Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Przedsiębiorców czekają kontrole w związku z tarczą. Inspekcja Pracy tłumaczy nam czego będą dotyczyć
Radosław Święcki
Radosław Święcki 29.05.2021 02:00

Przedsiębiorców czekają kontrole w związku z tarczą. Inspekcja Pracy tłumaczy nam czego będą dotyczyć

kontrole
Biznes Info / Przemysław Terlecki

Szefowa Inspekcji Pracy zapowiedziała niedawno w jednym z wywiadów, że pracodawców czekają kontrole odnośnie tego, jak poradzili sobie z tarczami antykryzysowymi, czyli pakietem pomocowym przyznanym przez rząd. Redakcja Biznes Info zwróciła się do instytucji z pytaniem, o to czego mogą dotyczyć te kontrole.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Pracodawców, którzy skorzystali z tarczy czekają kontrole

  • Czego konkretnie będą one dotyczyć

  • Jakie podejście Inspekcja Pracy ma do nakładania natychmiastowych kar

Pracodawców czekają kontrole

Pracodawców czekają kontrole dotyczące tego, jak poradzili sobie z tarczami antykryzysowymi, czyli pakietem pomocowym przyznanym przez rząd firmom poszkodowanym skutek wprowadzonych w związku z pandemią obostrzeń.

Zapowiedziała to w niedawnym wywiadzie dla “Pulsu Biznesu” Katarzyna Łażewska-Hrycko, od trzech miesięcy Główny Inspektor Pracy.

Redakcja Biznes Info zwróciła się do Głównego Inspektoratu Pracy z pytaniem o to, czego pracodawcy mogą spodziewać się w trakcie takich kontroli.

W przesłanym naszej redakcji komentarzu Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy podkreśla, że kontrole zostaną przeprowadzone w ramach nowego zadania kontrolnego pt. „Przestrzeganie rozwiązań prawnych wprowadzonych przepisami Tarcz Antykryzysowych w zakresie prawnej ochrony pracy, w tym dot. m.in. czasu pracy oraz wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku Pracy”, który realizowany jest od 18 stycznia tego roku. 

Kontrole, jak podkreśla instytucja, mają na celu identyfikację nieprawidłowości w stosowaniu przepisów tarczy antykryzysowej “w zakresie prawnej ochrony pracy, w tym w szczególności zagadnień związanych z obniżeniem wymiaru czasu pracy pracownika lub objęcia pracownika przestojem ekonomicznym, jak też elastycznych zasad ustalania pracownikom czasu pracy, porozumień o wprowadzeniu systemu równoważnego czasu pracy lub o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia".

- Ponadto podczas prowadzonych kontroli inspektorzy weryfikować będą zmodyfikowane zasady udzielania urlopów, jak i wypłacane pracownikom odprawy, odszkodowania lub inne świadczenia pieniężne przewidziane do wypłaty na wypadek ustania stosunku pracy w ograniczonej wysokości - informuje redakcję Biznes Info Wojciech Gonciarz, dyrektor Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy. 

- Weryfikacji będzie również podlegał ujęty w wyżej wymienionej ustawie obowiązek utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych dofinansowaniem - dodaje Gonciarz. 

Posypią się mandaty?

Czego mogą spodziewać się firmy w przypadku wprowadzenia uchybień? Departament Prawny szczegółów nie zdradza, ale we wspomnianym wywiadzie Główny Inspektor Pracy sugeruje, że nie jest zwolennikiem natychmiastowego karania mandatami takich przedsiębiorstw, a dawania im drugiej szansy.

Katarzyna Łażewska-Hrycko zastrzega jednak, że prewencja kończy się tam, gdzie kontrola wykaże, że pracodawca z premedytacją działał na szkodę pracownika np. poprzez niewypłacanie pensji, czy nieprawidłowego rozliczenia czasu pracy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: kontrola