyraził aprobatę

W uzasadnieniu projektu ustawy wskazano, że jej celem jest „zatrzymanie przed odejściem ze służby doświadczonych funkcjonariuszy i żołnierzy, a także wzmocnienie motywacyjnego systemu wynagradzania, przez dodanie nowego świadczenia, służącego zwiększeniu uposażeń funkcjonariuszy i żołnierzy posiadających co najmniej 15-letni staż służby”.

Podpisany przez Prezydenta RP projekt nowelizacji ma zachęcać doświadczonych funkcjonariuszy m.in. Policji czy Straży Granicznej, strażaków oraz żołnierzy do pozostania w służbie.

Wysokość dodatku

Dodatek „antyemerytalny” to miesięczne świadczenie, które będzie przysługiwać uprawnionym po 15 latach służby. Początkowo jego wysokość będzie wynosić 5 proc. uposażenia i przez kolejnych 10 lat będzie corocznie rosła o 1 proc., aż osiągnie 15 proc. uposażenia. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc

Dla kogo dodatkowe pieniądze?

Świadczenie za długoletnią służbę będzie przeznaczone dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej oraz dla żołnierzy zawodowych, dowiadujemy się z rządowej strony. 

Świadczenie będzie wliczane do podstawy wymiaru emerytury

Po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej, dodatek “antyemerytalny” będzie wliczany do podstawy wymiaru emerytury. Nowelizacja przewiduje także wykreślenie z poszczególnych regulacji przesłankę do zwolnienia z formacji z tytułu samego osiągnięcia 30 lat wysługi.

Dodatek będzie wypłacany niezależenie od świadczenia motywacyjnego przysługującego mundurowym z co najmniej 25-letnim stażem. Tego świadczenia obecnie nie dostają m.in. funkcjonariusze służb specjalnych, jednak omawiana ustawa to zmieni. Świadczenie obejmie także ABW i AW, SKW i SWW oraz CBA, ale także KAS i Straż Marszałkowską. Jego kwota to 1,5 tys. zł brutto miesięcznie po 25 latach i 2,5 tys. zł brutto miesięcznie po 28,5 latach i sześciu miesiącach, podaje portal “Interia Biznes”. 

Nowe rozwiązania zaczną obowiązywać ze skutkiem od 1 marca 2023 r.

Tagi:

emeryturawynagrodzeniapraca

Podobne artykuły

Finanse

„Wyrachowana” fryzjerka wygrała z ZUS-em. Wcześniej otrzymała 304 tys. zł z zasiłków
Czytaj więcej >

Finanse

Dopłata do okularów dla pracownika. Pod pewnymi warunkami można dostać nawet 300 złotych
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina przedsiębiorcom: czas na złożenie konkretnego dokumentu upływa 31 marca
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS szykuje się do potężnych zmian. Trwają już prace nad nowym systemem
Czytaj więcej >

Praca

Dobre wiadomości dla pracowników, gorsze dla pracodawców. Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy
Czytaj więcej >

Praca

Oskładkowanie umów zleceń. Zmiany wpłyną na wysokość pensji Polaków
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]