Rewolucja w aptekach. Nowość dla klientów i właścicieli
Oddany do konsultacji projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia zakłada ważną zmianę dla punktów zaopatrujących na zlecenie wyroby medyczne. Dotyczy to również aptek. Wynika bowiem z niego, że te miejsca będą musiały zyskać dodatkowe pomieszczenie dla klientów.
Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia
Projekt rozporządzenia, który właśnie oddano do konsultacji publicznych, dotyczy warunków lokalowych punktów, które na zlecenie zaopatrują wyroby medyczne. Obejmuje on zatem również apteki.
Z informacji portalu Gazeta.pl wynika, że na liście wymogów pojawiła się kolejna pozycja. Dotychczas wynosiła ona pięć pozycji - po zmianach ma ich być sześć.
Kolejne pomieszczenie
Lista wymogów podawała do tej pory, że lokal z wyrobami medycznymi na zlecenie musi zawierać m.in. magazyn lub szafy do przechowywania wyrobów, stół ekspedycyjny czy łatwo zmywalne oraz gładkie ściany i podłogi. Musiał on również spełniać wymagania co do warunków przechowywania wyrobów medycznych.
Gazeta.pl podaje, że nowością na liście jest pozycja dot. wyposażenia punktu w przymierzalnię. Uzasadnienie projektu wskazuje na zwiększenie dostępności lokalu dla wszystkich pacjentów.
Apteki również objęte obowiązkiem
Ważny jest również fakt, iż projekt rozporządzenia nie ogranicza podmiotów które poczekalnię musiałyby wyodrębnić. Cytowany przez Gazetę.pl portal mgr.farm podaje, że nowe przepisy będą również obejmowały apteki - nie zostały one wykluczone z grona punktów z wyrobami medycznymi na zlecenie.
Co jednak skłoniło Ministerstwo Zdrowia do wprowadzenia przymierzalni w takich miejscach? Gazeta.pl podaje, że wyrobami wydawanymi na zlecenie przez apteki są np. wkłady anatomiczne, pieluchomajtki czy podkolanówki stosowane przy obrzękach limfatycznych, co uzasadnia wprowadzenie przymierzalni. Dodatkowo od przyszłego roku do tego grona dołączą m.in. rajstopy i podkolanówki uciskowe ze względu na objęcie ich refundacją.