Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przegapisz ten termin i nie dostaniesz pieniędzy. Rodzice muszą mieć się na baczności
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 04.01.2024 09:14

Przegapisz ten termin i nie dostaniesz pieniędzy. Rodzice muszą mieć się na baczności

Kalendarz, pieniądze
Iberion

Wraz z początkiem nowego roku zaszły spore zmiany w wypłatach popularnego świadczenia rodzinnego. Teraz rodzice otrzymają już nie 500, a 800 złotych w ramach tego dodatku. Jak na razie mają zagwarantowane comiesięczne wypłaty, ale wkrótce będą musieli złożyć odpowiedni wniosek, by dalej otrzymywać pieniądze. 

Ruszyły wypłaty powiększonych świadczeń

Sztandarowe świadczenie 500 plus wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości od nowego roku przeobraziło się w 800 plus. Już teraz wszyscy rodzice, których pociechy nie skończyły 18 lat, mogą liczyć na wypłatę wyższego świadczenia. O przyznanie dodatkowych 300 złotych rodzice nie musieli składać żadnego wniosku, bo Zakład Ubezpieczeń Społecznych robił to automatycznie. 

Zobacz także: To koniec trzynastek i czternastek? Właśnie padł nowy, sensacyjny pomysł

Wysoki zwrot podatku? W tym roku się go nie doczekamy

800 plus to nie jedyne świadczenie dla rodziców

Jednak 800 plus to nie jedyne wsparcie finansowe, na które będą mogli liczyć rodzice. Zgodnie z zapowiedziami nowego premiera, jeszcze w tym roku ma zostać wprowadzone tzw. babciowe, czyli świadczenie skierowane do mam, które po urodzeniu dziecka zdecydują się na powrót do pracy.

Rodzice otrzymają jeszcze między innymi 300 złotych w ramach programu Dobry Start. Jest to dofinansowanie, które ma wspomóc zakup wyprawki szkolnej i przysługuje na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. roku życia, w przypadku osób z niepełnosprawnościami. 

Nie dopilnujesz tego terminu i nie dostaniesz pieniędzy

Wniosek o powiększenie kultowego świadczenia rodzinnego do 800 złotych nie był potrzebny, a rodzice teraz mają zapewnione wypłaty pieniędzy aż do 31 maja 2024 roku, czyli do końca okresu świadczeniowego.

Jednak 1 czerwca 2024 roku rozpocznie się nowy okres świadczeniowy, co będzie wiązało się z koniecznością złożenia kolejnego wniosku. Nabór ruszy od 1 lutego 2024 r., a zakończy się 30 kwietnia 2024 r. To niezwykle istotne, by dopilnować tego terminu. Jeśli go bowiem przegapimy, nie otrzymamy pieniędzy w ramach 800 plus.