Brak rejestracji grozi karą w wysokości 1000 zł
media.defense.gov
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Lutego 2020

Za brak rejestracji możesz zapłacić aż 1000 zł. Wielu Polaków wciąż o tym zapomina

Rejestracja pojazdu powinna nastąpić w ciągu 30 dni od datu zakupu i sprowadzenia pojazdu. Jeśli to się nie stanie, właścicielowi pojazdu grozi kara w wysokości 1000 złotych - informuje “Gazeta Podatkowa”.

Rejestracja pojazdu to mus. Warto o tym pamiętać

Jak podaje gazeta, właściciel pojazdu zarejestrowanego ma obowiązek powiadomić w ciągu 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu oraz zmianie stanu faktycznego, która wymaga aktualizacji danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym. Również 30 dni na rejestrację pojazdu ma jego właściciel, jeśli to nie jest nowy pojazdy sprowadzony z terytorium kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Tutaj termin 30 dni zaczyna się od chwili sprowadzenia pojazdu.

Fiskus dobierze się do majątku, który dostałeś od rodziców. Ulg nie przewidujeFiskus dobierze się do majątku, który dostałeś od rodziców. Ulg nie przewidujeCzytaj dalej

Nawet tysiąc złotych kary za brak rejestracji pojazdu w terminie

Choć termin 30 dni na rejestrację pojazdu nie jest nowy, to przepisy Prawa o ruchu drogowym nie zakładały wcześniej sankcji za nieterminową rejestrację. Jednak na mocy nowelizacji Prawa o ruchu drogowym od dnia 1 stycznia 2020 roku z brak rejestracji pojazdu w terminie można już dostać karę finansową.

Kosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówKosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówCzytaj dalej

“Właściciele pojazdów używanych, sprowadzonych z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, którzy nie zarejestrują pojazdów na terytorium Polski w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia, mogą zostać ukarani karą pieniężną w wysokości od 200 zł do 1000 zł” - czytamy w gazecie.

Takie sankcje mogą zostać też nałożone na właścicieli pojazdów zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy nie powiadomili starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu. To, jak wysoka będzie kara, jest zależne m.in. od tego, ile czasu już upłynęło od terminu 30 dni na rejestrację pojazdu.

Kolejny bat na leniwych

“Gazeta Podatkowa” pisze, że kary mają zmobilizować właścicieli pojazdów do terminowego składania wniosku o rejestrację pojazdu, wyrejestrowania czy też zawiadamiania o nabyciu, zbyciu i zmianie stanu faktycznego, który wymaga aktualizacji danych w dowodzie rejestracyjnym. “W konsekwencji powinno to wpłynąć również na poprawę warunków legalnego obrotu pojazdami i referencyjność danych gromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów prowadzonej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji” - pisze “GP”.

Obowiązkowa rejestracja pojazdu w terminiu 30 dni dotyczy pojazdów zakupionych od dnia 1 grudnia 2019 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandaliczne zachowanie w Warszawie. Wyrzucili trumnę na przystanku
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  4. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  5. Policja wezwana do opuszczonego hotelu w Zakopanem. Widziano podejrzane błyski

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News