BiznesINFO.pl
Przed milionami Polaków za chwilę decyzja ws. uczestnictwa w PPK

Flickr/Nicola

3 mln Polaków wkrótce będzie musiało zadecydować. Bardzo możliwe, że jesteś wśród nich

27 Lipca 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Ważna decyzja przed 3 mln polskich pracowników. Za chwilę będa musieli zadeklarować czy przystąpią do Pracowniczych Planów Kapitałowych.

3 mln pracowników zdecyduje ws. PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, który zgodnie z założeniami jego twórców ma podnieść bezpieczeństwo finansowe Polaków. Program wszedł w życie w 2019 roku. W pierwszej kolejności (od lipca ub.r) przystąpiły do niego największe przedsiębiorstwa, zatrudniające minimum 250 osób. W ramach kolejnego etapu do systemu będa przystępować średnie (zatrudniające od 50 do 249 pracowników), a także małe (zatrudniające od 20 do 49 pracowników) firmy. 

Średnie przedsiębiorstwa - jak przypomina Business Insider Polska - miały przystąpić do PPK wiosną tego roku, ale z powodu pandemii termin ten przesunięto na jesień, w związku z czym decyzję o tym czy pozostać w programie podejmie ponad trzy miliony pracowników z ok. 80 tys. firm (60 tys. z małych firm i 20 tys. ze średnich). Czas na zawarcie umowy o zarządzanie PPK pracownicy mają do 27 października, zaś do 10 listopada umowy o prowadzenie. 

Pracownicy - jak przypomina portal - mają prawo w każdej chwili zrezygnować z udziale w programie, a także w dowolnym momencie do niego przystąpić. Należy jednak przypomnieć, że pracownik, który zrezygnuje z PPK, co cztery lata będzie do niego zapisywany automatycznie. Jeśli nadal nie będzie zainteresowany udziałem w programie, będzie musiał złożyć oświadczenie o rezygnacji. 

Z danych podanych przez Business Insider Polska wynika, że w pierwszym etapie do PPK przystąpiło niemal 40 proc. pracowników dużych firm.

Pandemia osłabi zainteresowanie PPK?

Czy prognozowane osłabienie gospodarcze może się przełożyć na mniejsze zainteresowanie udziałem w programie? Nie wyklucza tego jeden z pomysłodawców PPK Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Może być nieco trudniej ze względu na rynek pracy, bo np. pracownicy bardziej skrupulatnie będą liczyć swój dochód netto i mogą być mniej skłonni do oszczędzania - mówi - cytowany przez portal - Marczuk w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

Marczuk zwraca jednak uwagę, że w ostatnim czasie wzrosła konieczność posiadania dodatkowych środków na tzw. czarną godzinę. - Można zakładać, że uczestnictwo w podmiotach, które jesienią zaczną przystępować do PPK oscylować będzie wokół wyniku z pierwszego etapu wdrożenia programu PPK, czyli w okolicach 35-45 proc. - prognozuje wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Tagi:

PPK

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >