Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > PZU ma złe wieści dla kierowców. Ceny ubezpieczeń mają wzrosnąć
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 31.05.2021 02:00

PZU ma złe wieści dla kierowców. Ceny ubezpieczeń mają wzrosnąć

Wikimedia, Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim, CC0
Wikimedia, Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim, CC0

Choć obecnie ceny na rynku ubezpieczeń lecą w dół, PZU obawia się o rentowność sektora w przypadku utrzymania się trendu. W związku z tym prognozuje podwyżki OC.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda sytuacja na rynku OC i AC

  • Jakie są prognozy

PZU ostrzega kierowców

Tomasz Kulik, pełniący funkcję Chief Financial Officer PZU wyjaśnił, że Polski Zakład Ubezpieczeń prowadził obserwacje rynku OC. Z danych wynika, że w I kwartale 2021 r. ceny ubezpieczeń OC spadły w górę.

Przypomnijmy, że ubezpieczenia OC i AC są najczęściej wybierane przez kierowców. Co więcej, spadek cen, o którym mówi PZU to nie jest trend chwilowy, a trwający od dłuższego czasu.

Eksperci prognozują, że za spadek cen ubezpieczeń OC i AC wpływa mniejsza ilość szkód na drogach. W zeszłym roku ilość stłuczek spadła o niemal 20 proc., natomiast w tym roku jest to już 16 proc.

PZU prognozuje podwyżki

PZU w opublikowanym przez siebie komunikacie wyjaśnia, że spadające ceny są efektem odpowiedzi rynku na zmieniające się postępowanie kierowców. Spadek ilości szkód prowadzi do poprawy rentowności portfela, a to skłania firmy ubezpieczeniowe do zmniejszania cen.

PZU obawia się także, że w wyniku rosnącej inflacji oraz rosnącego kursu euro, spadnie rentowność sektora ubezpieczeniowego. Te dwa czynniki oddziałują na wyższe kwoty odszkodowań wypłacanych przez PZU.

W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych ceny mogą wzrosnąć i wskazuje, że Komisja Nadzoru Finansowego zainteresowała się tematem w zakresie cen ubezpieczeń. Tomasz Kulik ma nadzieję, że nie niedługo będziemy mogli zaobserwować wejście ubezpieczeń w nowy etap cenowy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Samochód PZU