Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Przerażający raport NIK-u. 118 tys. dawek wadliwych szczepionek
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 01.10.2023 11:27

Przerażający raport NIK-u. 118 tys. dawek wadliwych szczepionek

Szczepienie COVID, mężczyzna, pielęgniarka
Marek BAZAK/East News

W czwartek, 28 września, na konferencji Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła wyniki kontroli Realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 i Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. NIK podał, że dwie wadliwe serie szczepionek, zamiast zostać wycofane, trafiły do pacjentów.

Raport NIK-u

NIK opublikowała raport dotyczący szczepionek na COVID-19. Z dokumentu dowiadujemy się, że łączna szacunkowa wartość wszystkich zakontraktowanych szczepionek to 13,9 mld złotych. W raporcie czytamy również, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych do końca ubiegłego roku przekazała w formie darowizny do innych państw ponad 27 mln 600 tys. dawek o szacunkowej wartości 1,4 mld złotych.

Dziesiątki tysięcy złotych dla pracowników. Efekt zamknięcia polskiego browaru

118 tys. dawek wadliwych szczepionek

To jednak nie wszystko. NIK sprawdziła rządowy plan podawania szczepionek na COVID-19. - Do GIF wpłynęło osiem zgłoszeń, m.i.n Europejskiej Agencji Leków, wystąpienia wad jakościowych lub podejrzenia o ich wystąpieniu, spośród których dwa zgłoszenia miały istotne znaczenie - mówił podczas konferencji radca prezesa NIK Michał Jędrzejczyk.

Zdaniem NIK, Główny Inspektorat Farmaceutyczny zareagował dopiero po roku, gdy z Belgii przyszło ostrzeżenie w tej sprawie. Niestety było już za późno, bo cała seria trafiła do polskich pacjentów. - GIF przekazał tę informację dopiero po roku, ale okazało się, że cała seria, czyli 117 tys. 600 dawek została już podana pacjentom - wskazała NIK.

Orange musi zwrócić pieniądze, nawet byłym klientom. Wyjaśniamy, komu i za co przysługuje rekompensata.

"Zagrażające życiu i zdrowiu"

- GIF nie podjął żadnych działań zmierzających do wycofania części szczepionek, w odniesieniu do których stwierdzono wady jakościowe, w tym zagrażające życiu i zdrowiu. W konsekwencji podano 117 600 dawek takich szczepionek - podkreśla NIK. W proces dystrybucji i przechowywania szczepionek przeciw COVID-19 zaangażowanych było 17 hurtowni farmaceutycznych.   

Odpowiedź GIF-u

W przesłanym do serwisu rynekzdrowia.pl komentarzu, GIF wyjaśnia, że traktował wszystkie sygnały o wadach szczepionek priorytetowo oraz że realizował polecenia wydawane przez Ministerstwo Zdrowia.

Źródło: Business Insider, rynekzdrowia.pl.