Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ponowne przeliczenie emerytury. Złóż wniosek, ale tylko jeśli spełniasz warunki
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 04.05.2023 11:19

Ponowne przeliczenie emerytury. Złóż wniosek, ale tylko jeśli spełniasz warunki

pieniądze-gotówka
Biznesinfo

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć w wyłącznie określonych przypadkach. ZUS informuje, że prawo to przysługuje emerytom, którzy już po przyznaniu świadczenia pracowali lub opłacali składki na ubezpieczenie społeczne, osobom, które przy składaniu wniosku o przyznanie emerytury nie miały wszystkich dokumentów za okresy ubezpieczenia, które urzędnicy mogliby uwzględnić przy obliczaniu wysokości świadczenia oraz osobom mogącym obecnie udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki uzyskane po przyznaniu świadczenia.
 

Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Jeśli masz ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, możesz zgłosić wniosek o przeliczenie wysokości świadczenia (wniosek ERPO). Oznacza to, że Twoje świadczenie może wzrosnąć – informuje ZUS na swojej stronie internetowej. Z takiej opcji mają prawo skorzystać przede wszystkim:

  • pracujący emeryci – już po przyznaniu świadczenia pracowali lub opłacali składki na ubezpieczenie społeczne,
  • osoby, które przy składaniu wniosku o przyznanie emerytury nie miały wszystkich dokumentów za okresy ubezpieczenia, które urzędnicy mogliby uwzględnić przy obliczaniu wysokości świadczenia,
  • osoby mogące obecnie udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę, lub zarobki uzyskane po przyznaniu świadczenia.

ZUS stanowczo podkreśla, że ponowne przeliczenie emerytury nie ma sensu w przypadku seniora, którego nie dotyczy żaden z wyżej wymienionych powodów. Składanie wniosku w sytuacji, w której na koncie emerytalnym seniora nic się nie zmienia, generuje tylko dodatkową papierologię, a nie wpływa na wysokość świadczenia.

Przeliczenie świadczenia następuje na Twój wniosek. Emeryturę lub rentę przeliczymy od miesiąca, w którym złożysz wniosek. Jeśli okazałoby się, że po  przeliczeniu przysługuje Ci niższe świadczenie, to nadal będziemy wypłacali Ci świadczenie w dotychczasowej wysokości – tłumaczy ZUS. 

Musisz zarejestrować telewizor, nawet jeśli nie będziesz na nim oglądał telewizji. Poczta Polska podała fakty o abonamencie RTV

Nowe tablice GUS – dla kogo jest to istotny wskaźnik?

Obowiązujące od kwietnia nowe tablice średniego dalszego trwania życia nie dotyczą – co do zasady – osób, które już przeszły na emeryturę. Są uwzględniane tylko w momencie, gdy ktoś przechodzi obecnie na emeryturę. Jeżeli jednak wiek emerytalny ktoś osiągnął już wcześniej, to ZUS porówna i tablice obowiązujące w momencie przejścia na emeryturę, i te z momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku wskazuje, że zawsze są wybierane te korzystniejsze dla klienta. Z racji tego, że w porównaniu do ubiegłorocznych danych nastąpił wzrost trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych, kwoty nowych emerytur będą niższe. Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat niższą o 6,1 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 6,6 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy – wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS na łamach PAP.

Czternasta emerytura będzie niższa. Nowe warunki świadczenia dla seniorów.

Jak złożyć wniosek ERPO?

Można na tego dokonać na trzy sposoby: bezpośrednio w placówce ZUS-u, przesłać pocztą lub skorzystać z pośrednictwa polskiego urzędu konsularnego. Wszelkie dodatkowe informacje w tej sprawie znajdują się pod tym adresem: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/przeliczanie-emerytur-i-rent