Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Problemy gospodarcze Watykanu. Jest reakcja papieża, ucierpią turyści
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 21.08.2023 15:52

Problemy gospodarcze Watykanu. Jest reakcja papieża, ucierpią turyści

Bazylika św. Piotra w Watykanie
East News

Watykan ma poważne problemy gospodarcze - maleją zyski z najważniejszego źródła przychodów tego kraju. Papież Franciszek zmuszony był podjąć decyzję, aby przeciwdziałać tej sytuacji. I niestety, nie oznacza to dobrych informacji dla turystów.

Majątek nie oznacza braku problemów

Wiele osób może być zdziwionych tezą, że Watykan ma problemy gospodarcze. Prawda, majątek Stolicy Apostolskiej jest ogromny - jak informuje Interia, szacunki wskazują na wartość między 10 a 15 mld dolarów - ale nie oznacza to automatycznie odporności na wszelkie problemy ekonomiczne.

Według danych Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej cytowanych przez Interię, Watykan jest właścicielem 4072 nieruchomości. 8 proc. z nich znajduje się poza Rzymem. I to właśnie kwestia nieruchomości jest problemem.

Kłopotliwe nieruchomości

Gdy wybuchła pandemia COVID-19, papież Franciszek podjął decyzję o obniżeniu czynszu za wynajem nieruchomości. Z informacji Interii wynika, że miało to być pomocą dla właścicieli wynajmowanych lokali poprzez minimalizację strat.

Pandemia jednak się skończyła, a niższy czynsz obowiązuje nadal. W efekcie watykański budżet notuje coraz większe straty.

Jest reakcja papieża

W takiej sytuacji zareagować musiał papież Franciszek. Interia.pl podaje, że na urzędy nie będą już wynajmowane wielkie lokale, zaś wynajem mieszkań ma nie być darmowy. Z kolei puste dotychczas lokale mają być wyremontowane w celu generowania zysków.

Takie wiadomości oznaczają, że na zmianach stracą pielgrzymi oraz turyści odwiedzający Watykan. Konkretnie chodzi o tych, którzy zdecydują się na wynajem lokalu należącego do Stolicy Apostolskiej w celu noclegu.