Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rodzicu, dostajesz 800 plus? Możesz zyskać wiele więcej, o tym prawie nikt nie wie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.01.2024 13:44

Rodzicu, dostajesz 800 plus? Możesz zyskać wiele więcej, o tym prawie nikt nie wie

Rodzina
Pixabay/Pexels

Jak się okazuje, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje coś takiego jak rodzinne obligacje skarbowe. To dość mało popularny wśród rodziców, ale bardzo skuteczny sposób na ochronę oszczędności przed inflacją. Przedstawiamy szczegóły. 

Czym są rodzinne obligacje skarbowe i jakie płyną z nich korzyści?

Rodzinne obligacje skarbowe są najlepiej oprocentowanymi papierami dłużnymi emitowanymi przez państwo, choć wciąż są mało popularne wśród rodziców. Związane są one z popularnym świadczeniem rodzinnym, które do niedawna wynosiło jeszcze 500 zł, a teraz jest to już 800 zł.

Obligacje nazywamy inaczej papierami dłużnymi. Jak wskazuje sama nazwa, podczas ich zakupu powstaje pewien dług, który jest odpowiednio oprocentowany i ma określony czas trwania. Jeśli chodzi o obligacje rodzinne, to do wyboru są dwie opcje: 6-letnia i 12-letnia. Po upływie tego czasu, pieniądze zostają nam zwrócone wraz z odsetkami.

Zobacz także: Właśnie się zaczęło. Totalne szaleństwo w Biedronce, ten produkt dostaniesz nawet za darmo

Do Action powrócił kultowy produkt. Trzeba się pospieszyć, klienci o niego walczą

Obligacje tylko dla rodziców pobierających znane świadczenie rodzinne

Obligacje rodzinne przeznaczone są jedynie dla rodziców, którzy otrzymują pieniądze w ramach programu realizowanego na mocy ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Chodzi tu o świadczenie rodzinne 500 plus, które od 2024 roku zmieniło się w 800 plus.

W przypadku tego rozwiązania mamy do czynienia z kapitalizacją roczną. Oznacza to, że po roku odsetki dolicza się do pierwotnej kwoty, a w następnym roku oprocentowanie liczy się już od powiększonej wartości. Kolejną zaletą jest odroczenie podatku od zysków kapitałowych, co nie zabiera nam zysków podczas trwania inwestycji. 

Jak kupić obligacje?

Jeśli chodzi o oprocentowanie rodzinnych obligacji skarbowych, to zmieniło się ono wraz z początkiem 2024 roku. Dla obligacji sześcioletnich, oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 6,85% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne, wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,75 proc. Natomiast w przypadku obligacji dwunastoletnich, oprocentowanie w pierwszym roku wynosi 7,15% w skali roku, a w każdym kolejnym jest zmienne i wylicza się je na podstawie wskaźnika inflacji i marży 2 proc.

Istotne jest to, na czyje konto wpływają comiesięczne wypłaty świadczenia rodzinnego. Tylko ten rodzic bowiem może dokonać zakupu. Pojedyncza obligacja kosztuje 100 złotych, więc za kwotę 800 plus możemy kupić ich aż osiem. Możemy je kupić za pośrednictwem Internetu lub też stacjonarnie w oddziałach PKO BP.