Praca to często nie tylko zarobek, ale katorga
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 31 Sierpnia 2019

Wstrząsający raport inspekcji pracy. Polacy notorycznie wykorzystywani

Praca często bywa nie tylko sposobem na zarobek, ale także źródłem problemów i frustracji osób, którzy są w niej niewłaściwie traktowani. Jak wskazuje raport Państwowej Inspekcji Pracy, w co czwartej firmie łamane są zasady kodeksu pracy.

Praca w Polsce często wiąże się z problemami w postaci łamania kodeksu pracy przez pracodawców. Tak wynika, niestety, z raportu Państwowej Inspekcji Pracy, która donosi, że problemy z łamaniem tego dokumentu występują w co czwartej firmie w Polsce. Raport oparto o kontrole, których przeprowadzono w całej Polsce w 1,2 tys. zakładów pracy.

Najczęściej problemem jest fakt, że nie jest prowadzona ewidencja czasu pracy. Wynika to z faktu, że pracodawcy chcą zaoszczędzić na kosztach pracowniczych. Co więcej, jak wskazuje w swoim komunikacie PIP, pracownicy nierzadko godzą się na gorsze warunki pracy, by otrzymywać dodatkowe świadczenia.

Wyspa Kuba w Warszawie - niepowtarzalna okazja na doświadczenie karaibskiej egzotyki już we wrześniu!Wyspa Kuba w Warszawie - niepowtarzalna okazja na doświadczenie karaibskiej egzotyki już we wrześniu!Czytaj dalej

Praca w Polsce często po kosztach i z łamaniem kodeksu pracy

- Bywa, że kwestie te regulowane są przez pracodawców z pominięciem systemu księgowego, jako sposób „zaoszczędzenia” na kosztach pracowniczych. W części przypadków sami pracownicy – z obawy przed utratą pracy – godzą się na „nieoficjalne” przekazywanie dodatkowych świadczeń z tytułu nadgodzin. Dotyczy to jednak przede wszystkim pracobiorców o najniższych kwalifikacjach zawodowych i tych, których umiejętności nie są poszukiwane na rynku pracy. Odrębną kwestią pozostają przyczyny natury osobistej, np. związane z ciążącymi na pracownikach zajęciami komorniczymi - podaje PIP.

Innym poważnym problemem, o którym donosi Business Insider Polska jest problem z pięciodniowym tygodniem pracy, który nierzadko wydłużany jest o kolejne dni. Polscy pracodawcy wciąż mają jednak problem z tym, by za dodatkowy dzień pracy zatrudnionego oddać jeden dzień wolny w zamian. Łamane są także prawa dotyczące urlopu. Co szósta polska firma nie wypłaca odpowiedniego ekwiwalentu za urlop.

- Od dłuższego czasu na rynku pracy obserwuje się niedobór wykwalifikowanych pracowników, co powoduje, że pracodawcy, chcąc zachować swoją pozycję na rynku i mieć satysfakcjonujące przychody, wybierają „mniejsze zło”, czyli naruszanie przepisów o czasie pracy, także ryzykując konsekwencje w postaci wszczynania przez inspektorów pracy postępowania w sprawach o wykroczenia z tego tytułu - podsumowuje PIP.

Emerycie, w przyszłym roku Twoja emerytura ma być nawet o 1300 zł wyższaEmerycie, w przyszłym roku Twoja emerytura ma być nawet o 1300 zł wyższaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady
  3. Wracali z wakacji na Maderze. Polaków spryskano środkiem do odrobaczania
  4. Mąż pracujący za granicą poinformował żonę, że nie wyśle jej pieniędzy. Jej odpowiedź jest mistrzowska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News