Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ponad 6 tysięcy złotych z ZUS. Wielu seniorów zadowolonych
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 04.04.2024 22:18

Ponad 6 tysięcy złotych z ZUS. Wielu seniorów zadowolonych

list z ZUS-u, pieniądze
Fot. materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele różnych świadczeń finansowych. Część seniorów może liczyć na dodatkowe wsparcie w wysokości ponad 6 tysięcy złotych. Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełniać kluczowy warunek - ukończyć sto lat. W ubiegłym roku dodatek trafił do niemal dwóch tysięcy osób.

Komu ZUS wypłaca emeryturę honorową?

Polscy seniorzy mogą liczyć na rozmaite dodatki finansowe, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednym z nich jest świadczenie honorowe, które należy się wszystkim stulatkom. Jeśli chodzi o wysokość wypłat, to zmienia się ona podczas corocznej waloryzacji.

Od 1 marca ZUS w ramach emerytury honorowej wypłaca 6246,13 złotych. Co ważne, dodatkowe pieniądze są przyznawane bez względu na to, czy ktoś pobiera już inne świadczenia. 

800 plus w kwietniu. ZUS ujawnił harmonogram wypłat

Świadczenie trafiło do niemal 2 tys. seniorów

Co ciekawe, dodatek ten funkcjonuje już od 1972 r., ale jak na razie nie doczekał się regulacji ustawowej. Serwis money.pl przypomina, że jakiś czas temu zostały opublikowane założenia do ustawy o świadczeniu honorowym. Zgodnie z nimi mają zniknąć wątpliwości dotyczące braku podstawy prawnej tego wsparcia finansowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował w mediach społecznościowych, że w ubiegłym roku aż 1940 osób otrzymało świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat. 

Świadczenie dla stulatków wypłacane automatycznie

Warto wspomnieć, że świadczenie honorowe jest wypłacane automatycznie wszystkim osobom, które posiadają prawo do otrzymywania emerytury lub renty. Jeśli jednak stulatek nie pobiera żadnego z powyższych świadczeń, konieczne będzie złożenie wniosku o wypłatę dodatkowych pieniędzy. Seniorzy mogą zrobić to osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika. 

Zobacz także: Seniorzy muszą pokazać ten dokument. Bez niego nie dostaną 13. emerytury