Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ministerstwo Rozwoju podsumowało działanie antykryzysowe. Znamy konkretne sumy
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:51

Ministerstwo Rozwoju podsumowało działanie antykryzysowe. Znamy konkretne sumy

Tarcza i praca
Flickr.com/Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej/CC2.0

Tarcza chroni pracę, zdaje się że taki przekaz popłynął z komunikatu Ministerstwa Rozwoju. Resort chwali się konkretnymi liczbami i mówi ile pieniędzy zostało przeznaczonych na pomoc. Suma robi oszałamiające wrażenie. - Tarcza antykryzysowa działa. Wartość przyznanej pomocy - według stanu na 19 sierpnia - wynosi już 130,15 mld zł - czytamy w komunikacie MR. Jak wskazuje ekspercki portal Forsal, pomoc trafia do beneficjentów od połowy kwietnia. Jak wygląda konkretny rozdział pieniędzy w ramach tarcz?

Tarcza i praca. Wzajemna ochrona

Tarcza chroni pracowników, a pracownicy chronią tarczę. Fundusze, które zostały wypłacone, aby uratować polską gospodarkę i miejsca pracy wrócą prędzej czy później do państwowego budżetu w postaci podatków. W finansach, tak jak w przyrodzie - nic nie ginie, a połączone naczynia przelewają między sobą wciąż tę samą wodę. Jak zostały spożytkowane fundusze w ramach tarcz? Ministerstwo Rozwoju podało konkretne informacje.

- Zabezpieczenie kredytów przez Bank Gospodarstwa Krajowego to kwota 23,82 mld zł;- Świadczenia postojowe, zwolnienie ze składek ZUS-owskich, a także ich odroczenie lub rozłożenie na raty kosztowało nas 21,83 mld zł;**- Na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, mikropożyczki dla przedsiębiorców oraz wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw wydaliśmy jako państwo 24,14 mld zł;- Wsparcie z Agencji Rozwoju Przemysłu pochłonęło 53 mld zł;- Najwięcej, bo aż 60,31 mld zł** zostało wpompowanych w subwencje i tarcze finansowe Polskiego Funduszu Rozwoju;

Resort rozwoju podkreśla, że tarcza ma za zadanie ochraniać przedsiębiorstwa i tworzyć poczucie bezpieczeństwa wśród pracowników. - Dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60% do nawet 75%, co jest bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji - głosi komunikat MR cytowany przez portal Forsal.

<