Prawo jazdy będzie można stracić dużo łatwiej
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 20 Kwietnia 2020

Prawo jazdy możesz stracić znacznie łatwiej. Od lipca wchodzą nowe, jeszcze surowsze przepisy

Prawo jazdy będzie można stracić w dużo prostszy sposób już od 1 lipca. Wszystko przez projekt Ministerstwa Infrastruktury, który zakłada rozszerzenie katalogu wykroczeń, za które policjant będzie mógł odebrać dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu. Co czeka kierowców?

Prawo jazdy – trzy nowe przesłanki do jego utraty

Prawo jazdy to dokument, którego utrata będzie dużo prostsza od 1 lipca pod warunkiem, że zostaną zaakceptowane modyfikacje w kodeksie drogowym autorstwa resortu infrastruktury. Jest to realizacja zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego z końca 2019 r.

Zgodnie z nowymi przepisami zmianom będzie podlegało ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym w godzinach nocnych - dopuszczalna prędkość miałyby wynosić 50 km/h. Obecnie prędkość dozwolona w godzinach 23-5 wynosi 60 km/h, a 50 km/h obowiązuje tylko między 5-23.

Uniwersytet Waszyngtoński ma dla Polaków dobre wieści. Chodzi o szczyt epidemiiUniwersytet Waszyngtoński ma dla Polaków dobre wieści. Chodzi o szczyt epidemiiCzytaj dalej

Druga propozycja bazuje na jeszcze większym uprzywilejowaniu pieszego względem pojazdów – ma mieć on pierwszeństwo jeszcze przed wkroczeniem na pasy. Przechodzień ma być ponadto zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności nie tylko w czasie przekraczania jezdni, ale już w czasie podchodzenia do przejścia – tłumaczy auto.wprost.pl.

Nową przesłanką do stracenia prawa jazdy będzie przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym – taki występek może kosztować kierowcę utratę dokumentu na 3 miesiące. Jeżeli kierujący ponownie dopuści się tego czynu to niemożność korzystania z prawa jazdy zostanie wydłużona do 6 miesięcy – podaje auto-swiat.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Biedronka wprowadza nowy produkt do sprzedaży. W czasie epidemii dla wielu jest niezbędny
2. Poszli pod dom Kaczyńskiego i dokonali zdumiewającego odkrycia. Interweniujący policjanci nie wiedzieli, jak się zachować

Polacy mogą podróżować do Niemiec. Jednak tylko w kilku przypadkachPolacy mogą podróżować do Niemiec. Jednak tylko w kilku przypadkachCzytaj dalej

Tysiące kierowców łamią przepisy

Ostatnia propozycja może być najczęstszym powodem do odbierania dokumentu, ponieważ kierowców jeżdżących bardzo szybko zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim jest coraz więcej.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że od początku 2020 r. do 16 kwietnia prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym straciło 13 257 kierowców. Jest to o 367 więcej niż w tym samym okresie w 2019 r. – pisze auto.dziennik.pl.

Komendanci zwracają uwagę, że tylko w samym kwietniu takich wykroczeń było 2350.

Już od jutra nowe zasady w sklepach. Czekają nas zmiany nie tylko w Biedronce czy LidluJuż od jutra nowe zasady w sklepach. Czekają nas zmiany nie tylko w Biedronce czy LidluCzytaj dalej

Bezpieczeństwo priorytetem

„Poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach to kwestia, która wymaga nieustannych działań, ale też ostrożności ze strony samych kierowców” – przyznała Joanna Susło, reprezentująca operatora systemu Yanosik.

A wdrożenie nowych, bardziej restrykcyjnych zasad miałoby zdaniem policjantów, przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach zarówno kierujących, jak i pieszych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policja przekazała najnowsze informacje. Kierowca busa nie przeżył wypadku, zmarł w szpitalu
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Paryskie służby wykryły koronawirusa w ujęciach wody niezdatnej do picia. Wydano oświadczenie
Jednego z owoców możemy niedługo sporo się naszukać w sklepach. Pandemia znacznie ogranicza zbioryJednego z owoców możemy niedługo sporo się naszukać w sklepach. Pandemia znacznie ogranicza zbioryCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News