BiznesINFO.pl
Władimir Putin ma w Europie sojusznika, niedzielne spotkanie pomoże Rosji w sprzedaży gazu

Domena publiczna

Rosyjska gospodarka działa lepiej niż prognozowano

27 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Rosyjska gospodarka ucierpi z powodu międzynarodowych sankcji mniej niż oczekiwano, ocenił Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Jednocześnie podkreślił, że sankcje niekorzystnie wpływają na kraje europejskie.

Rosyjska gospodarka sobie radzi

Międzynarodowe firmy masowo zaczęły wycofywać się z rosyjskiego rynku po agresji na Ukrainę, co przyczyniło się do spadku produkcji w większości gałęzi przemysłu. Przykładowo wycofanie się zagranicznych producentów części samochodowych przyczyniło się w maju do spadku produkcji samochodów o 94 %, jak podał rosyjski urząd statystyczny.

Kwietniowe prognozy MFW przewidywały spadek PKB o  8, 5 %. Jednak jak podaje agencja AFP, według aktualnych szacunków MFW rosyjski produkt krajowy brutto (PKB) ma spaść o 6 % w 2022 roku

Mimo trudności gospodarka rosyjska ma się nienajgorzej. Rosja nadal czerpie spore zyski z eksportu gazu do Europy. Unia Europejska nałożyła sankcje na rosyjski gaz, jednak całkowite odejście od gazu to dla wielu państw przedsięwzięcie długotrwałe. Wprawdzie do Europy płynie mniej gazu, to jednak ceny są o wiele wyższe i to w pewien sposób ratuje rosyjską gospodarkę.

Ponadto z surowców rosyjskich korzystają Chiny, które masowo wykupują węgiel. Jak podaje money.pl, tylko w czerwcu ChRl zakupiła 6, 2 mln ton surowca, to aż 55 % więcej w porównaniu z zakupami w czerwcu zeszłego roku.  

Europa nie ma lekko

"Skumulowany efekt sankcji rośnie z czasem – powiedział główny ekonomista MFW Pierre-Olivier Gourinchas. Z drugiej strony konsekwencje wojny dla głównych gospodarek europejskich są bardziej negatywne, niż oczekiwano".

Według MFW najbardziej odczuwalnymi skutkami wojny jest “wzrost cen energii, a także spadek zaufania konsumentów i spowolnienie działalności produkcyjnej w wyniku ciągłych zakłóceń łańcucha dostaw i rosnących kosztów surowców".

MFW w raporcie podkreśla, że całkowite zablokowanie eksportu rosyjskiego gazu mogłoby zmusić kraje europejskie do wprowadzenia racjonowania energii, co odbiłoby się negatywnie na głównych sektorach przemysłu.

Tagi:

Rosja

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Piraci zaatakowali statek "Port Gdynia"

Polska i Świat

Wprowadzono drugi stopień zabezpieczenia portów morskich

Czytaj więcej >
sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >