Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Przedsiębiorcy muszą uważać. Nadchodzą kontrole od UOKiK i srogie kary
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 22.04.2023 21:23

Przedsiębiorcy muszą uważać. Nadchodzą kontrole od UOKiK i srogie kary

Sklep
Domena publiczna

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał przypomnienie dla przedsiębiorców. Sklepikarze oferujący plastikowe reklamówki a nie pobierający opłaty recyklingowej będą musieli płacić wysokie kary.

Opłaty za reklamówki

Wyjątkiem od opłaty recyklingowej są cienkie zrywki, których używa się do pakowania żywności luzem. Jak podaje UOKiK cytowane przez money.pl, przyczyną takiego podejścia są kwestie higieniczne.

W każdym innym przypadku niż zrywka do pakowania żywności luzem, sprzedawca musi pobierać opłatę recyklingowąMaksymalnie może ona wynosić 1 zł i być doliczoną do ceny.

Ponad 820 tys. zł kary dla parkingowego giganta. UOKiK twierdzi, że firma wprowadzała klientów w błąd

Ewidencja, przekazywanie opłat

Inną ewentualnością jest ustanowienie opłaty recyklingowej jako całkowitego kosztu torby. Z przypomnienia UOKiK cytowanego przez money.pl wynika, że przedsiębiorcy powinni przekazywać opłatę do urzędu marszałkowskiego raz na kwartał.

Dodatkowo, przepisy wymagają od sprzedawców, aby prowadzili ewidencję toreb. Chodzi zarówno o te wydane klientom, jak i te zakupione przez sprzedawców i oczekujące na wydanie.

Kary są srogie

Można próbować oszukać przepisy, ale w przypadku kontroli skończy się to bardzo źle. Te, jak wynika z doniesień portalu money.pl, przeprowadza Inspekcja Handlowa.

Za zaniedbania związane z opłatą recyklingową - głównie za brak pobierania opłaty - Inspekcja “nagradza” wysokimi karami pieniężnymi. “Szczęściarze” otrzymają najniższy wymiar, tj. 500 zł, jednak można otrzymać również 20 tys. zł.

Tagi: UOKiK kontrola