Praca to często nie tylko zarobek, ale katorga
Autor Przemysław Terlecki - 31 Sierpnia 2019

Wstrząsający raport inspekcji pracy. Polacy notorycznie wykorzystywani

Praca często bywa nie tylko sposobem na zarobek, ale także źródłem problemów i frustracji osób, którzy są w niej niewłaściwie traktowani. Jak wskazuje raport Państwowej Inspekcji Pracy, w co czwartej firmie łamane są zasady kodeksu pracy.

Praca w Polsce często wiąże się z problemami w postaci łamania kodeksu pracy przez pracodawców. Tak wynika, niestety, z raportu Państwowej Inspekcji Pracy, która donosi, że problemy z łamaniem tego dokumentu występują w co czwartej firmie w Polsce. Raport oparto o kontrole, których przeprowadzono w całej Polsce w 1,2 tys. zakładów pracy.

Najczęściej problemem jest fakt, że nie jest prowadzona ewidencja czasu pracy. Wynika to z faktu, że pracodawcy chcą zaoszczędzić na kosztach pracowniczych. Co więcej, jak wskazuje w swoim komunikacie PIP, pracownicy nierzadko godzą się na gorsze warunki pracy, by otrzymywać dodatkowe świadczenia.

Wyspa Kuba w Warszawie - niepowtarzalna okazja na doświadczenie karaibskiej egzotyki już we wrześniu!Wyspa Kuba w Warszawie - niepowtarzalna okazja na doświadczenie karaibskiej egzotyki już we wrześniu!Czytaj dalej

Praca w Polsce często po kosztach i z łamaniem kodeksu pracy

- Bywa, że kwestie te regulowane są przez pracodawców z pominięciem systemu księgowego, jako sposób „zaoszczędzenia” na kosztach pracowniczych. W części przypadków sami pracownicy – z obawy przed utratą pracy – godzą się na „nieoficjalne” przekazywanie dodatkowych świadczeń z tytułu nadgodzin. Dotyczy to jednak przede wszystkim pracobiorców o najniższych kwalifikacjach zawodowych i tych, których umiejętności nie są poszukiwane na rynku pracy. Odrębną kwestią pozostają przyczyny natury osobistej, np. związane z ciążącymi na pracownikach zajęciami komorniczymi - podaje PIP.

Innym poważnym problemem, o którym donosi Business Insider Polska jest problem z pięciodniowym tygodniem pracy, który nierzadko wydłużany jest o kolejne dni. Polscy pracodawcy wciąż mają jednak problem z tym, by za dodatkowy dzień pracy zatrudnionego oddać jeden dzień wolny w zamian. Łamane są także prawa dotyczące urlopu. Co szósta polska firma nie wypłaca odpowiedniego ekwiwalentu za urlop.

- Od dłuższego czasu na rynku pracy obserwuje się niedobór wykwalifikowanych pracowników, co powoduje, że pracodawcy, chcąc zachować swoją pozycję na rynku i mieć satysfakcjonujące przychody, wybierają „mniejsze zło”, czyli naruszanie przepisów o czasie pracy, także ryzykując konsekwencje w postaci wszczynania przez inspektorów pracy postępowania w sprawach o wykroczenia z tego tytułu - podsumowuje PIP.

Emerycie, w przyszłym roku Twoja emerytura ma być nawet o 1300 zł wyższaEmerycie, w przyszłym roku Twoja emerytura ma być nawet o 1300 zł wyższaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady
  3. Wracali z wakacji na Maderze. Polaków spryskano środkiem do odrobaczania
  4. Mąż pracujący za granicą poinformował żonę, że nie wyśle jej pieniędzy. Jej odpowiedź jest mistrzowska

Następny artykuł