BiznesINFO.pl
Przemysław Terlecki

Biznes Info / Przemysław Terlecki

Przedsiębiorców czekają kontrole w związku z tarczą. Inspekcja Pracy tłumaczy nam czego będą dotyczyć

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Szefowa Inspekcji Pracy zapowiedziała niedawno w jednym z wywiadów, że pracodawców czekają kontrole odnośnie tego, jak poradzili sobie z tarczami antykryzysowymi, czyli pakietem pomocowym przyznanym przez rząd. Redakcja Biznes Info zwróciła się do instytucji z pytaniem, o to czego mogą dotyczyć te kontrole.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Pracodawców, którzy skorzystali z tarczy czekają kontrole

  • Czego konkretnie będą one dotyczyć

  • Jakie podejście Inspekcja Pracy ma do nakładania natychmiastowych kar

Pracodawców czekają kontrole

Pracodawców czekają kontrole dotyczące tego, jak poradzili sobie z tarczami antykryzysowymi, czyli pakietem pomocowym przyznanym przez rząd firmom poszkodowanym skutek wprowadzonych w związku z pandemią obostrzeń.

Zapowiedziała to w niedawnym wywiadzie dla “Pulsu Biznesu” Katarzyna Łażewska-Hrycko, od trzech miesięcy Główny Inspektor Pracy.

Redakcja Biznes Info zwróciła się do Głównego Inspektoratu Pracy z pytaniem o to, czego pracodawcy mogą spodziewać się w trakcie takich kontroli.

W przesłanym naszej redakcji komentarzu Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy podkreśla, że kontrole zostaną przeprowadzone w ramach nowego zadania kontrolnego pt. „Przestrzeganie rozwiązań prawnych wprowadzonych przepisami Tarcz Antykryzysowych w zakresie prawnej ochrony pracy, w tym dot. m.in. czasu pracy oraz wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku Pracy”, który realizowany jest od 18 stycznia tego roku. 

Kontrole, jak podkreśla instytucja, mają na celu identyfikację nieprawidłowości w stosowaniu przepisów tarczy antykryzysowej “w zakresie prawnej ochrony pracy, w tym w szczególności zagadnień związanych z obniżeniem wymiaru czasu pracy pracownika lub objęcia pracownika przestojem ekonomicznym, jak też elastycznych zasad ustalania pracownikom czasu pracy, porozumień o wprowadzeniu systemu równoważnego czasu pracy lub o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia".

- Ponadto podczas prowadzonych kontroli inspektorzy weryfikować będą zmodyfikowane zasady udzielania urlopów, jak i wypłacane pracownikom odprawy, odszkodowania lub inne świadczenia pieniężne przewidziane do wypłaty na wypadek ustania stosunku pracy w ograniczonej wysokości - informuje redakcję Biznes Info Wojciech Gonciarz, dyrektor Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy. 

- Weryfikacji będzie również podlegał ujęty w wyżej wymienionej ustawie obowiązek utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych dofinansowaniem - dodaje Gonciarz. 

Posypią się mandaty?

Czego mogą spodziewać się firmy w przypadku wprowadzenia uchybień? Departament Prawny szczegółów nie zdradza, ale we wspomnianym wywiadzie Główny Inspektor Pracy sugeruje, że nie jest zwolennikiem natychmiastowego karania mandatami takich przedsiębiorstw, a dawania im drugiej szansy.

Katarzyna Łażewska-Hrycko zastrzega jednak, że prewencja kończy się tam, gdzie kontrola wykaże, że pracodawca z premedytacją działał na szkodę pracownika np. poprzez niewypłacanie pensji, czy nieprawidłowego rozliczenia czasu pracy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >
Będzie wolne w dniu szczepienia?

Praca

Czy jest szansa na wolne w dniu szczepienia? Pytamy resort pracy

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Redukcja miejsc pracy, obniżki pensji. Rzeczywistość w Polsce dużo gorsza niż na suchych liczbach

Czytaj więcej >
Emerytura stażowa wróciła podczas kampanii wyborczej

Praca

Kolejna obietnica polityków. Dzięki niej, aż 400 tys. Polaków mogłoby przejść na emeryturę znacznie wcześniej

Czytaj więcej >
Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >