Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Recepty pod kontrolą inspektorów. NFZ nałożył wysokie kary
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.06.2023 13:26

Recepty pod kontrolą inspektorów. NFZ nałożył wysokie kary

apteka-leki
Biznesinfo

Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził kontrole realizacji umów na wydawanie leków refundowanych. Sprawdzono 17 tys. 146 recept, a błędy znaleziono w 4 tys. 131. Inspektorzy nałożyli na apteki kary w wys. 827 tys. 668 zł, co w przeliczeniu na jedną placówkę daje średnio 12,9 tys. zł – informuje specjalistyczny portal rynekzdrowia.pl.
 

24 proc. recept z błędami

W I kwartale br. inspektorzy NFZ przeprowadzili 64 postępowania kontrolne. Dotyczyły one realizacji umów na wydawanie refundowanego leku, wyrobu medycznego oraz środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego. W wyniku tych działań stwierdzono błędy w 24 proc. sprawdzonych recept, a w 21 proc. wykryto, że refundacja się nie należała.

Bezpłatne leki dla seniorów 75+. Z programu skorzystały już prawie cztery miliony osób.

Najwyższa kara dla apteki z Krakowa

W wyniku kontroli NFZ nałożył na apteki kary w łącznej wysokości 827 tys. 668 zł. W przeliczeniu na jedną kontrolę daje to niemal 13 tys. zł. Najwyższą karę, bo wynoszącą ponad 286 tys. zł, nałożono na jedną z krakowskich aptek. Placówka nie przedstawiła ani jednej z 1 885 wytypowanych do kontroli zrefundowanych recept papierowych. Jako powód podano „omyłkowe zutylizowanie” tych dokumentów.

Jakie nieprawidłowości wykazano w ramach kontroli?

W zależności od apteki, inspektorzy wykryli różne rodzaje nieprawidłowości, w tym m.in.:

  • brak wymaganego podpisu i pieczęci osoby realizującej receptę,
  • realizację recepty przez osobę bez odpowiednich kwalifikacji i uprawnień,
  • wydanie większej ilości leku niż wskazywał na to sposób dawkowania lub gdy nie był on podany,
  • sporządzanie leków recepturowych z wykorzystaniem surowców, których zakupu apteka nie była w stanie udokumentować fakturą VAT,
  • nieprawidłowe ilości składnika leku recepturowego,
  • nieodpowiadające stanu faktycznemu daty wystawienia recepty, kodu EAN/GTIN surowców farmaceutycznych, daty oraz godziny przyjęcia recepty do realizacji i sporządzenia leku recepturowego.