biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polskie miasto bez dostępu do wody zdatnej do picia. Na ulice wyjechały beczkowozy
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 04.07.2025 18:57

Polskie miasto bez dostępu do wody zdatnej do picia. Na ulice wyjechały beczkowozy

Woda z kranu
Fot. Ville Heikkinen, Getty Images, Anja W., Getty Images/Canva

Sanepid poinformował o wykryciu bakterii E. Coli w przebadanych próbkach wody z sieci wodociągowej, w jednej z gmin dużego polskiego miasta. Występuje duże ryzyko zakażenia, dlatego mieszkańcy muszą korzystać wyłącznie z wody butelkowanej, albo pochodzącej ze specjalnych beczkowozów, zapewnianych przez lokalne władze.

Sanepid poinformował o skażeniu wody

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny poinformował, że woda z sieci wodociągowej na terenie jednej z gmin w polskim mieście, nie nadaje się do spożycia. Próbki pobrane w środę wykazały obecność bakterii z grupy coli w trzech punktach poboru.

Woda z kranu nie nadaje się do spożycia, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, wytwarzania lodu, mycia naczyń kuchennych. Woda podawana z sieci nie jest zdatna do kąpieli. Może być używana tylko do takich celów jak prace porządkowe (np. mycia podłóg) oraz spłukiwanie toalet – informuje Sanepid.

Zlew w kuchni
Fot. Eddisonphotos, Getty Images Signature/Canva

Na zatrucie szczególnie narażone mogą być osoby z osłabioną odpornością, osoby starsze, niemowlęta oraz małe dzieci. Nowy komunikat w tej sprawie ma zostać wydany po uzyskaniu kolejnych wyników badań. Gmina zapewnia beczkowozy w specjalnie wyznaczonych punkach. Gdzie doszło do skażenia?

PGNiG nadało pilny komunikat, dotyczy bezwzględnie wszystkich klientów. „Zachowaj ostrożność” Blackout u sąsiada Polski. Większość kraju bez prądu, metro i windy stanęły, nie działają bankomaty

W gminie nastąpiło skażenie wody z kranu

Władze gminy Bestwina w Bielsku-Białej poinformowały, że przygotowują beczkowozy z wodą zdatną do picia. Zostaną one rozstawione w różnych miejscach, ze względu na to, że sieć wodociągowa obsługiwana przez Przedsiębiorstwo Komunalne Kombest, jest objęta zakazem używania wody do celów spożywczych.


Dodatkowo przygotowujemy palety z woda butelkowaną. Strażacy i przedstawiciele zarządzania kryzysowego będą ją dystrybuować do starszych mieszkańców i osób chorych - powiedział wójt Bestwiny Grzegorz Boboń, w rozmowie z portalem beskidzka24.pl

W komunikacie sanepidu podkreślono, że woda z kranu nie nadaje się do picia, przygotowywania posiłków i napojów, mycia owoców i warzyw, wytwarzania lodu, a nawet kąpieli. Można ją wykorzystywać jedynie do celów sprzątania i spłukiwania toalet.
Komunikat z wynikami kolejnych badań ma zostać wydany wkrótce po zakończeniu analiz. Do tego czasu mieszkańcy powinni korzystać wyłącznie z wody dostarczanej beczkowozami albo wody butelkowanej.

Punkty poboru wody zdatnej do spożycia znajdują się w poszczególnych lokalizacjach:


Sołectwo Bestwina:
OSP Bestwina x2
Szkoła Podstawowa x2
ul. Kwiatowa x2
ul. Magówka x2
Centrum x2

Sołectwo Bestwinka:
OSP Bestwinka x2
Sklep Gawęda x2
Klub Sportowy x2
ul. Pastwiskowa x2


Sołectwo Janowice:
OSP Janowice x2
Leśniczówka x2
ul. Podlesie x2
ul. Pszczelarska x2

Sołectwo Kaniów:
OSP Kaniów – cysterna
Sklep Ramenda x2
ul. Dankowicka x2
Ośrodek Zdrowia x2

Warto działać szybko, jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy po spożyciu prawdopodobnie skażonej wody. Jak wygląda zatrucie bakterią E. Coli?

Zobacz też: Uwielbiany sklep Polaków apeluje do klientów. Wycofał znany produkt, sprawdź, czy nie masz w kuchni

Objawy zatrucia bakterią E. Coli

Zakażenie może wywoływać bakteria E. coli obecna w wodzie lub pożywieniu, dlatego w profilaktyce najważniejsze jest picie wody z pewnego źródła oraz staranna obróbka cieplna przygotowywanych potraw, szczególnie tych, które zawierają mięso. Konieczne jest również częste mycie rąk oraz codzienna higiena osobista i kupowanie produktów spożywczych z pewnego źródła. Objawy zakażenia układu pokarmowego Escherichia coli to:

  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • bóle brzucha,
  • stan podgorączkowy lub gorączka,
  • biegunka,
  • osłabienie,
  • niekiedy krwawe stolce.

Obecność Escherichia coli w moczu powoduje ból, dyskomfort i pieczenie podczas oddawania moczu oraz konieczność częstszego oddawania moczu. Objawy przypominają nieco zapalenie pęcherza. U chorego występuje również podwyższona temperatura, ból podbrzusza oraz osłabienie. 

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: