BiznesINFO.pl
Tarcza i praca

Flickr.com/Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej/CC2.0

Ministerstwo Rozwoju podsumowało działanie antykryzysowe. Znamy konkretne sumy

21 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Tarcza ochroniła miejsca pracy. Ministerstwo Rozwoju opublikowało właśnie dane podsumowujące działania antykryzysowe. Ogromne pieniądze zostały przelane na konta pracowników i pracodawców. Znamy konkretne sumy.

Tarcza chroni pracę, zdaje się że taki przekaz popłynął z komunikatu Ministerstwa Rozwoju. Resort chwali się konkretnymi liczbami i mówi ile pieniędzy zostało przeznaczonych na pomoc. Suma robi oszałamiające wrażenie. - Tarcza antykryzysowa działa. Wartość przyznanej pomocy - według stanu na 19 sierpnia - wynosi już 130,15 mld zł - czytamy w komunikacie MR. Jak wskazuje ekspercki portal Forsal, pomoc trafia do beneficjentów od połowy kwietnia. Jak wygląda konkretny rozdział pieniędzy w ramach tarcz?

Tarcza i praca. Wzajemna ochrona

Tarcza chroni pracowników, a pracownicy chronią tarczę. Fundusze, które zostały wypłacone, aby uratować polską gospodarkę i miejsca pracy wrócą prędzej czy później do państwowego budżetu w postaci podatków. W finansach, tak jak w przyrodzie - nic nie ginie, a połączone naczynia przelewają między sobą wciąż tę samą wodę. Jak zostały spożytkowane fundusze w ramach tarcz? Ministerstwo Rozwoju podało konkretne informacje.

- Zabezpieczenie kredytów przez Bank Gospodarstwa Krajowego to kwota 23,82 mld zł;- Świadczenia postojowe, zwolnienie ze składek ZUS-owskich, a także ich odroczenie lub rozłożenie na raty kosztowało nas 21,83 mld zł;**- Na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, mikropożyczki dla przedsiębiorców oraz wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw wydaliśmy jako państwo 24,14 mld zł;- Wsparcie z Agencji Rozwoju Przemysłu pochłonęło 53 mld zł;- Najwięcej, bo aż 60,31 mld zł** zostało wpompowanych w subwencje i tarcze finansowe Polskiego Funduszu Rozwoju;

Resort rozwoju podkreśla, że tarcza ma za zadanie ochraniać przedsiębiorstwa i tworzyć poczucie bezpieczeństwa wśród pracowników. - Dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60% do nawet 75%, co jest bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji - głosi komunikat MR cytowany przez portal Forsal.

<

Tagi:

Tarcza antykryzysowaKoronawirusPolskakryzyspraca

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >