Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polskie wakacje kredytowe ucieszyły Polaków. Banki nastawione sceptycznie
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 16.07.2022 19:12

Polskie wakacje kredytowe ucieszyły Polaków. Banki nastawione sceptycznie

EN 01527932 0009
East News

Ustawa o wakacjach kredytowych ucieszyła wielu polskich kredytobiorców. Nie wszystkim jednak przypadła ona do gustu. Niemiecki Commerzbank zamierza podjąć kroki prawne przeciwko uchwalonym przepisom.

Ustawa o wakacjach kredytowych

Przypomnijmy, 14 lipca 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych. Z tradycyjnych wakacji kredytowych mogli skorzystać jedynie dłużnicy, którzy dotychczas regularnie spłacali raty kredytowe. Tymczasem z rządowych wakacji mogą skorzystać wszyscy kredytobiorcy.

Przewidziana w ustawie przerwa od spłaty może wynieść nawet 8 miesięcy. Mało tego, chociaż okres kredytowania zostanie wydłużony, za ten czas nie zostaną naliczone odsetki.

Wątpliwości banków

Kredytobiorcy chwilę odpoczną, jednak banki patrzą na ustawę bardziej sceptycznym okiem, w końcu chodzi o kilka miesięcy bez wpływów z rat i odsetek kredytów hipotecznych. Banki już liczą straty. 

Commerzbank, główny akcjonariusz mBanku, przewiduje, że wakacje kredytowe mogą bank dużo kosztować i odbić się negatywnie na wynikach finansowych. Przewiduje, że straty mogą wynieść od 210 do 290 mln euro. W komunikacie prasowym oznajmił, że analizuje możliwe sposoby prawne przeciwko polskiej ustawie.

Niezależnie od kroków podjętych przez Commerzbank koszty wakacji kredytowych najpewniej poniosą przyszli klienci banku. 

“W takich okolicznościach naturalną decyzją byłoby szukanie dodatkowych przychodów lub przynajmniej ograniczanie kosztów. Można się więc spodziewać, że nie od razu, ale stopniowo banki będą dążyły do tego, by część tych kosztów przerzucić na klientów”, twierdzi Bartosz Turek, ekspert HRE Investments w rozmowie z money.pl.