Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 16.06.2021 02:00

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

pixabay, Chronomarchie
pixabay, Chronomarchie

Samozatrudnieni stracą na podwyższeniu płacy minimalnej. Przez jej wzrost osoby prowadzące działalność gospodarczą będą musiały zapłacić nawet 1 tys. zł więcej składki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wyniesie płaca minimalna w 2022 r.

  • Dlaczego samozatrudnieni zapłacą więcej składek

  • Czym jeszcze uderza w nich rząd

Samozatrudnieni w ogniu płacy minimalnej

Ministerstwo pracy, rozwoju i technologii zaproponowało, aby przyszłoroczna płaca minimalna wynosiła 3 tys. zł brutto. Ma wzrosnąć także stawka godzinowa do 19,60 zł brutto. Oznacza to odpowiednio wzrost wynagrodzeń o 200 zł brutto i 1,30 zł brutto.

Z podwyżki płacy minimalnej nie będą zadowoleni samozatrudnieni, bowiem wraz wzrost płacy minimalnej wiąże się ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Od tego ostatniego uzależniona jest wysokość składek odprowadzanych do ZUS.

Z rządowych wyliczeń wynika, że w przyszłym roku przeciętne wynagrodzenie ma wynosić 5801 zł. Od 60 proc. wysokości przeciętnego wynagrodzenia przedsiębiorcy zobowiązani są odprowadzać składki.

Samozatrudnieni zapłacą jeszcze więcej

Z wyliczeń portalu mambiznes.pl wynika, że podstawę do opłat ubezpieczeń społecznych będzie kwota 3480,60 zł. Przedsiębiorcy zapłacą:

  • 679,41 zł składki emerytalnej

  • 278,45 zł składki rentalnej

  • 85,27 zł składki chorobowej

  • 58,13 zł składki wypadkowej

  • 85,27 zł składki na Fundusz Pracy

Na drodze przedsiębiorcom stoi także projekt ustawy zakładający konieczność uiszczania składek przez wspólników spółek jawnych, partnerskich i komandytowych. Mają oni płacić ZUS-owi od momentu zarejestrowania spółki w KRS.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]