BiznesINFO.pl
EN 01527932 0009

East News

Polskie wakacje kredytowe ucieszyły Polaków. Banki nastawione sceptycznie

16 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Ustawa o wakacjach kredytowych ucieszyła wielu polskich kredytobiorców. Nie wszystkim jednak przypadła ona do gustu. Niemiecki Commerzbank zamierza podjąć kroki prawne przeciwko uchwalonym przepisom.

Ustawa o wakacjach kredytowych

Przypomnijmy, 14 lipca 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych. Z tradycyjnych wakacji kredytowych mogli skorzystać jedynie dłużnicy, którzy dotychczas regularnie spłacali raty kredytowe. Tymczasem z rządowych wakacji mogą skorzystać wszyscy kredytobiorcy.

Przewidziana w ustawie przerwa od spłaty może wynieść nawet 8 miesięcy. Mało tego, chociaż okres kredytowania zostanie wydłużony, za ten czas nie zostaną naliczone odsetki.

Wątpliwości banków

Kredytobiorcy chwilę odpoczną, jednak banki patrzą na ustawę bardziej sceptycznym okiem, w końcu chodzi o kilka miesięcy bez wpływów z rat i odsetek kredytów hipotecznych. Banki już liczą straty. 

Commerzbank, główny akcjonariusz mBanku, przewiduje, że wakacje kredytowe mogą bank dużo kosztować i odbić się negatywnie na wynikach finansowych. Przewiduje, że straty mogą wynieść od 210 do 290 mln euro. W komunikacie prasowym oznajmił, że analizuje możliwe sposoby prawne przeciwko polskiej ustawie.

Niezależnie od kroków podjętych przez Commerzbank koszty wakacji kredytowych najpewniej poniosą przyszli klienci banku. 

“W takich okolicznościach naturalną decyzją byłoby szukanie dodatkowych przychodów lub przynajmniej ograniczanie kosztów. Można się więc spodziewać, że nie od razu, ale stopniowo banki będą dążyły do tego, by część tych kosztów przerzucić na klientów”, twierdzi Bartosz Turek, ekspert HRE Investments w rozmowie z money.pl.

Tagi:

kredyt hipoteczny

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Ceny prądu w górę

Finanse

Samorządy chcą oszczędzać na oświetleniu ulic. Rząd zabrał głos

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przygotował już po 1500 zł z powodu drogiej energii. Skorzysta ponad 800 tys. domów

Czytaj więcej >
Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >