Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > 3 mln Polaków wkrótce będzie musiało zadecydować. Bardzo możliwe, że jesteś wśród nich
Radosław Święcki
Radosław Święcki 27.07.2020 02:00

3 mln Polaków wkrótce będzie musiało zadecydować. Bardzo możliwe, że jesteś wśród nich

Przed milionami Polaków za chwilę decyzja ws. uczestnictwa w PPK
Flickr/Nicola

3 mln pracowników zdecyduje ws. PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, który zgodnie z założeniami jego twórców ma podnieść bezpieczeństwo finansowe Polaków. Program wszedł w życie w 2019 roku. W pierwszej kolejności (od lipca ub.r) przystąpiły do niego największe przedsiębiorstwa, zatrudniające minimum 250 osób. W ramach kolejnego etapu do systemu będa przystępować średnie (zatrudniające od 50 do 249 pracowników), a także małe (zatrudniające od 20 do 49 pracowników) firmy. 

Średnie przedsiębiorstwa - jak przypomina Business Insider Polska - miały przystąpić do PPK wiosną tego roku, ale z powodu pandemii termin ten przesunięto na jesień, w związku z czym decyzję o tym czy pozostać w programie podejmie ponad trzy miliony pracowników z ok. 80 tys. firm (60 tys. z małych firm i 20 tys. ze średnich). Czas na zawarcie umowy o zarządzanie PPK pracownicy mają do 27 października, zaś do 10 listopada umowy o prowadzenie. 

Pracownicy - jak przypomina portal - mają prawo w każdej chwili zrezygnować z udziale w programie, a także w dowolnym momencie do niego przystąpić. Należy jednak przypomnieć, że pracownik, który zrezygnuje z PPK, co cztery lata będzie do niego zapisywany automatycznie. Jeśli nadal nie będzie zainteresowany udziałem w programie, będzie musiał złożyć oświadczenie o rezygnacji. 

Z danych podanych przez Business Insider Polska wynika, że w pierwszym etapie do PPK przystąpiło niemal 40 proc. pracowników dużych firm.

Pandemia osłabi zainteresowanie PPK?

Czy prognozowane osłabienie gospodarcze może się przełożyć na mniejsze zainteresowanie udziałem w programie? Nie wyklucza tego jeden z pomysłodawców PPK Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Może być nieco trudniej ze względu na rynek pracy, bo np. pracownicy bardziej skrupulatnie będą liczyć swój dochód netto i mogą być mniej skłonni do oszczędzania - mówi - cytowany przez portal - Marczuk w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

Marczuk zwraca jednak uwagę, że w ostatnim czasie wzrosła konieczność posiadania dodatkowych środków na tzw. czarną godzinę. - Można zakładać, że uczestnictwo w podmiotach, które jesienią zaczną przystępować do PPK oscylować będzie wokół wyniku z pierwszego etapu wdrożenia programu PPK, czyli w okolicach 35-45 proc. - prognozuje wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Tagi: PPK