Zmiany w prawie jazdy
biznesinfo.pl/Kasper Starużyk
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Lutego 2020

Szykują się duże zmiany w prawie jazdy. Rząd uprości kilka obowiązujących zasad

Prawo jazdy międzynarodowe sprawia problemy interpretacyjne. Z tego powodu szykują się zmiany w ustawie o kierujących pojazdami - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Prawo jazdy i nieścisłości w ustawie

“DGP” pisze, że pojawiły się problemy interpretacyjne związane z art. 12 ustawy o kierujących pojazdami, który określa negatywne przesłanki wydawania prawa jazdy. “Z uwagi na tę regulację starosta nie może wydać duplikatu prawa jazdy kategorii wyższej, jeśli sąd odebrał kierowcy prawo jazdy kategorii niższej” - czytamy. Ale to nie jedyne komplikacje związane z tą ustawą.

Fiskus dobierze się do majątku, który dostałeś od rodziców. Ulg nie przewidujeFiskus dobierze się do majątku, który dostałeś od rodziców. Ulg nie przewidujeCzytaj dalej

Utrata prawa jazdy za granicą problemem w Polsce

Jak podaje gazeta, wątpliwości dotyczą też art. 12 ust. 1 pkt 5 o tym, w jakich sytuacjach nie można wydać nowego prawa jazdy w przypadku, gdy zostanie utracone za granicą. Obecnie prawo jazdy nie może być wydane osobie, która je uzyskała za granicą, a potem zostało zatrzymane lub cofnięte.

TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]Czytaj dalej

“W przypadku literalnego podejścia do stosowania tego przepisu osoba, która kiedykolwiek miała cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami, nie mogłaby w przyszłości ponownie uzyskać tego dokumentu” - pisze “DGP”.

Resort infrastruktury usunie absurdalny przepis dot. prawa jazdy

Ale co innego wynika z art. 103 ustawy o kierujących pojazdami, który zakłada procedurę odzyskania prawa jazdy. A to oznacza, że te regulacje wzajemnie się wykluczają. Dlatego resort infrastruktury postanowił usunąć te sprzeczności. “DGP” podaje, że modyfikacja została zawarta w projekcie ustawy o transporcie drogowym, który zmienia też przepisy ustawy o kierujących pojazdami.

Dzięki nowelizacji osoby, którym cofnięto prawo jazdy za granicą i wróciły na stałe do Polski, będą miały możliwość odzyskania uprawnień do kierowania. Projekt ustawy został skierowany do konsultacji.

Więcej na ten temat przeczytasz w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niepokojąca wizja Jackowskiego. Przepowiada pożar w Warszawie
  2. Przez dwa lata był leczony antybiotykami na boreliozę. Przyczyna objawów okazała się zupełnie inna
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Cezary Pazura nie mógł się powstrzymać. Głośno zażartował z koronawirusa przed odlotem [FILM]

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News