BiznesINFO.pl
Najpierw zwalniali, potem wypłacili premie

Pixabay/Tomasz Supel

Premia za okres pandemii. Najpierw zwolnili 23 tys. osób

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Władze linii lotniczych Air Canada przyznały , że w czasie pandemii przyznały premie osobom "kluczowym dla przetrwania przewoźnika". Działo się to podczas negocjowania z rządem pakietu pomocowego i po zwolnieniu 23 tys. osób. Sprawa ta wywołała oburzenie opinii publicznej i kanadyjskiego rządu, który podjął - wszystko na to wskazuje - skuteczną interwencję.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Linie lotnicze Air Canada wypłaciły premie podczas pandemii

  • Jaka była reakcja na to co się stało kanadyjkiego rządu i parlamentu

  • Co teraz zrobi zarząd Air Canada

Premie podczas pandemii

Oświadczenie wydane w zeszłym tygodniu przez linie lotnicze Air Canada zszokowało opinię publiczną, ale też rządzących i parlamentarzystów. Nie co dzień bowiem zdarza się, by działania danej firmy spotykały się z uchwałą potępiającą wydaną przez parlament.

O co chodzi? Otóż, linie lotnicze przyznały we wspomnianym oświadczeniu dla akcjonariuszy, że wypłaciły podczas pandemii 10 mln dolarów kanadyjskich. Kto je otrzymał? Jak podkreślono w komunikacie, osobom "kluczowym dla przetrwania przewoźnika podczas pandemii".

Bulwersuje fakt, że wypłata premii - jak podaje Polska Agencja Prasowa - nastąpiła w momencie, gdy Air Canada negocjowała z rządem pakiet pomocowy i po zwolnieniu 23 tys. pracowników (zatrudnienie zmniejszono z 38 tys. do 15 tys.).

PAP przypomina, że w kwietniu rząd federalny podpisał porozumienie w sprawie niemal 6 mld dolarów kanadyjskich pakietu pomocowego dla przewoźnika. 5,4 mld dolarów kanadyjskich przekazano firmie w nisko oprocentowanych pożyczkach, ponadto zainwestowano pół miliarda dolarów kanadyjskich w akcje Air Canada.

5,4 mld dolarów kanadyjskich jak zauważa Agencja ma ostać spłacone w całości w dwóch pożyczkach, co oznacza, że nie mamy do czynienia z bezzwrotną pomocą.

Jak wspomniano oświadczenie Air Canada wywołało oburzenie m.in. rządu. Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że wypłaty premii "są nie do przyjęcia" i jak podkreślił Kanadyjczycy są tym co się stało "zszokowani". Kandyjski parlament jak już wspomniano przyjął jednogłośnie wniosek potępiający firmę.

Co na to władze Air Canada? Zarząd linii zapowiedział w niedzielę, że prezes i wiceprezesi przewoźnika zwrócą premie z 2020 roku i przyznane akcje. Zapewniono również, że zarówno zarząd jak i menedżerowie "podejmowali działania w najlepszym interesie Air Canada i interesariuszy firmy”.

Wyjaśniono również, że wypłata 10 mln dolarów kanadyjskich miał być wsparciem dla ponad 900 pracowników, zaś ponad 8 mln dolarów kandyjskich przekazano menedżerom średniego szczebla „w uznaniu dla ich pracy”.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >