Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rydzyk może odejść z Radia Maryja. Rozgłośnię czekają ogromne zmiany
Radosław Święcki
Radosław Święcki 29.06.2021 02:00

Rydzyk może odejść z Radia Maryja. Rozgłośnię czekają ogromne zmiany

Radio Maryja bez o. Rydzyka
Flickr/Archidiecezja Krakowska

Czy po 30 latach z Radia Maryja odejdzie jego twórca o. Tadeusz Rydzyk? Jak podaje tygodnik "Polityka" oczekuje tego prowincjał zakonu redemptorystów o. Janusz Sok. Komentatorzy podkreślają, że nawet jeśli duchowny nie podważy ślubów posłuszeństwa, to i tak może zachować wpływ nad toruńską rozgłośnią.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego o. Rydzyk miałby odejść z Radia Maryja

  • W jaki sposób o. Rydzyk może "obejść" nakazy

  • Jaką słuchalnością cieszy się Radio Maryja

Radio Maryja bez o. Rydzyka?

Radio Maryja bez o. Tadeusza Rydzyka? Brzmi sensacyjnie, ale nie jest to wykluczony scenariusz.

Tygodnik "Polityka" podaje, że twórca rozgłośni został poproszony o złożenie rezygnacji z jej szefowania przez o. Janusza Soka, prowincjała zakonu redemptorystów.

Powodem miałoby być osiągnięcie przez o. Rydzyka wieku emerytalnego (w wypadku duchownych jest to 75 lat, a dyrektor rozgłośni ukończył tenże wiek w maju zeszłego roku).

"Polityka" podaje, że tuż po pojawieniu się owej prośby mieliśmy do czynienia z szokiem, tymczasem teraz mamy "przeciąganie liny", co w tej sytuacji może zaskakiwać, gdyż w zakonie obowiązuje reguła posłuszeństwa.

Tygodnik zwraca uwagę, że prośba o rezygnację z szefowania rozgłośni pojawiła się ze strony prowincjała redemptorystów. To bowiem właśnie Warszawska Prowincja Redemptorystów jest formalnie właścicielem Radia Maryja i posiada koncesję na nadawanie rozgłośni.

Tadeusz Rydzyk to jednak nie tylko Radio Maryja. Wokół rozgłośni powstały inne przedsięwzięcia z Telewizją Trwam czy Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i geotermią na czele.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rydzyk i tak zachowa kontrolę nad rozgłośnią?

Głos w sprawie ewentualnego o. Rydzyka na emeryturę skomentowali dla serwisu Wirtualne Media komentatorzy, specjalizujący się w sprawach kościelnych.

- Myślę, że to są sprawy wewnętrzne zakonu, które podlegają naciskom zarówno zewnętrznym i wewnętrznym. Wewnętrzne wiążą się z pozycją o. Tadeusza Rydzyka w Kościele i zakonie, zewnętrzne zaś są związane są z polityką - mówi portalowi Adam Szostkiewicz z "Polityki".

Według Szostkiewicza odejście o. Rydzyka na emeryturę, byłoby „wielkim ciosem w obecną politykę - i kościelną i rządową”.

Z kolei publicysta Tomasz Terlikowski zwraca uwagę, że nie zastosowanie się przez Rydzyka do prośby prowincjała byłoby podważeniem ślubów posłuszeństwa. Według Terlikowskiego nie można jednak wykluczyć scenariusza, że duchowny zostanie honorowym redaktorem naczelnym Radia Maryja i zachowa kontrolę nad rozgłośnią.

Przypomnijmy, że 8 grudnia br. minie 30 lat od powstania Radia Maryja. Z najnowszych badań Radia Track wynika, że w okresie od marca do maja br. odnotowało ono słuchalność na poziomie 1,6 proc., niewiele niższą od tej, jaką notuje radiowa Trójka (2,5 proc.).

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]