Czy więźniowie powinni pracować?
Pixabay
Autor Wiktoria Pękalak - 6 Sierpnia 2020

Rocznie wydajemy na ich utrzymanie 3 mld zł. Czy więźniowie powinni sami pracować?

W zeszłym roku koszt utrzymania więźnia wynosił 3 mld złotych rocznie. Teraz ten koszt jest prawdopodobnie jeszcze wyższy ze względu na galopującą inflację. Czy więźniowie powinni żyć z naszych pieniędzy, czy pracować na własne utrzymanie?

Praca dla więźniów

W 2019 roku koszt utrzymania więźnia wynosił ponad 3 tys. zł miesięcznie. Teraz ta cena z pewnością wzrosła przez postępującą inflację, jednak nawet ta stawka to więcej niż pensja Polaków, którzy pracują za najniższą krajową (mimo podwyżki minimalnej pensji do 2600 zł brutto). Wiele osób za najniższą krajową musi utrzymać swoje rodziny, nie mówiąc już o emerytach. Ci, którzy otrzymują od państwa najniższe świadczenia (1200 zł mies.) żyją na skraju ubóstwa.

Wchodzi nowa opłata. Rachunki w górę o 107 złWchodzi nowa opłata. Rachunki w górę o 107 złCzytaj dalej

W tej chwili w więzieniach przebywa prawie 70 tys. osób. Wysokie koszty utrzymania tych, którzy wdali się w konflikt z prawem są przyczynkiem do wciąż powracających dyskusji. Wielu Polaków domaga się, żeby więźniowie szli do pracy, by chociaż częściowo zarobić na swoje utrzymanie.

Resocjalizacja, która jest celem izolacji więźniów często nie przynosi żadnych rezultatów. Po wypuszczeniu z zakładu karnego wiele osób w niedługim czasie do nich wraca. Często przyczyną tego jest właśnie fakt, że dla tego typu osób nie ma perspektyw: trudno im znaleźć pracę, maja konflikty z rodziną, są wykluczeni z wielu grup społecznych.

Odzyskają swoje dawne emerytury. Świadczenia obniżono ponad 40 tys. osóbOdzyskają swoje dawne emerytury. Świadczenia obniżono ponad 40 tys. osóbCzytaj dalej

Obowiązek podjęcia przez nich pracy mógłby rozwiązać wiele z tych problemów. W ten sposób wielu osadzonych mogłoby nauczyć się nowych kwalifikacji, które przydałyby im się w przyszłym życiu na wolności. Oprócz tego więźniowie mogliby nawiązywać kontakty z innymi osobami niż inni osadzeni, co mogłoby z pewnością pozytywnie wpłynąć na ich resocjalizację.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już niedługo, wielkie kontrole w domach Polaków. Udział będzie obowiązkowy
2. Koronawirus spowodował wzrost jednej usługi. Ludzie ustawiają się niemal w kolejkach
3. Monika Kurska miała napisać książkę po rozwodzie o Jacku Kurskim? Co stało się ostatecznie?

Lidl rozdaje nawet po 1000 złotych. Ale pod dwoma warunkami, warto jednak się postaraćLidl rozdaje nawet po 1000 złotych. Ale pod dwoma warunkami, warto jednak się postaraćCzytaj dalej

W tej chwili praca dla osób przebywających w zakładach karnych jest dobrowolna. Osadzeni mogą zdecydować się na pracę odpłatną lub nieodpłatną. Pierwsza forma jest jednak zarezerwowana jedynie dla osób, którym pozostało niewiele wyroku lub zostali skazani za niewielkie przewinienia. W drugim przypadku więźniowie mogą pracować w bliskiej odległości od zakładu - np. przy terenach zielonych znajdujących się na terenie więzienia lub w jego pobliżu.

Coraz mniej więźniów wykonuje odpłatne prace

Według danych służb więziennych zatrudnienie osadzonych spada z miesiąca na miesiąc. W grudniu 2019 roku poza zakładem karnym pracowało 17339 więźniów. W styczniu 2020 roku ta liczba spadła o prawie 400 pracowników - 16957 osadzonych pracowało w styczniu odpłatnie. W kolejnych miesiącach pracowało coraz mniej osób:

 • luty 2020 r. - 16797 pracujących
 • marzec 2020 r. - 16026 pracujących
 • kwiecień 2020 r. - 14391 pracujących
 • maj 2020 r. - 12459 pracujących
 • czerwiec 2020 r. - 11189 pracujących

Spadek zatrudnienia można wytłumaczyć sytuacją epidemiologiczną, jednak ta tendencja utrzymywała się jeszcze przed ogłoszeniem stanu epidemii. Redukcję w osobach zatrudnionych obserwuje się także wśród więźniów, którzy pracują nieodpłatnie, jednak te wartości nie są aż tak spektakularne.

Zakaz seniorów na weselach? Szykują się nowe wytyczneZakaz seniorów na weselach? Szykują się nowe wytyczneCzytaj dalej

Jakie są wady zatrudniania więźniów

Największym ryzykiem, które idzie za zatrudnianiem osadzonych jest rzecz jasna ucieczka. Wielu pracujących do tej pory stara się ukrócić w ten sposób swój czas odsiadki. Zastanówmy się jednak, czy w dzisiejszych czasach nie dysponujemy narzędziami, które pozwoliłyby na rzetelną kontrolę pracujących więźniów?

Kolejnym problemem jest fakt, że nie da się nikogo zmusić do wykonywania pracy. Osadzonych, mimo odbywania kary, nadal bronią prawa człowieka, w związku z czym nikt nie ma prawa przymuszać ich do pracy. Jak zatem można by rozwiązać taki problem? To pytanie pozostawiamy naszym czytelnikom.

Tanie samochody jak limuzyny za niewielkie pieniądze. Luksus na wyciągnięcie rękiTanie samochody jak limuzyny za niewielkie pieniądze. Luksus na wyciągnięcie rękiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Minister potwierdza. Zacznie się już w niedzielę
 2. Łukasz Szumowski podjął ważną decyzję. Wszystko przez zwiększoną ilość zakażeń koronawirusem
 3. Podjęto decyzję, jakiej obawiali się Polacy. Loty za granicę zostaną wstrzymane
 4. Nie musisz być demonem prędkości, żeby dostać mandat 200 zł. Powód kary mocno cię zdziwi
 5. Wyjdziesz na spacer i się zatrujesz. Szkodliwych roślin jest więcej niż myślisz
 6. GIS zmienia kurs w sprawie wesel. Już zapowiadają nowe restrykcje
 7. Para ponad godzinę czekała na podanie dania w restauracji. Na koniec zostawili kelnerowi porażającą wiadomość z bonusem
Już niebawem wielu Polaków czeka wymiana prawa jazdy. Koszty mogą zadziwićJuż niebawem wielu Polaków czeka wymiana prawa jazdy. Koszty mogą zadziwićCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News